גוגל ניצחה: זה המכשיר שבשבילו אעזוב את האייפון אחרי 7 שנים

בעוד שאפל מניחה בפני המשתמשים שלה שירות שלם שכל התכנים והיישומים שבו סגורים ומשרתים בעיקר את אפל, גוגל מניחה עכשיו בפני הצרכן הדיגיטלי חבילת שירותים פתוחה שרק רוצה לגדול ולהתפתח כלפי חוץ ולא רק כלפי פנים

אליחי וידל
אליחי וידל
מכשיר הפיקסל החדש
מכשיר הפיקסל החדשצילום: BECK DIEFENBACH/רויטרס
אליחי וידל
אליחי וידל

אם היתה ניצבת בפני הדילמה התיאורטית הבאה: לבחור כאן ועכשיו בין אייפון 7 פלוס, לבין פיקסל, הסמארטפון החדש של גוגל - די ברור לי באיזה מכשיר הייתי בוחר: בפיקסל. ללא ספק וללא היסוס. למרות שלא אחזתי במכשיר הזה מימי ולראשונה שמעתי עליו אמש, הייתי מודה לאפל על שבע שנים טובות ומרתקות (אייפון 3, 4, 5s ו-6s פלוס), משנה את עורי ועושה כל שביכולתי כדי להתרגל למערכת ההפעלה אנדרואיד.

לחצות את הקווים - מ-iOS לאנדרואיד - אינו עניין של מה בכך ולשם כך גם נדרש בדרך כלל תמריץ חזק ביותר או טראומה עמוקה כדי לחולל את השינוי התודעתי הכרוך במעבר. כיוון שהמחיר אינו גורם רלוונטי במשוואה (מחיר הדגם היקר ביותר של אייפון די זהה לתצורה היקרה ביותר של הפיקסל), כיוון שהמפרטים זהים פחות או יותר ולמרות שמערכת ההפעלה של האייפונים הרבה יותר נוחות לטעמי מהאנדרואיד של גוגל - הייתי מזדכה על ה-6s פלוס שלי ומתמסר לפיקסל (כמובן לזה עם מסך 5.5 אינטש ועם 128 ג'יגה-בייט זיכרון פנימי). בלי טראומה. אבל עם תמריץ חזק ביותר. תמריץ ששמו מוצר הוליסטי של ספקית השירותים הדיגיטליים הטובה והגדולה ביותר בעולם - גוגל.

אם להסתמך על המפרט שהציגו אתמול אנשי גוגל, נראה שפיקסל הוא אחד הסמארטפונים המתקדמים והמתוחכמים ביותר שקיימים בשוק היום. על פי כל הפרמטרים - מיכולות העיבוד ועוצמת הסוללה ועד רזולוציית המסך ואיכות המצלמה - מעטים הסמארטפונים שמסוגלים להתחרות עם פיקסל בקטגוריות מכשירי פרימיום יוקרתיים.

המהלך של גוגל ממצב את שני המכשירים שלה בשורה הראשונה של יצרניות הסמארטפונים המובילות כמו סמסונג, LG וכמובן אפל. בשנים האחרונות נעזרה גוגל ביצרניות "הברזלים" שאותן בחרה כדי לפתח את סדרת "נקסוס" עם מערכת ההפעלה שלה, האנדרואיד, אבל הגישה הזאת היתה נכונה לשלב מוקדם יותר באבולוציה של שוק המובייל. אם לפני 7-5 שנים הסמארטפון היה יחידת קצה אוטונומית, הרי שהיום הוא חלק ממכלול של יחידות שמקיפות את המשתמש בכל מקום בו הוא נמצא. אם לפני 7-5 שנים אנדרואיד תיפקדה כמערכת הפעלה של סמארטפונים, הרי שהיום אנדרואיד היא הפלטפורמה שאליה מתחברים כל היישומים הרלוונטיים לחיים הדיגיטליים.

צילום: Eric Risberg/אי־פי

סמארטפון כבר אינו איזושהי אסופה של ברזלים ובשנים האחרונות ראינו כבר שכל סיני וקוריאני יכולים לבנות ברזלים באיכות גבוהה. ולמרות הקרב העיקש בין אפל לגוגל סביב מערכות ההפעלה, אנדרואיד נמצאת ברוב המוחץ של הסמארטפונים בעולם. לכן, המלחמה האמיתית לא מתנהלת בזירה של הברזלים ולא בזירה של מערכות ההפעלה, אלא בתווך שביניהם.

