PresenTense קיבלה מענק של 400 אלף דולר להשקעה ביזמות ערבית

העמותה, העוסקת בקידום יזמות בפריפריה החברתית־גיאוגרפית, תקים שתי תוכניות חדשות בחיפה וביפו ■ התקציב השנתי של עמותה, לאחר המענק החדש, הוא 3.5 מיליון שקל

רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי

סיטי בנק יעניק כ-400 אלף דולר לעמותת פרזנטנס (PresenTense) שיושקעו בתוכניות חדשות לקידום יזמות ערבית בחיפה וביפו. במסגרת המענק, ניל קורני, מנכ"ל סיטיבנק ישראל, יצטרף כחבר בדירקטוריון העמותה.

התוכנית הראשונה, "Leap חיפה" מיועדת ליזמים בשלבים מתקדמים שעומדים לפני סבב גיוס נוסף, או לעסקים מבוססים שמבקשים להרחיב את הפעילות שלהם. התוכנית השנייה, "SUB" (קיצור של: Start-up Bridge) נועדה לחבר בין צעירים ביפו לבין סצנת הסטארט-אפים התל אביבית. במסגרת הפרויקט, בכירי חמישה סטארט-אפים מבוססים בתל אביב, יגיעו ליפו כדי לפגוש צעירים מקומיים, ייעצו להם ויאפשרו להם להגיע למשרדיהם לליווי מקצועי ונטוורקינג.

גיא שפיגלמן, מנכ"ל פרזנטנסצילום: אייל טואג

פרזנטנס, המנוהלת על ידי גיא שפיגלמן, עוסקת בעידוד יזמות כאמצעי לצמצום אי־שוויון. בין התורמים הבולטים שלה: קרן ליכטג, סיסקו ואפלייד-מטיריאלז. סיטי בנק נחשב לתורם משמעותי של העמותה, והוא כבר תרם לה בעבר 150 אלף דולר, במסגרת הקמת שני מאיצים ליזמות ערבית בבאקה אל גרביה ובנצרת. תקציבה השנתי של פרזנטנס, לאחר המענק החדש, הוא 3.5 מיליון שקל.

העמותה מפעילה שורה של מאיצים - קורסים מזורזים לעידוד יזמות - בתחומים שונים, במטרה להקנות למשתתפים ידע בנוגע לייזום וניהול, ולאפשר להם למצות את הפוטנציאל שלהם באמצעות עסקים קטנים, מיזמי טכנולוגיה או עסקים חברתיים.

בין השאר, יש לעמותה מאיץ שמעודד יזמות טכנולוגית לסיוע לאנשים עם מוגבלויות, מאיץ לעידוד יזמות בקרב הבדואים, מאיץ לפיתוח עסקים קטנים בקרב נשים חרדיות ומאיץ לעידוד יזמות חברתית. במאי הקימה העמותה את המועצה ליזמות בחברה הערבית , MasarUp ששמה לה למטרה להגיע ל-500 סטארטאפים בהובלה ערבית בתוך 5 שנים.

"ישראל הרוויחה ביושר את התואר אומת הסטארט־אפ - יש לה את מספר החברות הגדול ביותר הנסחרות בנאסד"ק אחרי ארה"ב וסין, אף שמבחינת גודל האוכלוסייה, ישראל קטנטנה לעומתן" כתב שפיגלמן במאמר דעה ל-TheMarker לפני חודשיים. "בישראל יש כ–2,000 מיזמי סטארט־אפ על כל מיליון אזרחים, נתון כפול מזה שנמדד בעמק הסיליקון בקליפורניה. אך אם נביט מעבר לנתונים, נגלה כי קיימת אומת סטארט־אפ בישראל לצד אומת כל האחרים".

סקר דעת קהל שערכה פרזנטנס במאי האחרון, העלה כי כ–90% מהאזרחים היהודים בישראל שמעו על יזמות באופן כללי, אך כשנשאלו אם הם מכירים אנשים שעובדים בתחום — רק 40% ענו בחיוב. בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל, הנתון נמוך עוד יותר - רק 20% מהנשאלים השיבו כי הם מכירים אנשים מהתחום. נתון נוסף הצביע על קשר ישיר מובהק בין ההיכרות של אנשים העוסקים בתחום, והרצון או השאיפה לבחור בתחום זה עבור עצמך או עבור ילדיך.

לדברי שפיגלמן, הדבר מצביע כי "לפחות בשלב זה, פעילות יזמית, על כל ההבטחות שטמונות בה, תורמת בפועל להעמקת הפערים החברתיים־כלכליים מעצם העדפתה את אלה שמלכתחילה זוכים לגישה או הזדמנות, ופוסחת על אחרים".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?