בזק דוחה את הרפורמות - וזוכה בפרס ענק

לא ברור מדוע מנכ"ל משרד התקשורת נלחץ מצרכיו העסקיים של איש עסקים פרטי ומתגייס לטובתו על חשבון הציבור

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה פילבר
שלמה פילברצילום: אמיל סלמן
אמיתי זיו
אמיתי זיו

1. יש דרך בה דברים צריכים להתבצע: משרד התקשורת הוא משרד ממשלתי והמנכ"ל שלו, שלמה פילבר, חייב בדין וחשבון קודם כל לציבור. הליך של משא ומתן חשאי מול חברה מסחרית, ומכתב סודי שהציבור לא רואה אותו - אינו מקובל וחסר תקדים. אם פילבר מעוניין להתוות מדינות חדשה (הקלות תמורת השקעות), אדרבא, שיפרסם מסמך מדיניות ושימוע ציבורי. כך, כל החברות הנוגעות בדבר והאזרחים יוכלו להגיב. משרד התקשורת מקדם דיל מול חברה פרטית בלי שאנו מכירים את הפרטים שלו, וזה מזכיר במידה מסוימת את המשא ומתן שקיימה המדינה מול חברות הגז.

לא פלא שמבקר המדינה מזדעק. מצופה ממשרד התקשורת לפרסם את המספרים וההנחות בבסיס הדילים שהוא מקדם עם החברות בזק ו-HOT. הרי בזק ממילא התחייבה להשיק את רשת הסיבים שלה ב-2017, אז מה אנחנו מרווחים בדיל הזה? על כמה כסף מדובר בהשקעות? מה יקרה למחירים? מה המשמעות מבחינת התחרות והמתחרות? כל זה צריך להיות דיון שקוף ופתוח ולא הליך במחשכים.

2. מבחינת בזק ושאול אלוביץ' בעל השליטה יש רק סיפור אחד: הכרה בנכס מס ששווה לחברה כ-160 מיליון שקל בשנה. זה הלחץ, כנראה מתוך צרכי מימון של אלוביץ' בעסקים אחרים. נראה שאלוביץ' הבין שביטול מלא של ההפרדה המבנית לא יקרה מחר או מחרתיים, אז הוא משתמש בכל הכלים כדי ללחוץ לקבל ביטול הפרדה "תאגידי" לפחות, ששווה לו כמעט מיידית מאות מיליוני שקלים. ברם, לא ברור מדוע מנכ"ל משרד התקשורת נלחץ מצרכיו העסקיים של איש עסקים פרטי ומתגייס למענו, במיוחד שעשויה להיות פגיעה ברמת הצרכן.

3. מבחינתנו הצרכנים לב-ליבו של הסיפור אינה ההפרדה התאגידית גופא. השמיים לא יפלו אם זו תאושר. לב הסיפור הוא השוט. בזק מסרבת לשתף פעולה עם שתי רפורמות תחרותיות חשובות: הראשונה והקריטית היא פתיחת השתית הפסיבית שלה למתחרות. השנייה היא מכירת שירות הטלפוניה למתחרות (תקוע גם אצל פילבר יש לומר בהגינות, אבל גם בזק מקשה על ההליך). ההפרדה המבנית בקבוצת בזק הוא השוט היחידי של משרד התקשורת, שוט שמזיז באמת אלוביץ', מנוף לחץ יעיל. לא ברור למה מנכ"ל משרד התקשורת נחפז לוותר על השוט היחיד שיש לו. כל עוד תשתית בזק לא נפתחת למתחרות, וכל עוד הטלפוניה של בזק לא נפתחת לתחרות - אסור לתת לבזק הקלות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על הוצאותיהם אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008