סונדר פיחאי, מנכ"ל גוגל, בחר אתמול לקרוא לאזור הזה - AI, בינה מלאכותית. זו הזירה האמיתית שבה מתגוששות עכשיו כל ענקיות הטכנולוגיה ולשם חותרות לא רק גוגל ואפל, אלא גם אמזון, פייסבוק, איביי, מיקרוסופט ועוד רבות וגדולות. כדי לשלוט בטריטוריה הזאת של בינה מלאכותית, היצרניות חייבות לשלוח זרועות ארוכות לתוך תחומי החיים שלנו והסמארטפון הוא רק אחת הזרועות הללו. הזרוע החשובה ביותר, אולי, אבל לא היחידה.

פיקסל אינו המוצר הפיזי הראשון שגוגל מציגה - גלאס, למשל, על אף שנגנז בטרם זמנו, או המכונית האוטונומית שמתפתחת לאטה - אבל זאת היתה הפעם הראשונה שבה החברה הציגה רשמית חבילת מוצרים פיזיים, שכולם גם קשורים אחד לשני: סמארטפון, ראוטר, משקפי מציאות מדומה, כרומקאסט (למוסיקה ולוידאו) ואת "הום", עוזר ביתי קולי. כל אחד מהרכיבים הללו הוא סוג של סנסור, חיישן, שקולט נתונים מהסביבה ומעביר אותם לאחור, אל מרכז הבקרה, שם הם נאגרים, עוברים ניתוח וחוזרים אל המשתמש כשירות. הסמארטפון מסתובב עם המשתמש לכל מקום, הכרומקאסט מספק וידיאו ומוסיקה, "הום" מספק מידע כללי והראוטר מאפשר פילוח וניטור טוב יותר אחר הפעילות של המשתמשים במרחב הביתי שלהם.

מעל כל המכשירים הללו מרחף הענן של גוגל, הענן שמאפשר את התקשורת בין כל הרכיבים הללו ומספק את יישומי הבינה המלאכותית שמאפשרת את כל השירותים החכמים שבהם אנחנו משתמשים היום מבלי שנרגיש. המושג "ענן" נתפס בשנים האחרונות יותר כאיזושהי יישות מטאפיזית שבתוכה מאוחסנים תמונות, מסמכים, שירים וסרטי וידיאו, אבל הוא כבר מזמן לא כזה. הענן של היום - זה שגוגל, אפל, אמזון ומיקרוסופט - נלחמות עליו הוא-הוא הבינה המלאכותית. הענן הוא זה שמאפשר לסוכן הנסיעות החכם לבחור לנו את הטיסה הזולה ביותר, לזהות מי החברים שבתמונה, לפתוח עבורנו את המחסום בחניה ולמצוא עבורינו את המסלול המהיר ביותר מנקודה א' לנקודה ב'.

הענן הזה - הבינה המלאכותית שגוגל מניחה בתווך שבין המכשירים שלה לבין מערכת ההפעלה - הוא יישות עצומה שרק התחילה להתעורר ומהירות ההשכמה שלה תלויה בכמות המידע שעובר דרכה. ככל שיזרמו לתוכו יותר נתונים, תמונות, קולות ומידע, כך הוא יתפתח ויצמח במהירות גדולה יותר. וככל שהוא יתפתח מהר יותר, כך משתמשי הקצה יקבלו שירותים טובים יותר, מהירים יותר ומדויקים יותר. וזאת בדיוק הכוונה של גוגל כשהיא משיקה סמארטפון משלה ועוזר ביתי אישי משלה - באמצעותם היא מלמדת את האלגורימים של הבינה המלאכותית כיצד לבצע את מלאכתם טוב יותר. גוגל בבסיסה היא חברת שירותים דיגיטליים וככל שהמגוון של הנתונים שיזרמו אליה יהיה גדול יותר - כך חבילת השירותים שגוגל מציעה תהיה רחבה ויעילה הרבה יותר.

רק בסוף השבוע הבהירו רשויות האיחוד האירופי כי הן מתכוונות להצר את צעדיה של גוגל בשוק הסמארטפונים ולהגביל את שליטתה בשוק מערכות ההפעלה. גוגל הוכרזה כמונופול על ידי האיחוד האירופי בשוק החיפוש ונמצאת תחת חקירת הגבלים עסקיים של הנציבות האירופית בשוק האנדרואיד. האיחוד טוען שגוגל מבצעת מניפולציות במנוע החיפוש כדי להבליט את מוצריה, ומחייבת יצרניות סמארטפונים להתקין את שלושת היישומים המובילים שלה במובייל - מנוע החיפוש, חנות האפליקציות פלייסטור ודפדפן כרום. גם זה מניע חזק עבור גוגל לייצר בעצמו מכשיר שלתוכו ייכנסו אילו אפליקציות ושירותים שאנשי הפיתוח שלו רואים כחיוניים ביותר עבור החבילה. בלי טובות מאף אחד, בלי עימותים עם גופי רגולציה, היא יכולה להמשיך לקדם ולפתח את חבילת השירותים הדיגיטליים שמהווה את בסיס ההכנסות שלה.

כמובן שתמיד קיימת שאלת הגבולות שגוגל חוצה כשהיא פורסת את המכשירים הפיזיים שלה כל כך עמוק בחיי המשתמשים. בעזרת סדרת המוצרים החדשים שלה, גוגל חודרת עמוק יותר לפרטיות של המשתמש ומרחיבה בכך את הרזולוציה של המעקב אחרי כל אחד ואחד. הינמצאת בכל מקום - במייל, במסמכים, בתמונות, באפשרויות הבידור, במידע, במיקום הפיזי ועכשיו גם בחלל שבין חדר השירותים לחדר המיטות. ובכל זאת, וזאת דעתי האישית, כאשר מונחות לפני שתי האפשרויות - "הגן הסגור" של אפל מול סוג של גן סגור מבית גוגל - אבחר בפלטפורמה השקופה יותר, הפתוחה יותר. כאן טמון ההבדל בין שתי הגישות: בעוד שאפל מניחה בפני המשתמשים שלה שירות שלם ומושלם (תרתי משמע) שכל התכנים והיישומים שבו סגורים ומשרתים בעיקר את אפל, גוגל מניחה עכשיו בפני הצרכן הדיגיטלי חבילת שירותים פתוחה שרק רוצה לגדול ולהתפתח כלפי חוץ ולא רק כלפי פנים.

ממילא אני כותב ברגעים אלה את הטקסט הזה על גוגל דוקס שמתארח על שרתי גוגל דרייב. גם ג'ימייל מתארח בענן הזה, המידע של ווייז, התמונות, מנוע החיפוש, הדפדפן, סרטוני יוטיוב ועוד עשרות שירותים דיגיטליים חינמיים של גוגל שבהם אני משתמש בהם מדי יום ומדי שעה אפילו - אז מדוע לא ללכת ישירות לשירות עצמו ולקבל אותו באריזה המקורית של הספק המקורי?

אין ספק שגוגל התקנאה באפל ובאמזון על הקופון הנאה שהן גוזרות ממוצרי הקצה ובמיוחד ממכשירי הפרימיום שנמכרים במאות דולרים. אבל אחרי שנים רבות של ניסיונות ושיתופי פעולה עם יצרניות הסמארטפונים המובילות, גוגל מרגישה כי היא יכולה לספק מוצרי קצה שמשרתים את שני הצדדים: גם את המשתמשים שמקבלים מכשיר מהמתקדמים בשוק וגם אותה כמי שעיקר הכנסותיה מגיעים משירותים. ככל שהמוצרים יהיו טובים יותר - כך גם השירותים הדיגיטליים יהיו יעילים יותר.

אז כן, אם (או יותר נכון כש…) תונח בפני הדילמה האם לשדרג את הסמארטפון שלי לאייפון 7 פלוס, או לפיקסל של גוגל, אעדיף להפקיד את האישיות שלי, הפרטיות שלי והנוחות שלי בידי גוגל. בעוד שבע שנים נוכל לקבוע אם השנים הקודמות (עם אפל) היו שבע השנים הטובות, או הרעות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות