הקלות על מיזוגים ורכישות בתחום ההיי־טק: "זריקת מרץ לענף"

האוצר ורשות המסים מקדמים הצעת חוק להגמשת המגבלות החלות בעת ביצוע שינויי מבנה בעלות - במטרה להקל על צמיחת חברות

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלירן רובין
אלירן רובין

משרד האוצר ורשות המסים מובילים מהלך שנועד להקל על צמיחתן של חברות היי־טק ישראליות. בשבועות הקרובים תוגש לוועדת שרים לענייני חקיקה הצעת חוק, שבה ייקבעו סעיפים שיסדירו את גובה המס בעת ביצוע עסקות, כמו גם הקלה בהליכים הביורוקרטיים.

לאחר בדיקת סוגיית המיזוגים והרכישות בענף ההיי־טק, באוצר וברשות המסים החליטו על צעדים להקלת חסמים. מטרתו העיקרית של התיקון המוצע היא הגמשת המגבלות החלות בעת ביצוע שינויי מבנה בעלות של חברות, כך שתינתן אפשרות רחבה יותר לצמיחת חברות ולכניסת משקיעים לחברה, זאת לצד הסרת חסמים נוספים. "מתוך הניסיון שנצבר לאורך השנים עולה, כי חלק זה בפקודת מס הכנסה במתכונתו הנוכחית, אינו נותן מענה התואם את הסביבה הכלכלית המודרנית, תוך כך שהוא מעכב את ביצוען של עסקאות רבות", נכתב בהצעת החוק.

"מדובר בשינויים שהתעכבו במשך שנים וייתנו זריקת מרץ לענף ההיי־טק", מסר שר האוצר, משה כחלון. “השינויים יאפשרו לחברות להתפתח ללא צורך בסחבת מיותרת. מגזר ההיי־טק הוא היתרון היחסי של הכלכלה שלנו ונמשיך להקל על היזמים, להסיר חסמים, בירוקרטיה ורגולציה על מנת לקדם ולהגדיל את הפעילות במגזר זה, על מנת לשמור אותו כמנוע צמיחה מרכזי של המשק".

ניר זוהר, נשיא וסמנכ"ל התפעול בוויקס ויו"ר פורום חברות הצמיחה, שעבדו יחד עם משרד האוצר ורשות המסים על השינויים, מציין כי המבנים הקיימים של החוקים בישראל, לא מתחשבים בצמיחה של ההיי־טק הישראלי. "חברות רוצות לצמוח ולגדול, אולם באחת הדרכים המרכזיות לכך - מיזוגים ורכישות - ישנן מגבלות שאינן רלוונטיות למציאות של היום", ציין זוהר לגבי החקיקה הקיימת.

כחלון בישיבת סיעת "כולנו", בשבוע שעבר צילום: אוליבייה פיטוסי

"אי בהירות באשר לגובה המס, הביא לביטול של עסקאות רבות. יש עדיין מגבלות אבל הן הגיוניות, ואלו דברים שניתנים לשינוי בהמשך. בעוד כמה שנים נבין שמדובר בשינויים דרמטיים".

בין הסעיפים שמבקשים לשנות באוצר ישנה התייחסות לכך, שכיום לאחר ביצוע רכישה, לא ניתן לעשות שינוי במבנה המניות של הגוף הרוכש. המשמעות של האיסור הזה היא שלא ניתן, למשל, לרכוש חברה נוספת בתקופה של בין שנתיים לשלוש שנים, לאחר ביצוע עסקה.

הצעת החוק מבקשת לאפשר מכירת זכויות על ידי בעלי הזכויות הקיימים וכן הקצאת זכויות, ובלבד שזכויותיהם לא יפחתו מ-25%. כמו כן, קוצרה תקופת המגבלות לשנתיים ממועד המיזוג ולא שנתיים מתום שנת המס בה בוצע המיזוג, שבפועל הגיעה עד לשלוש שנים.

כמו כן, כדי לקצר הליכים ביורוקרטיים, הוחלט על מסלול ירוק ללא אישור מיוחד של ראש רשות המסים עבור כל הליך. "לצורך הסרת החסמים, מוצע לבטל את הדרישה לאישור מראש של שינוי המבנה, ולהסתפק בעניין זה בדיווח לפקיד השומה בתוך 30 יום ממועד המיזוג", נכתב.

סעיף נוסף קובע כי עסקות שמרביתן בוצעו שלא במזומן, אלא תוך החלפת מניות, לא ייחשבו כאירוע מס, ובלבד שהעברת תמורה במזומן לא תעלה על 40% מהתמורה הכוללת. סעיף אחר מציע הקלות בנושא קיזוז הפסדים, כך שלא יהיה צורך לפרוס הפסדים על פני שנים לאחר מיזוג או רכישה.

מנהל רשות המסים, משה אשר: "אנו רואים חשיבות בפיתוח מגזר ההיי־טק, התורם לצמיחה ולחדשנות. החלטה זאת מצטרפת לפעולות נוספות שביצעה הרשות על מנת לעודד את המגזר הזה, ביניהן, שינויי חקיקה הקשורים להטבות מס לאנג'לים המשקיעים בחברות הזנק והסדרת סוגיית המיסוי בגין מכירת חברות היי־טק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?