איגוד האינטרנט יסייע למשתמשים פרטיים להתמודד עם איומי סייבר

לישראל מערך הגנת סייבר מתקדם, אך עיקר המשאבים מוקצים להגנת גופים אסטרטגיים ■ איגוד האינטרנט הישראלי ישקיע 700 אלף שקל בשנת הפעילות הראשונה של "מרכז הסיוע בהגנת הסייבר" שיעזור למשתמשים פרטיים ולעסקים קטנים

אמיתי זיו
אמיתי זיו
קורס הגנת סייבר ברמת גן
צילום: אלון רון
אמיתי זיו
אמיתי זיו

פוחדים מווירוסים במחשב? תוכנות כופר? חושבים שנדבקתם בתוכנה זדונית? איגוד האינטרנט הישראלי מקים את "מרכז הסיוע בהגנת הסייבר", המיועד למשתמשים פרטיים ולעסקים קטנים. המרכז מוקם בתקציב של 700 אלף שקל לשנת הפעילות הראשונה, שאותם יקצה האיגוד.

מטרת המרכז היא לטפל בתחום הפרטי של הגנת הסייבר, שאינו מטופל כיום ברמה הלאומית. על ההגיון בהקמת המרכז אומרים באיגוד: "מדינת ישראל הקימה מערך סייבר מהמתקדמים בעולם, אך באופן טבעי עיקר המשאבים של גופי הגנת הסייבר הלאומיים מוקצים להגנת גופים אסטרטגיים כמו משרדי הממשלה, חברות ממשלתיות, תשתיות קריטיות או חברות עסקיות גדולות. זאת, מתוך ראייה כי פגיעה בהם עלולה לגרום לנזק משמעותי למדינה, לכלכלה ולחברה.

"משתמשים פרטיים ועסקים קטנים אינם נהנים, באופן ישיר, מאותה חליפת הגנה בתחום הסייבר, אף שתקיפת סייבר של משתמש פרטי או עסק קטן יכולה לפגוע משמעותית ב'איכות חייו' הדיגיטליים ואף הפיזיים: גניבת זהות ומידע אישי, השמדת מידע או הצפנתו תוך דרישה לכופר, שינוי מידע או שימוש בו לרעה לשם השגת נכסים חומריים. המרכז יעבוד בשיתוף פעולה עם מטה הסייבר הלאומי, רשות הגנת הסייבר וה–CERT הלאומי (מרכז תיאום אירועי אבטחת מידע)".

מרכז הסיוע בהגנת הסייבר יפעל בשלושה רבדים: אתר הדרכה להגנת פרט טובה, בעברית ובערבית, שיכלול המלצות על כלים חינמיים להתקנה; פורום תמיכה בבעיות מחשב ובעיות אבטחה המבוסס על חוכמת ההמונים; וכן מרכז של מומחים בשכר, אשר יוכלו לזהות חשד למתקפה ויפעילו מעבדה לסריקת קבצים החשודים כנגועים.

פורום התמיכה שברובד השני, אומרים באיגוד האינטרנט, "ינוטר באופן קבוע על ידי מנהל פורום מומחה אבטחת מידע מטעם האיגוד, אשר יוודא כי התמיכה הניתנת כעזרה הדדית אינה מטעה, מזיקה או זדונית".

באשר לאנשי התמיכה שיפעיל מרכז הסיוע - אם הם יזהו תופעת רשת החשודה כמתקפת סייבר, הם יוכלו להעמיק את הטיפול במשתמשים באמצעות פנייה ישירה אליהם לצורך קבלת חומרים, כגון קבצים חשודים או הודעות אי־מייל. "החומרים ייבדקו במעבדה מבודדת על ידי מומחי אבטחת מידע מחברות אבטחת מידע מובילות, אשר יתרמו בנק שעות מומחה חודשי למרכז", אומרים באיגוד האינטרנט. "לאחר שיתברר שאכן מדובר במתקפת סייבר משמעותית בקנה מידה רחב, יועבר החומר לבחינה מעמיקה יותר על ידי גופי המדינה האמונים על הנושא ב-CERT הלאומי".

ביום חמישי האחרון פירסם איגוד האינטרנט בקשה לקבלת הצעות מחיר (RFP) מחברות אבטחת מידע שיתמכו במרכז החדש. בחירת הספקית תיעשה בשבועות הקרובים. באמצע יולי תתחיל הקמת המרכז להגנת הפרט בסייבר, ותחילת הפעילות המלאה מתוכננת לראשית ספטמבר.

עיקר ההכנסות של איגוד האינטרנט מגיעות מרישום דומיינים (כתובות אינטרנט) בסיומת co.il. איגוד האינטרנט, שיממן את הקמתו של מרכז הסיוע, מעריך כי "חלק הארי של התקציב יוקדש לשכירת חברת אבטחת מידע שתעניק למרכז ייעוץ מקצועי ושירותי תוכן, וכן תנהל את הפורום".

עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל האיגוד, אמר: "הגנת סייבר צריכה להינתן לכל סוגי המשתמשים באינטרנט, החל באזרח ובתושב הפשוט וכלה בתשתיות המדינה הקריטיות ביותר". לדבריו, "העלאת רמת הגנת הסייבר אצל משתמשים פרטיים ועסקים קטנים תשפר את ההגנה על כלל תשתית האינטרנט הישראלי. אני קורא לחברות אבטחת המידע לחבור לאיגוד ולהיות חלק מהקמת המרכז".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?