אושרה הרפורמה בהיי-טק: הממשלה תשקיע מאות מיליונים בהכשרה ותתיר לייבא 500 מתכנתים בשנה

התוכנית באה לתת מענה למחסור הקיים במשק היום בכוח אדם מיומן לתעשיית ההיי-טק שעשוי לגדול בעתיד הקרוב

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברת היי־טק בתל אביב
עובדי חברת היי־טק בתל אביבצילום: עופר וקנין
מוטי בסוק
מוטי בסוק

הממשלה אישרה היום תוכנית לאומית להגדלת כוח האדם המיומן בענפי ההיי-טק. העלות השש שנתית של התוכנית כ-900 מיליון שקל.

מטרת התוכנית לשמור על מעמדה של ישראל כמוקד ומרכז עולמי של מרכזי מו"פ וחברות סטארט-אפ.

התוכנית באה לתת מענה למחסור הקיים במשק היום בכוח אדם מיומן לתעשיית ההיי-טק שעשוי לגדול בעתיד הקרוב. זאת על ידי שיפור ההון האנושי הקיים בארץ בתחום זה ועל ידי הבאת כוחות מיומנים מחו"ל.

לפי דו"ח של רשות החדשנות מיוני האחרון לתעשיות החדשנות הישראליות יחסרו בעשור הקרוב למעלה מ-10,000 מהנדסים ומתכנתים. מה שעשוי להיות חסם מרכזי לצמיחה של סטארט-אפים וחברות טכנולוגיה ישראליות מבוססות.

בהתאם להחלטת הממשלה יושקעו מאות מיליוני שקלים בשנים הקרובות בהגדלת כמות בוגרי האוניברסיטאות במקצועות ההיי-טק, בהכשרת מאות רבות של צעירים בהכשרות ייעודיות להיי-טק מידי שנה וביבוא של עד 500 מומחי היי-טק מחו"ל. המומחים ישתכרו לפחות פעמיים מהשכר הממוצע במשק.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בישיבת הממשלה כי "ההחלטה מהווה תמריץ לענף ההיי-טק להגדיל את מספר המהנדסים והמדענים ולהגדיל משמעותית את מספר הבוגרים בחוגים הרלוונטיים באוניברסיטאות. אני מזכיר שהבעיה המרכזית שיש לנו בענף ההיי-טק היא לענות על הביקוש, ולצורך זה אנחנו צריכים כוח אדם מיומן ברמה הגבוהה ביותר".

התכנית הובאה לממשלה בהמשך לעבודת מטה של שזיהתה מחסור הולך וגדל בכוח אדם מיומן להיי-טק, אל מול הביקוש ההולך וגדל של תעשייה זו. התוצאה של מצב זה היא עליית שכר בהיי-טק, דבר שהולך ושוחק את התחרותיות של השוק הישראלי לעומת מדינות מתחרות בעולם.

הממשלה החליטה כי על מנת לשמר את היתרון היחסי הטכנולוגי של ישראל יש להגדיל בצורה משמעותית את כמות העובדים המיומנים בהיי-טק במגוון אמצעים: הגדלת כמות הסטודנטים במקצועות ההיי-טק במערכת ההשכלה הגבוהה, עם דגש על האוניברסיטאות, ב-40% תוך 6 שנים. הכשרה של מאות צעירים מדי שנה ב-coding bootcamps: תכניות הכשרה אינטנסיביות וייעודיות להיי-טק, כחלק ממגמה עולמית של פריחת ענף הכשרות זה.

כן יתקיים קידום קבוצות בייצוג חסר בהיי-טק, כגון נשים, חרדים וערבים, במסגרת תכניות ייעודיות שיגדילו את שיעורם בהיי-טק.

עידוד הגעת עובדים מיומנים מחו"ל להיי-טק הישראלי, הן ישראלים חוזרים וזכאי שבות באמצעות תכניות דוגמת "מסע" ופעילות של משרד העלייה והקליטה והן מומחים זרים אשר נדרשים לתעשיית ההייטק.

כמו כן החליטה הממשלה להקים צוות בראשות מנכ"ל משרד הביטחון, שמטרתו לבחון דרכים למנף את השירות הצבאי על מנת להגדיל את כמות בעלי הפוטנציאל לעבודה בהיי-טק. צה"ל ידוע כגוף הכשרה מאוד רלוונטי (8200, ממר"מ וכו') ונראה כי קיים בו פוטנציאל משמעותי בלתי ממומש.

החלטת הממשלה גובשה על ידי ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, אבי שמחון, בשיתוף פעולה עם ראש הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית, הממונה על התעסוקה במשרד העבודה והרווחה, יו"ר הות"ת, הממונה על התקציבים במשרד האוצר ושותפים נוספים ממשרדי הממשלה השונים.

שמחון אמר היום כי, "הכלכלה הישראלית עוברת שינוי דרמטי עם הגידול המהיר של סקטור ההיי-טק. ממדינה מוכת חובות עם כלכלה ידועת משברים, צומחת בישראל כלכלה חזקה ויציבה שמייצרת טכנולוגיות שמבוקשות בכל העולם. ההחלטה שקיבלה הממשלה היום נועדה להוסיף דלק לקטר ההיי-טק ולהסיר חסמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה