ה-Airbnb של הביטוח: האם למונייד הישראלית תעשה מהפכה בתחום הכי שנוא בעולם?

למונייד (Lemonade) הודיעה על קבלת האישורים להפעלת חברת ביטוח חוקית במדינת ניו יורק בארה"ב - במודל חדשני של כלכלת שיתוף ■ החיסכון ללקוחות: זמן, ביורוקרטיה ועלויות ביטוח

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מייסדי למונייד, שי וינינגר ודניאל שרייבר
מייסדי למונייד, שי וינינגר ודניאל שרייבר
אלירן רובין
אלירן רובין

מהפכה בתחום הביטוח? הסטארט-אפ הישראלי למונייד (Lemonade) הודיע היום (ד’) שקיבל את האישורים הנדרשים כדי לפעול כחברת ביטוח חוקית במדינת ניו יורק בארה”ב. פלטפורמת הביטוח הדיגיטלית שבנתה החברה תשרת שוכרים ובעלי דירות בניו יורק בלבד. “מעתה הם יכולים להיות מבוטחים ולהגיש תביעות בקלות, בכל זמן ודרך כל מכשיר”, מציינת החברה.

למונייד, שהוקמה ב-2015 על ידי היזמים שי וינינגר ודניאל שרייבר, פיתחה מוצר טכנולוגי-צרכני בתחום הביטוח, ובו תפעיל מודל של עמית לעמית (p2p). במהלך חודש פברואר השנה הצטרף לצוות פרופ’ דן אריאלי לטובת הובלת את תחום הכלכלה ההתנהגותית בחברה.

הסטארט-אפ, שמעסיק היום 24 עובדים, מרביתם במרכז הפיתוח בישראל, גייס 13 מיליון דולר בגיוס הראשון (Seed) מקרן סקויה, ומקרן אלף של מייקל אייזנברג ואדן שוחט.

“הטכנולוגיה מניעה הכל אצלנו בחברה”, מסר וינינגר, מייסד ונשיא החברה, תוך ביקורת על אופי פעילותן של חברות הביטוח. “החל מרישום ועד הגשת תביעה, כל התפעול נעשה דרך מכשירי מובייל במהירות ובפשטות. בעזרת בוטים ומודלים של למידת מכונה - אנחנו מחליפים את הסוכן, ומה שהיה לוקח שבועות ייקח עכשיו דקות”, מסר.

בלמונייד מציינים כי מעבר לחסכון בזמן ובירוקרטיה, החברה גם תפחית בעלויות הביטוח. כך למשל, מציינים בחברה, פוליסת ביטוח לבעל דירה תעלה 35 דולר לחודש ו-5 דולר לשוכר או משכיר.

“אנחנו מקימים חברת ביטוח בניו יורק שזה דבר מאד קשה מבחינה רגולטורית”, אמר וינינגר. “זו פעם ראשונה שעושים ביטוח שהוא דיגיטלי, לתחום שהוא לא פשוט. תמחור הסיכונים היה מאוד מסובך. לשם כך בין היתר, אנחנו מחליפים את אלפי העובדים בסוכנויות - באלפי שורות קוד”.

וינינגר מסביר כי במודל הביטוח הקלאסי, נוצרה בעיה במשך השנים, כי במסגרתו אנשים משלמים לגוף מרכזי אחד שמנהל את הכסף. “התשלום שלנו כלקוחות מגלם בתוכו את עלות הסוכנים והוצאות השיווק והפרסום, ורק בסוף נשאר כסף לטובת כיסוי תביעות. הרווח של החברה הוא מה שנשאר אחרי כל התביעות. כשאדם תובע את החברה הוא בעצם פוגע בשורת הרווח שלה. זו התעשייה היחידה שמרוויחה יותר כסף ככל שהיא מאכזבת יותר את הלקוחות שלה”, אמר.

“אנחנו מוציאים את עצמנו מהקונפליקט”, מציין וינינגר. למונייד לוקחת מהלקוחות 20% דמי שירות - וכל השארית של הכסף משרתת תביעות והוצאות על תביעות. “מה שנשאר, ונשאר לא מעט - חוזר בחזרה. זה יוצא מהחברה. אנחנו תורמים את הכסף לעמותות חברתיות שונות - כי הוא לא שלנו. הלקוחות יכולים לבחור לאן לשלוח את הכסף. זה הופך הכל למהיר ושקוף”, ציין.

“האופן שבו אנחנו מסתכלים על זה דומה למודל של מתן תוכנה כשירות - SaaS. אחד הדברים המשמעותיים הוא שייצרנו לעצמנו גיבוי של מבטחי משנה, שברקשיר הת’וואי היא אחת מהם. הם מהווים את רשת הביטחון שלנו”.

באשר לבעיית האמון בתחום הביטוח מציין וינינגר כי לדעתו אמון הוא כבר לא מרכיב חשוב. “אמון הוא אוברייטד. יש ציבור שלם של לקוחות שלא רק שלא מחפשים אמון, הם גם לא סומכים על הגופים הפיננסיים הגדולים. אנחנו רואים את זה בתחום התשלומים, שבו החברות מצליחות כי האמון הוא לא פקטור”, ציין.

פרופ’ דן אריאלי, שהצטרף בפברואר השנה ללמונייד, הוסיף כי “הידיעה על כך שכל שקל או דולר שהביטוח חוסך עליך בתביעה, הולכת אליו במקום אליך - הוציאה מאיתנו את הרע ביותר”. לכן, מסביר פרופ’ אריאלי, “בנינו את למונייד בצורה כזו שנימנע מניגודי עניינים בסגנון הזה”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה