לאפליקציה הכי פופולרית באינטרנט אין קשר לפוקימונים, והיא הומצאה לפני יותר מ-40 שנה

למרות שלל אפליקציות וכלים יעילים להתכתבות ולהעברת תכנים ברשת - האי־מייל הוא עדיין הכלי הפופולרי והשימושי ביותר ■ למרות כמויות הספאם האדירות - האפליקציות יודעות לסנן את הזבל ולהשאיר למנויים תיבה נקייה ועניינית

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

את הדואר האלקטרוני הספידו כבר יותר מפעם אחת, בעיקר מאז עלייתן של הרשתות החברתיות ומדיות דיגיטליות שסימנו לעצמן מטרה - להתבסס ככלי המרכזי לתעבורת מידע. אך מתברר שהאי־מייל לא הולך לשום מקום, להפך - הוא ממשיך לצמוח ולבסס את מעמדו כאמצעי התקשורת המקוונת המרכזי בחיינו. האי־מייל עדיין נחשב לכלי השמיש ביותר להעברת מידע בין עסקים ומשתמשים פרטיים, ומגמת הצמיחה נמשכת.

את ההוכחה הטובה ביותר למעמדו הבלתי מעורער של הדואר האלקטרוני מייצגת השערורייה הפוליטית שמלווה את מערכת הבחירות בארה"ב, שבמרכזה כיכב השירות הוותיק. המועמדת המובילה לנשיאות, הילארי קלינטון, נחקרה בחשד שהשתמשה בחשבון דואר אלקטרוני פרטי שלה כדי להעביר תכתובות ממשלתיות בתקופה שבה כיהנה כשרת חוץ, והפרה בכך תקנות פדרליות שלפיהן תכתובות של בכירים 
צריכות להישאר חלק מהתיעוד המשרדי.

ממציא האי־מייל, ריי טומילסוןצילום: MIGUEL RIOPA / AFP

החקירה סיפקה חומר עסיסי עבור המועמד המוביל השני במרוץ לנשיאות, דונלד טראמפ, שהשתמש בה כדי לקעקע את אמינותה של קלינטון. באחרונה הוחלט אמנם לא להגיש כתב אישום נגד קלינטון בפרשה, אבל מי יודע - אולי יהיו אלה 
האי־מיילים שעוד יכתיבו את תוצאות הבחירות לבחירת מנהיג העולם החופשי.

2.6 מיליארד משתמשים

על מרכזיותו וחשיבותו של הדואר האלקטרוני יכולה להעיד חברת המחקר Radicati Group. מדו"ח שפירסמה לאחרונה, עולה כי השימוש בדואר אלקטרוני נמצא במגמת עלייה, וכי ב-2016, מתוך כ-3 מיליארד אנשים הגולשים באינטרנט ברחבי העולם, יותר מ-2.6 מיליארד הם בעלי תיבת דואר פעילה. לפי תחזית המחקר של רדיקטי, עד 2020 יהיו ברחבי העולם כ-3 מיליארד בעלי תיבת דואר אלקטרוני.

המחקר גם מצביע על כך שבמקביל להפיכתן של רשתות חברתיות לגורם מרכזי בחיי היומיום של הגולש - האי־מייל הוא עדיין הערוץ המועדף על חברות ובעלי עסקים לתקשורת עם קהל הלקוחות. גם השיווק באמצעות המייל נמצא במגמת עלייה. כ-215 מיליארד מיילים שיווקיים נשלחים מדי יום (לפי נתוני רדיקטי), מספר שצפוי לגדול ליותר מ-257 מיליארד מיילים בכל יום עד שנת 2020. לפי אתר eMarketer, בסקר שנערך באפריל בקרב 250 עסקים גדולים (בעיקר מארה"ב), נמצא כי 67% מהתקשורת עם הצרכן נעשית באמצעות המייל.

הסיבות לעלייה בשימוש בדואר אלקטרוני הן רבות, אבל העיקרית שבהן היא שכיום לא ניתן להתקיים ולהתנהל ברחבי הרשת - לפתוח חשבון ברשת חברתית, להירשם לשירות, או לפתוח חשבון אישי באתרים או באפליקציות - בלי להזדהות באמצעות מסירת כתובת דואר אלקטרוני. בכל יום כמעט מוטלת לשוק אפליקציית תקשורת חדשה יותר, יעילה יותר, קלה יותר לשימוש, גמישה יותר בהתחברות לכלים אחרים, או כל תכונה מרשימה וטרנדית אחרת. אבל בשורה התחתונה, כדי להוריד את התוכנות הללו או להשתמש בהן, הצרכן יתבקש לרוב לציין גם כתובת מייל שדרכה אפשר יהיה לפנות אליו.

לאורך השנים גם הוותיקים וגם החדשים בשירותי המסרים המיידיים - מ-ICQ, דרך סקייפ, וייבר, ווטסאפ, מסנג'ר של פייסבוק ועד לסלאק או טלגרם (והרשימה עוד ארוכה) - לא מצליחות לשבור את האמון הרב שאנשים עדיין מייחסים לתיבת הדואר האישית שלהם. תיבת המייל פשוטה לתפעול, נחשבת לבטוחה ומאובטחת, ולא מרחיקה ממנה את הדור הוותיק.

סיבה נוספת ומשמעותית לעלייה המתמדת בשימוש באי־מיילים היא התבססות הסמארטפונים, שהפכו לחלק בלתי־נפרד מחיי היומיום. לפי רדיקטי, כ-1.7 מיליארד בני אדם משתמשים בדואר אלקטרוני במכשיר הנייד, והם מהווים כ-65% מכלל המשתמשים באי־מייל.

אם לפני עשור המשתמשים שרצו לקרוא ולשלוח הודעות דואר אלקטרוני היו כבולים למחשב (הנייח או הנייד) - בזכות הסמארטפונים בדיקת המייל נהפכה לפשוטה הרבה יותר. בעל החשבון זמין בכל רגע ויכול לקבל הודעות או לשלוח אותן מכל מקום וכמעט בכל מצב. בדיקת הדואר הנכנס הפכה לפעולה שגרתית (ואולי גם ממכרת) שמתבצעת עשרות פעמים ביום.

הילארי קלינטון. פרשת האי־מיילים העיבה על המירוץ לנשיאותצילום: Richard Drew/אי־פי

מנתונים של גוגל עולה כי המובייל קריטי לבעלי תיבת אי־מייל: מתוך יותר ממיליארד משתמשים בג'ימייל, 75% נכנסים לשירות דרך הסמארטפון. גם נתונים שנמסרו מיאהו ישראל מראים כי מספר המשתמשים באפליקציה הסלולרית למייל של יאהו גדלה בהתמדה ב-15% בשני הרבעונים הראשונים של 2016.

האי־מייל קדם לאינטרנט

הדואר האלקטרוני מלווה את התפתחות התקשורת הדיגיטלית עוד הרבה לפני שהאינטרנט נכנס לבתי הצרכנים, והוא אף ותיק ממנו במספר שנים. תכתובת האי־מיילים הראשונה התבצעה ב–1965 בין משתמשי מחשב באוניברסיטת MIT, כשלמעשה הם השאירו הודעות אחד לשני על אותו המחשב. אולם היה זה ריי טומילסון, שב-1971 המציא את הדואר האלקטרוני בפורמט שמזכיר את איך שאנחנו משתמשים בו כיום. עד 1975, 75% מתעבורת המידע בין מחשבים היתה שליחת 
דואר אלקטרוני.

תחילה השתמשו בשירות זה משרדי ממשלה וארגונים גדולים, אך לאורך שנות השמונים, עם המצאתו של המחשב האישי והתפתחותו של האינטרנט, התחיל השירות לחלחל גם למשתמשים פרטיים ברחבי העולם. למעשה, שירות הדואר האלקטרוני הוא אחת מאפליקציות המחשב הראשונות שאנשים השתמשו בהן. לאורך שנות ה-90 היו אלה AOL, הוטמייל ויאהו שעיצבו את פני האינטרנט והאי־מייל בעולם. בסוף העשור השימוש באינטרנט התרחב לכל עבר. בתחילת 1997 השתמשו בו 55 מיליון אנשים ברחבי העולם וב–1999 המספר כבר הגיע ל-400 מיליון משתמשים. כיום ישנם 4.35 מיליארד חשבונות דואר אלקטרוני - והמספר הזה 
צפוי לעלות.

מסקר שערך איגוד האינטרנט הישראלי, עולה כי כניסה לדואר האלקטרוני היא הפעילות השנייה הכי פופולרית בקרב 36% ממשתמשי הדיגיטל הישראליים - אחרי כניסה למנועי חיפוש. מתוך מבצעי פעילות זו, 37% בודקים את תיבת הדואר שלהם מספר פעמים ביום. בכל שנייה נשלחים כ-2.5 מיליון מיילים ברחבי העולם, שאמנם מתוכם כ-67% מוגדרים דואר זבל (ספאם), אך ענקיות האינטרנט שמספקות שירותי דואר אלקטרוני דואגות כבר לסנן את הדואר הלא רצוי באופן אוטומטי באמצעות 
שלל שיטות.

ממחקר שנערך במעבדות יאהו בחיפה, שבו בדק צוות חוקרים ישראלים את מאפייני השימוש במייל של יאהו, עולה כי רק 10% מהאי־מיילים הנכנסים נשלחו ממשתמשים בשר ודם, בעוד 90% הנותרים נשלחו ממחשבים באופן אוטומטי. עוד נמסר מיאהו ישראל כי החברה חוסמת כ-600 מיליון הודעות ספאם בחודש. המחקר מצא גם כי כ-70% ממשתמשי תיבות המייל מעולם לא הגדירו תיקייה ייעודית למיון הודעות מסוגים שונים, וכי רק 10% מהמשתמשים עשו שימוש פעיל בתיקיות השונות.

לפי הסקר 28% מתוך בני 18–24 בישראל כלל לא משתמשים בדואר אלקטרוני. לעומתם, כ-50% מבני 35–44 השיבו כי הם נכנסים לבדוק את תיבת האי־מייל כמה פעמים ביום. עוד ניתן ללמוד מהסקר כי הרגלי הגלישה של הישראלים מצביעים על כך שברוב שכבות הגיל, ביקור בתיבת האי־מייל הוא פעילות פופולרית יותר מהשימוש באתרי קניות ברשת — ואפילו משימוש ברשתות חברתיות.

החברות ממשיכות להתפתח

כל הפלטפורמות שמספקות את שירותי הדואר האלקטרוני - מכלים ארגוניים כמו אאוטלוק ועד שירותי מייל מבוססי רשת כמו ג'ימייל - ממשיכות להתפתח ולהתאים את השימוש 
לצרכים המשתנים. אמנם פתרונות תקשורת דיגיטליים חדשים נחשפים לציבור המשתמשים בתדירות גבוהה, ומציעים חוויית שימוש שונה ולעתים קרובות גם נוחה יותר למטרות ספציפיות - כמו העברת קבצי וידאו, תמונות ושמע באיכות גבוהה ובמהירות.

אבל במקביל, גם ספקיות הדואר האלקטרוני ממשיכות להתייעל ולספק מענה לכל אותם שימושים שהמתחרות החדשות מנסות להתבלט בזכותם - כמו למשל בסינון איכותי של דואר זבל ושמירה על תיבת דואר נקייה, עניינית וממוקדת, שתציג רק את ההודעות שהמנוי באמת צריך ומעוניין בהן.

מעבר לשימוש הפרטי במיילים לתכתובות אישיות ולניהול ההתקשרות בתוך ארגונים, כוחה של הפלטפורמה התחזק בזכות האינטרסים הכלכליים של המפרסמים. השימוש שעושות חברות בכתובת המייל, יחד עם זמינות הצרכנים בסמארטפון, חיזקו את מעמדו של המייל ככלי שיווקי יעיל ומפולח. לפי ממצאי eMarketer, בסקר שנערך באפריל בקרב 250 עסקים גדולים ש-85% מהם נמצאים בארצות הברית, התגלה כי רוב העסקים מבצעים התאמה אישית של האי־מייל ללקוח (67%), זאת לעומת מספר קטן יותר של עסקים שמבצעים גם התאמה אישית של רכיבים באתר הבית (56%). לעומת זאת, יישומים ניידים כמו אפליקציה או אתר במובייל הם הכי פחות מועדפים.

הרעיון של התאמה אישית באי־מייל הוא הכלי שהוביל השנה משווקים, בעיקר בארצות הברית, כשהוא משאיר אחריו טרנדים אחרים שהיו פופולריים כמו שיווק מבוסס מיקום או אפילו מציאות מדומה. החברות בעצם הבינו כי אותה התאמה אישית ללקוחות היא כלי מנצח שבאמצעותו ניתן להעביר תוכן דינמי ועשיר - והערך שלו הוא בכך שניתן להתאימו לפי מגדר, גיל, מיקום ומשתנים רבים נוספים.

משתמש שמוריד אפליקציה של חברה מסחרית, כמו אמזון או איביי, יידרש להזין למערכת כתובת אי־מייל פעילה כדי לבצע באמצעותה קניות אונליין. האלגוריתמים של החנות המקוונת יידעו לעקוב אחרי הקניות של המשתמש הבודד, ללמוד את הרגלי הקנייה שלו ויקפידו לשלוח לכתובת המייל שלו הצעות מפתות ומבצעים. אתר הקניות לא צריך לחכות שהלקוח ייכנס לאפליקציה בצורה אקטיבית. הפנייה אליו באמצעות המייל מדרבנת אותו להיכנס ולבחון את המבצעים — ומגדילה את סיכויי הרכישה. האלגוריתמים יכולים גם לשלוח את המייל במועד שלפי היסטוריית הקניות שלו יהיה האופטימלי מבחינתו לביצוע רכישה (בשעות הערב, ימי סוף השבוע וכדומה).

השימוש המואץ במייל מצד גורמים מסחריים מעלה גם את כמויות דואר הזבל. בגוגל, שמפעילה את אפליקציית ג'ימייל והשירות מבוסס הרשת, מסבירים כי לאחר הסינון של המערכת - רק 0.1% מהדואר שמגיע לתיבה הראשית של מנויי ג'ימייל הוא דואר זבל, וגם דואר הזבל הזה עובר סינון שמעביר אותו מיד לתיקייה המיועדת לכך.

גם החיפוש וההתמצאות בתוך תיבת הדואר, שבה נשמרת כמות כמעט אינסופית של הודעות, הולכים ומשתפרים. מערכת הסינון של ג'ימייל, למשל, לומדת את התנהגות המשתמש, ומחלקת מראש את הדואר הנכנס בין תיקיות שהיא בעצמה יוצרת כדי לחסוך זמן קריאה.

הסקר של איגוד האינטרנט מראה גם שבקרב בני 18–24, רק 13% נכנסים באופן קבוע לבדוק את תיבת המייל שלהם, כשבקרב המבוגרים יותר התמונה משתנה ומחציתם נכנסים כמה פעמים ביום לבדוק את תיבת המייל. הפופולריות של תיבת הדואר האלקטרוני אולי אינה גבוהה בקרב גולשים צעירים, שמעדיפים את השימוש בשלל הרשתות החברתיות, אבל גם הם יגיעו אליה בסופו של דבר.

הסיבה לכך פשוטה: לצד העובדה שלא ניתן כיום להירשם לאף רשת חברתית ללא כתובת אי־מייל, יש פעולות נוספות שתלויות בו. אם שכחתם סיסמה, למשל, הדרך היחידה לשחזר אותה היא באמצעות הדואר האלקטרוני. אם פתחתם חשבון באתר מסויים - אישור ההרשמה יישלח לכתובת אי־מייל שלכם. גם אישורים על ביצוע פעולות מקוונות אחרות, כמו תשלום חשבון ארנונה וקניית מוצר באי.ביי - יישלחו לתיבת הדואר האלקטרוני.

אמנם זיהוי חד ערכי של המשתמש באמצעות מספר הטלפון הסלולרי שלו הוא כלי שהולך וצובר כוח, אבל גם נתפש עדיין כחדירה לפרטיות. בנוסף, רוב המשתמשים מעדיפים להחזיק כמה כתובות מייל לצרכים שונים - וליצור הפרדה בין תכתובות מול גופים ושירותים להתכתבויות אישיות. עם המעבר להתנהלות ברשת של כל ארגון (כמו בנקים, קופות חולים ומשרדי ממשלה), תיבת האי־מייל הצליחה להגשים את הציפיות שתלו בה בשנים הראשונות לחייה, ובשקט בשקט - בצלן של הרשתות החברתיות - נהפכה לסוג של תעודת זהות אישית ולערוץ התקשורת העיקרי מול גופים רשמיים, מוסדות ממלכתיים וארגונים מסחריים.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"