"הוא אמר לי: 'בואי אליי למשרד, אני אתן לך 100 שקל'": פרשת המין במשרד התקשורת נחשפת

עובדת משרד התקשורת הסבירה את סירובה להתלונן במשטרה: "הוא אדם חזק ויאמינו לכל מילה שלו...הוא יסובב פה את כולם" ■ בית הדין הארצי לעבודה קיבל את עמדת המדינה אך קבע: "אין לקבוע כי העובד אכן הטריד מינית" ■ העובד יעזוב בתום חוזהו וישלם 15 אלף שקל למדינה

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

פרשייה משפטית ארוכה וסבוכה הגיעה לסיומה כעת עקב הסרת צו איסור ותיק. הפרשייה נוגעת לפיטורים של בכיר במשרד התקשורת, שאת שמו אסור לפרסם, עקב התנהגות בלתי הולמת "עד כדי הטרדה מינית". עקב הפרשייה, הבכיר כבר אינו עובד במשרד התקשורת אך בית הדין לא התייחס לסוגיית ההטרדה כביכול, אלא רק קבע כי ההחלטה לפטרו היתה בגדר הסבירות.מ

אלו עיקרי הדברים: במאי 2012 הצטברו אצל מנכ"ל משרד התקשורת דאז עדן בר טל, פרטים לגבי התנהגות בלתי הולמת של כפוף לו, עובד ותיק במשרד. בר טל כתב בהחלטתו: "(מדובר ב) התנהגות בלתי הולמת כלפי עובדים הכפופים לו שכללה יחס משפיל כלפיהם ושימוש בסגנון דיבור בוטה, תוקפני ומאיים". בנוסף כתב בר טל על "טענות בדבר התנהגות בלתי הולמת כלפי עובדות עד כדי הטרדה מינית".

הרקע לכך הוא שאחת העובדות במשרד, פ', טענה בפני תמי לשם, אחראית כח האדם במשרד, כי העובד מטריד אותה מינית. במכתב תלונה שהועבר לאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה נכתב כי בין העובד ופ' היה קשר מיני בהסכמה וכשהאחרונה הביעה רצון לסיים אותו, החל העובד להפעיל עליה לחץ להמשיך בו בניגוד לרצונה, לשון פסק הדין.

פ' סירבה להתלונן במשטרה או מול נציבות המדינה ולמעשה מאוחר יותר שינתה את גרסתה וטענה כי הוכנסו מלים לפיה. לשם כתבה לנציבות כי "גם מזכירתו של העובד מתלוננת רבות על יחס משפיל ומעליב ובעבר עזבו במפתיע את אגף X מספר מזכירות אשר היו כפופות למרות העובד ולא פירטו את סיבת עזיבתן". תיק החקירה בנציבות נסגר מחוסר ראיות. לאורך כל התהליך הכחיש העובד את המיוחס לו, או ליתר דיוק, כפי שנכתב בפסק הדין: "סירב להתייחס לגופן של הטענות שהעלתה פ' על קשר מיני בהסכמה שהיה בעבר, אך הודה בקיומן של שיחות טלפון בעלות אופי מיני ביניהם 'לפני שנים'".

עדן בר טלצילום: איל טואג

בהקלטה שהושמעה בבית המשפט האזורי וצוטטה גם בערכאה הגבוהה יותר, נשמעה העובדת אומרת: "הוא בא אליי ואמר לי - בואי אליי למשרד, אני אתן לך 50, 100, שקל תמצצי לי...אז אמרתי לו אתה יודע מה, תעוף לי מהפנים, אתה סתם סוטה ואני לא רוצה לשמוע אותך. וזה קרה איזה שלוש, ארבע, חמש פעמים". פ' הסבירה את סירובה להתלונן: "תשמעי הוא אדם חזק, הוא אדם מרושע ויאמינו לכל מילה שלו...הוא יסובב פה את כולם וייצא הכי בסדר בעולם". פ' התלוננה מיוזמתה גם בפני בכיר נוסף, שכתב בתצהירו: "פ' פנתה אליי ביוזמתה וסיפרה לי כי העובד נהג לנצלה מינית ואילץ אותה לקיים בו מין אוראלי".

לשם ובר טל פעלו לפיטוריו של העובד, ולמעשה החליטו על אי הארכת חוזהו ב-4 שנים נוספות. הם התבססו גם על ההיסטוריה המשמעתית של העובד כעובד, עוד בתקופת המנכ"ל שקדם לבר טל וגם על תלונות חדשות. העובד פנה לבית הדין האזורי בערעור והשופטת אריאלה גילצר כץ שדנה בערעורו של העובד קיבלה את כל טענותיו. גילצר קבעה כי בר טל ולשם רקחו "עלילת דם" כנגד העובד והפנו כלפיו "האשמה בהטרדה מינית ללא כל בסיס"; היא חייבה את משרד התקשורת להאריך את חוזהו וכן לפצות את העובד ב-250 אלף שקל.

המדינה, בשם בר טל ולשם עירערה על פסק הדין בבית הדין הארצי לעבודה ובאמצע החודש החליט בית הדין לבטל את פסק הדין של גילצר: "החלטתו של בר טל, הן בנוגע לעילת ההטרדה המינית והן בנוגע לעילה של היחס לעובדים, אינה חורגת ממתחם הסבירות, אינה נגועה או מוכתמת, באופן ישיר או עקיף בשיקולים זרים...ואינה לוקה בפגם אחר המצדיק את התערבותו של בית דין זה", נכתב בפסק הדין. "לא היה מקום לקבוע כי הטענות שהועלו כלפי העובד, בכל הנוגע לנושא ההטרדה המינית, כפי שאלה נשקלו בהחלטת בר טל, היו בגדר 'עלילת דם'....שוכנענו כי איש מעובדי המשרד לא נטל חלק בבירור התלונה במטרה 'לתפור תיק' לעובד או מתוך ידיעה או אמונה כי התלונות הינן עלילת שווא…לא מצאנו רבב בהחלטת בר טל".

עוד נקבע בפסק הדין כי "קביעתנו נוגעת בעיקרה לתום הלב של הגורמים שנטלו חלק בבירור התלונות נגד העובד. אין לקבוע כי העובד אכן הטריד מינית את פ' או כל עובדת אחרת במשרד, מה גם שהכרעה בשאלה זו לא התחייבה לצורך ההכרעה בהליך שבו נדרש בית הדין".

לאור כל זאת פסק בית הדין הארצי (בהרכב חמישה שופטים) על ביטול מוחלט של פסק הדין האזורי, הפך לחלוטין את הקביעות בו והורה על ביטול החיובים הכספיים שהושתו על המדינה וכן הוחלט להותיר על כנה את החלטת בר טל שלא לחדש את חוזהו של העובד. העובד ישלם לכל אחד מן המערערים 15 אלף שקל.

ככל הידוע, הבכיר לא ויתר והוא הגיש עתירה לבג"ץ במטרה שזה יקבל את החלטת בית המשפט האזורי על פני הארצי.

את המדינה ולשם (עודנה עובדת מדינה) יצגו הפרקליטים איתמר הר אבן ורחל שילנסקי. את בר טל ייצגה עורכת הדין תמר גולן. את העובד עו"ד הדין גדעון רובין.

ממשרד התקשורת נמסר כי "בית המשפט אמר את דברו בפס"ד ברור בנוגע לאירוע שהתרחש לפני שנים אודות נורמות פסולות של עובד בכיר, שעבודתו בשירות המדינה הסתיימה בעקבות פסה"ד. ראוי לציין את עמידתה האמיצה והנחושה של הסמנכ״לית למינהל במשרד, שטיפלה בהליך מראשיתו. הנהלת המשרד ועובדיו ימשיכו בהקפדה על נורמות וכללי מינהל ציבורי ראויים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?