חשיפה: ההקלות שתקבל בזק - ומה היא תידרש לתת בתמורה

ייתנו, יקבלו: האוצר מגבש תנאים לביטול ההפרדה המבנית בבזק

אמיתי זיו
אמיתי זיו
סטלה הנדלר
סטלה הנדלר, מנכ"לית בזקצילום: ינאי יחיאל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

אחד הנושאים המטרידים ביותר מבחינת בזק, וגם מבחינת מתחרותיה, הוא ביטול ההפרדה המבנית במונופול הגדול של שוק התקשורת. בזק, במיוחד תחת המנכ"לית הנוכחית סטלה הנדלר, נלחמת להסרת חובת ההפרדה המבנית, ויודעת כי אם תצליח בכך תחסוך לקבוצה בכל שנה מאות מיליוני שקלים, ואולי אף יותר ממיליארד שקל.

בזק מחויבת בהפרדה מבנית מלאה בין כל תחומי הפעילות וכל החברות הבנות: בזק קווי, בזק בינלאומי, yes ופלאפון. החברה חייבת בהפרדה פיזית, חשבונאית ותפעולית — שכוללת הנהלות נפרדות, איסור העברת מידע, איסור תעדוף ואיסור שיווק חבילות משותפות.

ההסדר הזה נקבע באמצע שנות ה–90, אז נכנסו לשוק ספקיות אינטרנט נוספות, ונועד לאפשר להן להתחרות בתנאים שווים על גבי התשתית היחידה בישראל באותה עת — התשתית של בזק.

בזק טוענת כי המדינה צריכה להוציא לפועל את ביטול ההפרדה המבנית, כפי שהתחייבה לעשות ב–2012 כששר התקשורת דאז, משה כחלון, אימץ חלקים ממסקנות ועדת חייק, שקבעה כי יש לבטל את ההפרדה המבנית בכפוף להגברת התחרות. המדינה, מצדה, מעדיפה להמתין עם ביטול ההפרדה, כדי לא לאפשר לבזק לתפוס כוח שוק בלתי סביר. בנוסף, היא מחזיקה את הביטול כקלף מיקוח מול בזק לעניין הגברת התחרות ושיתוף פעולה מצד החברה ביישום רפורמות תחרותיות.

צילום: מרק ישראל סלם

עם זאת, המדינה מתלבטת: מהו המועד הנכון לביטול ההפרדה המבנית בבזק? מהם הקריטריונים לתחרות מספקת בענף הקווי, ואיך מודדים זאת? מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, מאמין כי יש לבטל את ההפרדה המבנית בבזק מהר ככל האפשר, ואף הכניס זאת לתוכנית העבודה ל–2016 — אך בינתיים לא הצליח במשימה.

במשרד האוצר החליטו להרים את הכפפה. אגפי התקציבים והכלכלן הראשי בחנו את הסוגיה, וניסו לייצר מבחנים עקרוניים ואבני דרך לביטול ההפרדה המבנית. המשרד עשה עבודה מקצועית נרחבת, שכוללת השוואות בינלאומיות בהיבטים כלכליים וטכנולוגיים. תוצרי העבודה יפורסמו באמצע שבוע הבא בדו"ח, שחלק ממסקנותיו יוטמעו כבר בחוק ההסדרים הקרוב. אלה הם עיקרי התוכנית:

הנחת עבודה 1:
 תחרות תחילה

ההנחה הראשונה בעבודה היא כי ההפרדה המבנית בבזק צריכה להתבטל — בבוא הזמן. באוצר יודעים כי ההפרדה יוצרת עול בדמות הנהלות כפולות, מוקדים נפרדים וכדומה — כך שהיא יוצרת לחברה עלויות כפולות, שבסופו של דבר מוטלות על הצרכן. בעבודה נטען כי בטווח הרחוק, כשהשוק יהיה תחרותי, על המדינה יהיה לפעול לביטול ההפרדה המבנית. עם זאת, התנאי של "תחרות תחילה" צריך באמת להתקיים, ועד אז אין לתת לבזק מתנות חינם. ההנחה היא שאם ההפרדה המבנית תבוטל לפני הגברת התחרות, החיסכון לבזק לא יגולגל חזרה לצרכן — אלא יעלה כדיווידנד לבעלי המניות.

זאת, מכיוון שאם ההפרדה המבנית תבוטל מוקדם מדי, לבזק יהיה כוח בלתי־סביר ביחס למתחרות. כבר כיום נהנית חברת פלאפון מחוב אפסי בגלל השתייכותה לקבוצת בזק, ולכן היא מרשה לעצמה להציע מחירים נמוכים מהמתחרות. גם HOT מסבסדת באמצעות פעילות הכבלים הרווחית את ההפסדים העמוקים של HOT מובייל.

הדיווידנדים וההשקעות של בזק

הנחת עבודה 2:
 בזק ברווחיות עודפת

הנחת העבודה השנייה של משרד האוצר היא שבזק נמצאת ברווחיות עודפת חריגה. העבודה ערכה השוואות הן מול חברות אחרות במשק הישראלי והן מול חברות תקשורת דומות בעולם.

בזק גורפת כיום 96% מהרווח הנקי בשוק התקשורת, והיא החברה היחידה בענף שמחלקת דיווידנדים. שיעור הרווחיות של בזק (EBITDA) הוא 65% — נתון חריג לכל תעשייה ולכל חברה. הרווחיות העודפת הזאת היא תוצר של היעדר תחרות מספקת בשוק הקווי ושל רנטה מונופליסטית. הדבר מזכיר את הרווחיות העודפת של חברות הסלולר לפני הרפורמה בענף.

הנחת עבודה 3:
 פיגור בהשקעות

על פי ממצאי האוצר, קיימת בשוק התקשורת בעיה משמעותית של פיגור טכנולוגי, שנגרם על ידי תת־השקעות בענף הקווי. לראיה, בזק לא השיקה מהירות גלישה חדשה באינטרנט זה שש שנים. כמו כן, החברה משווקת מהירות מקסימלית של 100 מגה־ביט לשניה, אך בפועל נתוני חברת Akamai מראים כי מהירות הגלישה שמציעה החברה היא כ–10 מגה־ביט. בזק יושבת על תשתית סיבים אופטיים עד לבתי הלקוחות, אך נמנעת מלהפעיל את הרשת.

שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

בעבודה המקצועית נטען כי בענף האינטרנט, ההיצע יוצר את הביקוש, ואם יהיו בשוק חבילות מהירות יותר — הצרכנים ישתמשו בהן. לו בזק היתה מחלקת (קצת) פחות דיווידנדים, היא היתה מסוגלת להשקיע יותר בתשתיות.

הנחת עבודה 4:
 בזק לעומתית

באוצר קובעים כי לא ניתן להתעלם מהעובדה כי בזק אינה משתפת פעולה עם רפורמות תחרותיות בענף הקווי, ואף נלחמת בהן.

מתוך שלושת חלקי הרפורמה בפס הרחב, הידועה גם כרפורמת השוק הסיטוני, בזק איפשרה ליישם רק חלק אחד — זה שמתייחס לתחום האינטרנט. תחומי הטלפוניה והתשתיות הפסיביות (צינורות באדמה) עדיין לא נפתחו לתחרות, והרגולטור עומד מנגד (אבל זה כבר דיון אחר).

כמו כן, בזק נלחמה נגד רפורמות בכמה בג"צים, שכולם נדחו; היא נוהגת להפר את תנאי הרישיון שלה, והיא נקנסה על כך באחרונה ב–17 מיליון שקל; ולפחות פעמיים בשנים האחרונות קבע הממונה על ההגבלים כי בזק ניצלה את מעמדה המנופוליסטי כדי לפגוע בתחרות. ממש באחרונה חתכה החברה לכאורה את הכבלים של המתחרה סלקום באופן ספק־חוקי, שנבדק כיום על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים (ראו ידיעה בעמוד זה).

