המתנה של נתניהו לאלוביץ': החל תהליך לאיחוד החברות בקבוצת בזק

באוצר זועמים על החלטת משרד התקשורת להתניע מהלך לביטול ההפרדה התאגידית בבזק ■ ההחלטה כפופה לשימוע ■ בזק נלחמת להסרת חובת ההפרדה המבנית, ויודעת כי אם תצליח בכך תחסוך בכל שנה מאות מיליוני שקלים, ואולי אף יותר ממיליארד שקל

אליחי וידל
אליחי וידל
מימין: בנימין ושרה נתניהו; שאול אלוביץ'
מימין: בנימין ושרה נתניהו; שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג, מרק ישראל סלם
אליחי וידל
אליחי וידל

הודעה דרמטית של בזק: החברה הודיעה לבורסה כי אתמול (יום ה') התקבלה‏ במשרדיה‏ הודעת‏ מנכ"ל‏ משרד‏ התקשורת‏ שלמה פילבר, בדבר‏ "ביטול‏ חובת ‏ההפרדה‏ התאגידית בקבוצת‏ בזק". משמעות ההודעה היא כי יצא לדרך התהליך שבסופו יאוחדו כל החברות שבבעלות החברה - yes, בזק בינלאומי ופלאפון - תחת בזק ולא כחברות נפרדות.

אחד הנושאים המטרידים ביותר מבחינת בזק, וגם מבחינת מתחרותיה, הוא ביטול ההפרדה המבנית במונופול הגדול של שוק התקשורת. בזק, במיוחד תחת המנכ"לית הנוכחית סטלה הנדלר, נלחמת להסרת חובת ההפרדה המבנית, ויודעת כי אם תצליח בכך, תחסוך לקבוצה בכל שנה מאות מיליוני שקלים, ואולי אף יותר ממיליארד שקל. לכן, ההודעה של בזק, בבעלות שאול אלוביץ' - הנחשב מקורב לראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו - משמעותית.

מההודעה שפרסמה בזק עולה כי לא מדובר בביטול כל חובות ההפרדה, אלא בביטול ברמה התאגידית. כלומר, בזק תהיה חברה אחת – שאינה מפוצלת לחברות כמו בזק בינלאומי, יס ופלאפון - אבל החברות הללו עדיין יהיו מחויבות להפרדה מבנית ולא יוכלו לשווק חבילות משותפות, או להפלות לטובה שירותים אחת של השנייה. כמו כן בזק לא תוכל בשלב הזה לשווק חבילות טריפל שכוללות טלוויזיה, תשתית אינטרנט, ושיחות קוויות או סלולריות.

בשוק התקשורת תהו בעקבות ההודעה מדוע זוכה בזק ל"מתנה" כזאת, בעוד היא עדיין לא משתפת פעולה עם שתי הרפורמות המרכזיות בשוק התקשורת - פתיחת שוק הטלפוניה של בזק לתחרות ופתיחת תשתיות בזק למתחרות. ל-TheMarker נודע כי במשרד התקשורת הבהירו לגורמים בשוק שמדובר במהלך שמחייב שימוע, ובשל כך בזק תצטרך להשיב גם מדוע לא דיווחה באופן מדויק לבורסה. עוד נטען מפי גורמים בענף כי נראה שההחלטה התקבלה בניגוד להנחיית מבקר המדינה לפיה יש להמתין עד לאחר שיפרסם את הדו"ח.

סטלה הנדלר, מנכ"לית בזקצילום: ינאי יחיאל

במשרד האוצר הופתעו מההודעה של פילבר שלא תואמה עימם ואף הובע כעס על כך שלא היה דיון ותיאום בעניין. יצוין כי המהלך מחייב שימוע שבמסגרתו יוכל הציבור להביע את הסתייגויותיו מהמהלך וכן יישמעו כמובן עמדתן של חברות התקשורת המתחרות - ולכך יידרשו כמה חודשים.

במשרד מבקר המדינה מסרו בתגובה כי המשרד הנחה בשעתו את השר צחי הנגבי, לא לקבל החלטות עד שיקבל את טיוטת הדוח וילמד אותה. "כעת מטבע הדברים נבחן את ההתנהלות לאחר שהשר הנגבי קיבל את הטיוטה. התייחסות מתאימה תינתן בדו"ח שיפורסם לציבור", נמסר.

ביטול ההפרדה התאגידית יסייע לבזק בעיקר בתשלומי המסים – בעיקר לנוכח ההפסדים שצברה yes במשך השנים. לפני חודשים אחדים הגיעה בזק להסדר עם מס הכנסה ולפיו היא תשלם מס של 462 מיליון שקל בעקבות רכישת yes ותיהנה מהפסדים צבורים של 5.5 מיליארד שקל. אחרי קבלת האישורים למיזוג, בזק תוכל ליהנות מהפסדים צבורים של yes בסך כ-5.5 מיליארד שקל בסך הכל: 5.2 מיליארד עד לסוף 2013 ועוד 315 מיליון שקל עבור השנים 2015-2014. בזק תפרוס את ההפסד הזה לאורך 8 שנים - 12.5% בשנה וההפסד יקוזז עם רווחיה ויאפשר לה לשלם פחות מס. תוקף האישור וההסכם הוא עד לסוף שנת 2019.

"שלב ראשון בביטול ההפרדה"

בהודעה שמסרה בזק לבורסה נכתב: "בהתאם‏ להודעה (של פילבר),‏ משרד‏ התקשורת‏ מקדם‏ בשלב‏ ראשון‏ את‏ ביטול‏ ההפרדה‏ התאגידית‏ בקבוצת‏ בזק,‏ באופן‏ שבו פעילות‏ החברות‏ הבנות‏ של‏ בזק‏ תהיה‏ תחת‏ מבנה‏ תאגידי‏ של‏ חברה‏ אחת,‏אך‏ תוך‏ הפרדה‏ חטיבתית‏ בין‏ הפעילויות‏ השונות,‏ כך‏ שבשלב‏ זה‏ יישמרו‏ כללי‏ האסדרה‏ הקבועים‏ כיום‏ ברשיונה‏ של‏ החברה‏ לעניין‏ הפרדה‏ מבנית‏ בהיבטים‏ התחרותיים‏ בין‏ הפעילויות‏ השונות.

"בהודעה ‏הובהר ‏כי ‏האמור ‏לעיל ‏כפוף ‏להתחייבות ‏החברה ‏להשקעה ‏בתשתית, ‏לפיה ‏תאיץ ‏החברה ‏את‏ הפרישה של‏ תשתית‏ רחבת‏ פס‏ (סיבים‏ אופטיים) מתוך‏ כוונה‏ להשיק‏ את‏ השירות‏ על‏ גביהם‏ כבר‏ בתחילת‏ 2017,‏ ולקבוע‏ תוכנית‏ פרישה‏ מואצת‏ ל-76% מבתי‏ האב‏ שתסתיים‏ תוך‏ 3 שנים,‏ ולהשלמת‏ חובת‏ הפרישה‏ האוניברסאלית ‏המלאה, ‏לה ‏מחויבת ‏החברה ‏בזמן ‏שייקבע".

עוד הודיעה בזק כי "משרד ‏התקשורת מבהיר כי ‏בנוסף ‏בכוונתו ‏לצאת ‏במהלך ‏שנת ‏2017 בשימוע ‏בדבר ‏ההסדרים‏ לביטול‏ ההפרדה‏ המבנית. החברה‏ בוחנת‏ את‏ האפשרויות‏ ליישום‏ ביטול‏ ההפרדה‏ התאגידית‏ כאמור".

בזק מחויבת בהפרדה מבנית מלאה בין כל תחומי הפעילות וכל החברות הבנות: בזק קווי, בזק בינלאומי, yes ופלאפון. החברה חייבת בהפרדה פיזית, חשבונאית ותפעולית — שכוללת הנהלות נפרדות, איסור העברת מידע, איסור תעדוף ואיסור שיווק חבילות משותפות. ההסדר הזה נקבע באמצע שנות ה–90, אז נכנסו לשוק ספקיות אינטרנט נוספות, ונועד לאפשר להן להתחרות בתנאים שווים על גבי התשתית היחידה בישראל באותה עת — התשתית של בזק.

בזק טוענת כי המדינה צריכה להוציא לפועל את ביטול ההפרדה המבנית, כפי שהתחייבה לעשות ב–2012 כששר התקשורת אז, משה כחלון, אימץ חלקים ממסקנות ועדת חייק, שקבעה כי יש לבטל את ההפרדה המבנית בכפוף להגברת התחרות. המדינה, מצדה, העדיפה עד כה להמתין עם ביטול ההפרדה, כדי לא לאפשר לבזק לתפוס כוח שוק בלתי סביר. בנוסף, היא מחזיקה את הביטול כקלף מיקוח מול בזק לעניין הגברת התחרות ושיתוף פעולה מצד החברה ביישום רפורמות תחרותיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?