נינטנדו לא ממהרת להמציא עצמה מחדש - ומחפשת סנסציה טכנולוגית

ענקית קונסולות המשחקים איבדה דור שלם של גיימרים לטובת הסמארטפון, אך בכל זאת מתעקשת לא להיסחף אחר ההצלחה של "פוקימון גו"

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סופר מריו ראן
סופר מריו ראןצילום: © Beck Diefenbach / Reuters/?
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

המסלול של מניית נינטנדו בשנה האחרונה היה דומה לקפיצות ולנפילות החופשיות בסיבוב מתיש במיוחד של משחק "האחים מריו". הלהיט של חברת משחקי הווידיאו היפנית פתח עידן של משחקי וידיאו בסלון, לפני יותר משלושה עשורים, כשהציג למיליונים בעולם את מריו — השרברב האיטלקי השמנמן. ואולם נינטנדו לא הצליחה לעמוד בקצב עלייתם של המשחקים לסמארטפון בשנים האחרונות.

כשהחברה הודיעה על המשחק הראשון שלה אי־פעם לסמארטפון, בסתיו 2015, רבים קיוו שסופר מריו יהיה הכוכב שלו. מחיר המניה צנח ב–10% כשהתגלה כי זו רק מיטומו, אפליקציית צ'טים חדשה. ואז הגיע "פוקימון גו", משחק מבוסס מיקום, שבו השחקנים לוכדים ייצורים וירטואליים על גבי המסכים שלהם בזמן שהם משוטטים בעולם האמיתי. מניית נינטנדו זינקה ביותר מפי שניים ליותר מ–32 אלף ין (318 דולר) בשבועות שלאחר ההשקה ביולי. שווי השוק שלה עקף לזמן קצר את השווי של סוני.

ואז שוב הגיעה נפילה. מניית נינטנדו צנחה בשיעור החד ביותר מאז 1990, כשהחברה הבהירה כי הנתח שלה ב"פוקימון גו", שפותח על ידי חברת ניאנטיק, קטן מכפי שהמשקיעים חשבו.

ואז שוב הגיעה עלייה. בספטמבר, באירוע ההשקה של אפל לאייפון 7, גנב את ההצגה שינגרו מיאמוטו מנינטנדו, גורו בעולם המשחקים, כשהציג את "סופר מריו ראן", המשחק הראשון אי־פעם של מריו לסמארטפונים. המשחק מפותח בשיתוף חברת משחקי המובייל DeNA עבור מערכת ההפעלה של אפל, ויושק בדצמבר. הוא יהיה זמין לאנדרואיד בשנה הבאה.

מניית נינטנדו עלתה ב–15% מאז ההודעה ההיא, וב–38% מתחילת השנה. סרקאן טוטו, יועץ משחקים מטוקיו, צופה 1.5 מיליארד הורדות ב–iOS ובאנדרואיד.

"סופר מריו ראן" מסמל שינוי עצום עבור נינטנדו. לפני חמש שנים הזהיר סטורו איוואטה, המנכ"ל המנוח של החברה, כי "נינטנדו עלולה להפסיק להיות נינטנדו" אם תיכנס למובייל. עד עכשיו החברה נאחזה במודל הגן הסגור שלה, שבו משחקי מריו יכולים לפעול רק עם חומרה של נינטנדו, כדי לפתות שחקנים לקנות את הקונסולות החדשות שלה וכן את המשחק.

הבעיה היא שבימים אלה, אפילו סופר מריו, זלדה ודונקי קונג לא יכולים להציל את מכירות הקונסולות של נינטנדו. המכירות האלה, שהיוו 50%–60% מההכנסות בכל שנה מ–2005, נופלות. קונסולת ה–Wii הראשונה של החברה, שהיתה מיועדת לשחקנים רגילים, היתה הקונסולה הנמכרת ביותר בדורה. אבל ממשיכתה Wii U — שהיתה יקרה ולא שווקה כראוי כשהושקה ב–2012 — נכשלה. אחת הסיבות העיקריות היתה שמשפחות וילדים, קהל היעד העיקרי, שיחקו משחקים בטאבלטים ובסמארטפונים של ההורים במקום. לשם השוואה, סוני ומיקרוסופט, שפיתחו את PS4 ו–Xbox, בהתאמה, פונות לגיימרים רציניים. נינטנדו דיווחה על הפסדים שנתיים בין 2011 ל–2013.

NX - שילוב של קונסולה וקסדה

לדברי טוטו, משחקים חינמיים לסמארטפון נראים לנינטנדו כמו מזון מהיר, לעומת מסעדת גורמה — קונסולות ב–200 דולר ומשחקים ב–60 דולר. מודל ה–freemium של משחקי מובייל מציע משחקים בחינם עם אפשרות לרכוש מוצרים וירטואליים שמקדמים את המשחק. זה מודל קשה לעיכול עבור נינטנדו כחברת משחקים למשפחות, מכיוון שהוא נתפש כמנצל את היותם של המוצרים ממכרים. החברה גם חששה כי אם תאפשר למפתחי צד שלישי להשתמש בדמויות במשחקים פשוטים בשלב מוקדם, היא תהפוך אותם לזולים. כשגורמים בחברה הציעו שוב ושוב להיכנס למובייל, מיאמוטו סירב. הוא היה היחיד בחברה שאיוואטה לא יכול היה להתנגד לו, אומר בנקאי בטוקיו שעוקב אחר נינטנדו.

החברה הבינה באיחור, כי ההיסוס שלה לפתח משחקים לסמארטפון גרם לה להפסיד דור שלם של שחקנים פוטנציאליים, אומר טוטו — והרבה הכנסות. נינטנדו מחזיקה רק בשליש מחברת פוקימון, שבידיה הרישיון לזיכיון פוקימון, אך היא יכולה להכניס 7–14 מיליארד ין בשנה מ"פוקימון גו", לדברי הרוקה מורי מג'יי. פי. מורגן. המשחק נפוץ כבר ב–100 מדינות.

דוגמה שממחישה את הפוטנציאל הטמון בקניין הרוחני של נינטנדו בפלטפורמות שאינן שלה, היא למשל העובדה שרק כשניאנטיק הכניסה את פיקאצ'ו, ג'יגליפאף ודיגלט ל"אינגרס", משחק נישה של מציאות וירטואלית, הוא החל להצליח. בתוך חודשיים הגיע "פוקימון גו" ל–500 מיליון הורדות. בנק ההשקעות ג'פריס כינה את הזכויות של נינטנדו "אוצר שאין דומה לו".

אבל נינטנדו לא נוטשת את הגישה המסורתית שלה. לדברי משקיע מקומי, המסר במטה החברה בקיוטו, הוא לא להיסחף אחר ההצלחה של "פוקימון גו" או הזינוק של מריו לאייפון. הלך הרוח הוא עדיין של חברה ותיקה במגזר ההיי־טק ישן. רק בשנה שעברה הבהיר איוואטה כי הכניסה שלה למובייל לא מרמזת על כך שהיא איבדה עניין בקונסולות.

פוקימון גו. 500 מיליון הורדות בתוך חודשיים צילום: בלומברג

נינטנדו אכן טוענת כי היא עושה את השינוי הזה בתקווה שמשתמשי המובייל — שלפעמים נתקלים במשחקים שלה בפעם הראשונה — יתפתו לקנות את הקונסולות ויסייעו לעודד את מכירות החומרה. "סופר מריו ראן" יהיה זמין להורדה חינם, אך מהשחקנים ייגבה תשלום קבוע לאחר שיעברו כמה רמות למשל (הסכום בינתיים לא ידוע, אבל ינוע כנראה בין 5 דולר ל–20 דולר).

