צעד גדול לישראל לקראת חללית ראשונה על הירח

אם לא יהיו תקלות - עד סוף 2017 ישראל עשויה להיות המדינה הרביעית שתנחית חללית על הירח, אחרי ארה"ב, רוסיה וסין ■ זאת בעקבות עלייתה של עמותת SpaceIL לשלב הגמר בתחרות שעורכת גוגל

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
חללית ישראלית, הדמיה
חללית ישראלית, הדמיה
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

הישג גדול: עמותת SpaceIL, הנציגה הישראלית בתחרות Lunar XPRIZE של גוגל להנחתת חללית על הירח - העפילה לשלב הגמר. כך הכריזו אמש (ג') מארגני התחרות. הקבוצה הישראלית היא אחת מחמש קבוצות שעלו לשלב הגמר, בהן הקבוצות של ארצות הברית, יפן, הודו וקבוצה בינלאומית בשם Synergy Moon. התנאי לעלייה לגמר היה חתימה על חוזה שיגור עד סוף שנת 2016. SpaceIL הייתה הקבוצה הראשונה שחתמה על הסכם כבר לפני יותר משנה, והיא תשגר את החללית בדצמבר השנה באמצעות משגר של חברת ספייס איקס.

כפיר דמרי, ממייסדי העמותה הזוכה, מסביר כיצד ההחלטה להתארגן לקראת המשימה כעמותה ולא כחברה עסקית סייעה לקבוצה להגיע לשלב הגמר: "מבין כל הקבוצות המשתתפות אנחנו הקבוצה היחידה שהיא עמותה, והלכנו בדרך הזאת כי חשבנו שזה נכון, המשימה הזאת היא לא רק שלנו אלא של כל מי שישראל חשובה לו.

"ההחלטה הזו הפכה להחלטה עסקית חכמה, משום שהנחתת חללית על הירח היא פרויקט שעולה בדרך כלל מאות מיליונים, והקבוצות האחרות דיברו על השקעה של כ-150 מיליון דולר. אנחנו מדברים על משימה שעולה חצי מזה כי לא היינו צריכים לפתח מודל עסקי שיצדיק את המשימה בחלל, ואנחנו לא צריכים לפתח טכנולוגיות חדשות. אנחנו מתמקדים במשימה בלבד, משתמשים בטכנולוגיה שכבר קיימת, שחלק גדול ממנה ישראלי.

"מדובר בטכנולוגיה שהיא גם מאוד ייחודית כי החללית שניבנית היא בדרך כלל יותר קטנה וקלה ממה שמקובל בעולם - עם אותן יכולות אבל בפחות משקל, וזה יתרון משמעותי. כל קילו נוסף בחלל מייצר אילוצים וזה מתבטא בהמון כסף. לפעמים אנחנו צריכים לפתח בעצמנו אבל אנחנו משתדלים איפה שניתן להשתמש בטכנולוגיה ישראלית קיימת, וזה עוזר לנו לחסוך הרבה כסף. העלות הכוללת של הפרויקט שלנו היא 70 מיליון דולר, ועד היום כבר הצלחנו לגייס חלק גדול מהסכום הזה - 50 מיליון דולר.

"בנוסף, יש גם את הפן החינוכי שהכנסנו לפרויקט כבר בהתחלה, במטרה לדאוג שזאת תהיה החללית הישראלית הראשונה אבל לא האחרונה, ושיהיו עוד מהנדסים ומדענים שיבנו את החלליות הבאות. עד היום כבר פגשנו למעלה מרבע מיליון תלמידים. עשינו דרך מאוד ארוכה, יותר ארוכה ממה שדמיינו בהתחלה, ואני יכול להגיד שמראש לא שחשבנו שיהיה קל".

ערן פריבמן, מנכ"ל עמותת SpaceIL, אמר בעקבות ההודעה על עלייתה של העמותה לשלב הגמר: "ההכרזה אישרה לנו באופן רשמי את מה שכבר ידענו - שישראל נמצאת בחזית הטכנולוגיה העולמית. העלייה לגמר ממצבת אותנו בעמדת הובלה בתחרות. העבודה הקשה שלנו בשש השנים האחרונות נושאת פרי ואנחנו מצפים בכליון עיניים ליום ההיסטורי של השיגור וליום שבו תנחת חללית ישראלית ראשונה על הירח".

השבוע קיבלה העמותה תרומה מאיש העסקים סמי סגול, שמצטרף לשורה ארוכה של גופים ופילנתרופים שתומכים ביוזמה, ביניהם איש העסקים מוריס קאהן, קרן משפחת אדלסון, נשיא המדינה, סוכנות החלל הישראלית, מכון וייצמן ועוד רבים אחרים. התרומה החדשה מביאה את סך הגיוסים של העמותה ל- 50 מיליון דולר, מתוך יעד של 70 מיליון דולר הדרושים להשלמת המשימה.

על פי תנאי התחרות של גוגל, חברה אזרחית (לא מדינה או גוף ממשלתי כלשהו) צריכה לייצר חללית, לשגר אותה לחלל, להנחית אותה בהצלחה על הירח, להזיז אותה 500 מטר ולשדר ממנה לכדור הארץ בוידאו. הקבוצה הישראלית התמודדה מול 33 קבוצות מכל העולם שנרשמו לתחרות, ואת הפרס הראשון של 20 מיליון דולר תגרוף הקבוצה הראשונה שתצליח להנחית את החללית שלה על הירח בהצלחה.

SpaceIL היא עמותה ללא כוונת רווח שהוקמה ב-2011 על ידי שלושה מהנדסים צעירים: יריב בש, כפיר דמרי ויהונתן ויינטראוב. אם יעמדו במשימה, תהיה ישראל המדינה הרביעית שתצליח להגיע לירח אחרי ארצות הברית, ברית המועצות לשעבר וסין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"