ביטול ההפרדה המבנית

מטה חברת פלאפון בפתח תקווהצילום: עופר וקנין

בהתאם לכל הממצאים הללו, באוצר ניסחו הצעה למתווה לביטול הדרגתי של ההפרדה המבנית, שייבחן אל מול אבני דרך תחרותיות. מדובר בעבודה מקצועית ובהצעה, לא בהחלטה, ונותר עדיין לראות איך יתייחסו משרד התקשורת והמנכ"ל פילבר למתווה המוצע.

בזק בינלאומי: בתנאי שתתחיל תחרות

אבן הדרך הראשונה והפחות בעייתית מבחינה תחרותית היא ביטול ההפרדה המבנית בין בזק לבזק בינלאומי, ספקית האינטרנט והשיחות לחו"ל של הקבוצה — נושא שסוקר בהרחבה ב–TheMarker. מדובר במהלך ששווה לבזק כ–600 מיליון שקל בשנה, אלא שיש בו גם בעיות מבחינתה של בזק: יהיה לקבוצה קשה לפטר עובדים אחרי המיזוג עקב התנגדות צפויה מצד ועדי העובדים; ואיחוד מערכות ה–IT של שתי חברות הוא תמיד עניין יקר וארוך.

העמדה המקצועית כלפי המיזוג היא שניתן לאשר אותו ברגע שבזק תפתח את הטלפוניה ואת התשתיות הפסיביות שלה למתחרות. זאת אומרת, יהיה ניתן לבטל את ההפרדה הזאת ברגע שכלל הרפורמה בפס הרחב תפעל, ולא רק חלק ממנה.

למה הכוונה ב"תפעל"? האוצר נזהר בכוונה מלציין נתחי שוק מדויקים, מכיוון שמספר הקווים המדויק חשוב פחות — והעיקר הוא שהתחרות תתחיל.

yes: הבוננזה
 הגדולה של בזק

כאן נמצאת הבוננזה הגדולה של בזק: בגלל ההפסדים הצבורים של yes לאורך השנים, איחוד חשבונאי של yes ובזק הופך את yes לנכס מס אדיר לקבוצה. מדובר בחיסכון מס שיכול להגיע למיליארד שקל, בתלוי בהסדר שאליו תגיע בזק מול רשות המסים. מדובר בתמורה מיידית לבזק — בלי הליכי מיזוג תפעולי, ממש ברגע שהמיזוג מאושר. לכן, בעל השליטה בקבוצה, שאול אלוביץ', לוחץ על הנדלר להביא לו את ההישג הזה. הנדלר, מצדה, לוחצת על פילבר; שמנסה לספק את הסחורה, בניגוד לעמדה המקצועית במשרד התקשורת.

על פי העבודה החדשה של האוצר, יש לבטל את ההפרדה המבנית בין בזק ל–yes רק אם יהיו אינדקטורים משמעותיים לתחרות אמיתית בשוק הנייח. בעבודה מוגדרים שני אינדקטורים כאלה. הראשון הוא מתחרה שלישית בעלת תשתית, בנוסף לבזק ו–HOT. זו יכולה להיות חברת IBC וזו יכולה להיות פרטנר, שהכריזה על מיזם סיבים משלה. אינדיקטור שני אפשרי הוא תחרות משמעותית בשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית, עם מתחרה שלישית בעלת נתח שוק דו־ספרתי — מה שיוכיח באופן עקיף כי התשתיות פתוחות למתחרות וכי הרפורמה בפס הרחב עובדת. ברגע שיתקיים אחד מהתנאים הללו, העבודה תומכת בהסרת ההפרדה המבנית בין בזק ל–yes.

פלאפון: תלוי בשוק

זוהי אבן הדרך האחרונה בתהליך, והיא הרבה פחות חשובה גם לבזק. כאן ממליצים באוצר להיצמד למסמך שעליו חתם כחלון כשהיה שר התקשורת, ולאפשר לבזק למזג את פלאפון ברגע שהשוק יהיה מסודר בקבוצות תקשורת שכל אחת מהן מציעה חבילת תקשורת מלאה — טריפל, קוואדרופל או כל חבילה אחרת מרובה שירותי תקשורת.

>> אומות הסטארט-אפ החדשות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?