עובדי החברה עסוקים בקונסולה החדשה שתושק במארס, ששם הקוד שלה הוא NX. היא אמורה להיות שילוב של קונסולה וקסדה, כך שניתן יהיה לשחק בה בכל מקום. ההתמקדות ב–NX נובעת בין היתר מכך שהחברה זקוקה נואשות לסנסציה טכנולוגית גדולה. אם הקונסולה הזו תהיה כישלון נוסף, ייתכן שנינטנדו תצטרך לשקול לסגור את חטיבת החומרה שלה לצרכנים.

מריו חוזר לשורשים

ההתעקשות להמשיך להתמקד בחומרה מראה כי החברה עדיין רואה את עצמה בעיקר כיצרנית של מוצרים בקופסה, אומר טוטו. במטה של החברה (שמתואר כ"שילוב בין טירה קפקאית למפעל של וילי וונקה") מעצבי המשחקים לובשים ג'קטים בצבע כחול כהה כמו של פועלי מפעלים ביפן, עם עטים בכיסים. סת' פישר, משקיע ישראלי בחברה, אומר כי הבניין הוא "כמו מוזוליאום". רבים ממי שעוקבים אחר החברה אומרים כי ההצלחה של "פוקימון גו" ממחישה את הפער בין ההיצע של נינטנדו למה שהצרכנים רוצים: היא נפגעת, כנראה, מ"מונוזוקורי" — הנטייה של חברות האלקטרוניקה היפניות להנדס יתר על המידה מוצרים, כך שיתעלו על מוצרים מתחרים במשקל או בגודל, למשל.

ואולם החברה שינתה כיוון בבירור. שותפות של נינטנדו עם חברה זרה וקטנה כמו ניאנטיק היא תפנית חדה, כמו גם החלטתה להכניס את הקמע המשופם שלה לחומרה של אפל. אפילו לפני שנתיים, אומר הידקי יסודה, אנליסט במכון המחקר ACE בטוקיו, נינטנדו לא היתה מסכימה שמריו יופיע בטקס הנעילה של האולימפיאדה בברזיל. לשמחתם של רבים, ראש ממשלת יפן שינזו אבה קיבל את הלפיד לקראת טוקיו 2020 כשהוא לבוש בבגדיו של מריו.

ראש ממשלת יפן שינזו אבה לבוש בבגדיו של מריוצילום: Yu Nakajima/אי־פי

המשך ההצלחה כמובן תלוי ביותר מאשר מיחזור אינסופי של דמויות קיימות. נינטנדו תצטרך להמציא דמויות חדשות ומושכות ולהישאר מובילה בתחום החומרה לצרכנים, שממנו עדיין מגיעות רוב הכנסותיה. הכניסה למובייל נושאת עמה גם סיכונים. אחד מהם הוא השליטה של אפל וגוגל בשוק המשחקים למובייל. נינטנדו תצטרך לתת לאפל 30% מההכנסות ש"סופר מריו ראן" יניב בחנויות שלה, למשל. השותפויות עם DeNA וניאנטיק מעידות כי היא מוותרת לפחות על חלק מהשליטה בפיתוח המשחקים, מה שעלול לפגוע באיכות. ועדיין לא ידוע אם השחקנים שמשלמים סכומים קטנים בטלפונים שלהם באמת ירצו לשלם יותר עבור מכשירים של נינטנדו.

עם זאת, לנינטנדו יש בהחלט כישרון בצד של התוכנה: החברה היא פשוט יצרנית טובה מאוד של משחקים. מבין 25 משחקי הווידיאו הנמכרים ביותר בכל הזמנים, 17 הם שלה. יש לה גם יכולת הישרדות מרשימה בשוק הפנאי. החברה החלה את דרכה ב–1889 עם קלפי משחק שהיו מעוטרים בפרחים, והיתה אחת הראשונות להיכנס לאולמות המשחקים בשנות ה–70. היא גם אוהבת להזכיר שהיא המציאה את תחום המשחקים שניתן לקחת לדרך. אם חושבים על כך, בעצם מריו פשוט חוזר לשורשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?