היועמ"ש קבע: נתניהו לא יוכל לעסוק בענייני בזק - בגלל החברות עם אלוביץ'

עכשיו זה רשמי: בחוות הדעת הובהר כי על מנת למנוע טענות לניגוד ענייניים, ראש הממשלה יימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות שבבעלות שאול אלוביץ'

אלוביץ' ונתניהו
אלוביץ' ונתניהוצילום: אייל טואג ואמין סלמן

ראש הממשלה ימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות שבשליטת שאול אלוביץ', כך קבע היועץ המשפטי לממשלה, בחוות הדעת שהעביר היום (ג') לראש הממשלה ושר התקשורת בדבר מניעת ניגוד עניינים, בקשר לקשריו של אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת החברות הכוללות בין היתר את בזק, יס, פלאפון, בזק בינלאומי וחלל תקשורת,אתר האינטרנט וואלה וחברת ציוד התקשורת יורוקום ("קבוצת בזק"). מניית בזק לא מגיבה בשעה זו להודעה.

נתניהו נאלץ לחתום על מסמך ניגוד עניינים, לפיו עניינים הנוגעים לבזק יטופלו על ידי שר אחר, כפי שנחשף לפני מספר שבועות ב-TheMarker. ממשרד המשפטים נמסר כי "בהתאם לחוות הדעת, על רקע יחסי החברות שבין ראש הממשלה לאלוביץ', יהיה על ראש הממשלה להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות שבשליטת אלוביץ' וזאת על מנת למנוע טענות לניגוד עניינים ומחמת הנראות הציבורית".

בחוות הדעת הובהר כי ראש הממשלה יימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות אלה באופן ספציפי, וכן בעניינים אחרים שיש להם השפעה מהותית עליהן. בתחומים שבהם ישנה תחרות עיקרית מול קבוצת HOT, החליט היועמ"ש לאמץ גישה מרחיבה לפיה על ראש הממשלה ושר התקשורת להימנע מלטפל בתחום זה בכללותו; "לא מן הנמנע שגם החלטות בנוגע לחברת HOT, המתחרה העיקרית של בזק, יעוררו חשש לניגוד עניינים - אם מדובר בהחלטות שיש להן השפעה משמעותית על מידת הריווחיות או על יכולת התחרות של HOT".

בתחום השידורים הרב ערוציים כתב היועמ"ש: "משרד התקשורת עשוי להידרש בתקופה הקרובה לצעדים רגולטוריים שתכליתם היא עידוד התחרות בנושא. נושאים הנוגעים באופן מיוחד לפלטפורמות השידורים הרב ערוציים, עשוי להשפיע מהותית על האינטרסים המסחריים של yes, ומטעם זה עלייך להימנע מלטפל בעניינים אלה. בכלל זה, עלייך להימנע מלקבל החלטה באשר לאימוץ וליישום המלצות וועדת פילבר שמינית לאחרונה, העוסקות בדרישות הרגולטוריות מ-HOT ו-yes. הלכה למעשה, יהיה עלייך להימנע ממעורבות בכל נושא הנוגע לפלטפורמות השידורים הרב ערוציים, וכן בכל נושא אחר בתחום השידורים שיש לו השפעה מהותית על yes ו-HOT".

נתניהו, המכהן כשר התקשורת מאז עזב גלעד ארדן את התפקיד בנובמבר 2014, מתיר מאז כניסתו לתפקיד מדיניות מקלה כלפי בזק, שכללה עד כה מספר מהלכים - בהם הדחת המנכ"ל אבי ברגר אשר פעל בתקיפות לפתיחת השוק לתחרות, שינוי מדיניות לטובת בזק באשר לפתיחת שוק הטלפוניה לתחרות, וכפי שנחשף היום ב-TheMarker - מדיניות מקלה בכל הקשור לפתיחת התשתית הפיזית של בזק למתחרות. במקביל, פועל המשרד במרץ להסיר מעל בזק את חובת ההפרדה המבנית בקבוצה.

במכתבו כתב היועמ"ש כי "במידה ויהיה צורך - יש לבחון באותה אמת מידה שבה יבחנו עניינים הנוגעים לקבוצת HOT, גם החלטות הנוגעות באופן יסודי לאפשרות התחרות מצד IBC (מיזם הסיבים בשיתוף חברת החשמל, א"ז), העשויה להיות מתחרה פוטנציאלית". העניין נחתם בקביעה המופנת לנתניהו ובה נכתב "המסקנה המתבקשת היא כי עלייך להימנע מלטפל בתחום התשתית הקווית והטלפוניה הנייחת בכללותו".

יו"ר בזק שאול אלוביץ' ושר התקשורת לשעבר משה כחלון בטקס העברת השליטה בבזק, אפריל 2010צילום: עופר וקנין

בהחלטה נכתב כי בתחומי פעילות שבהם ישנם מתחרים נוספים, על ראש הממשלה ושר התקשורת להימנע מהחלטות ספציפיות הנוגעות לחברה מקבוצת בזק, וכן בהחלטות אחרות שנמצא כי יש להן השפעה מהותית על חברה מקבוצת בזק.

בהתאם לכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים, הסמכויות הנוגעות לאותם עניינים שבהם ראש הממשלה ושר התקשורת מנוע מלטפל - יועברו לשר אחר.

בזק היא קבוצת התקשורת הגדולה בשוק, ונוגעת בכל תחומי הפעילות בענף, כך שקשה יהיה לראות כיצד ההוראה מיושמת. מעולם לא נמנע שר תקשורת מטיפול בבזק. החברה היא מונופול בתחום תשתיות האינטרנט, הטלפוניה הקווית וחלק מדואפול בתחום הטלוויזיה, דרך פעילות yes. היועץ המשפטי ממשיך ומצר את צעדיו של נתניהו.בקביעתו כי נתניהו מנוע מלעסוק בהחלטות הנוגעות ישירות לפלאפון (חברת הסלולר השנייה בגודלה בשוק) ומהחלטות הנוגעות ישירות לבזק בינלאומי (ספקית האינטרנט הגדולה בשוק).

"פגישות בעלות אופי חברתי בהשתתפות רעיותיכם"

חוות הדעת עצמה, אשר ממוענת לנתניהו, חושפת לא מעט על תהליך הסדר ניגוד העניינים; "בעקבות כתבה שהתפרסמה בעיתון הארץ, קיבלנו את פנייתה של חברת הכנסת זהבה גלאון, אשר ביקשה לבחון האם הנך מצוי בניגוד עניינים בכהונתך כשר התקשורת בשל זיקה אישית למר שאול אלוביץ'. נוכח הטענות האמורות, התבקשה היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע-פרגו, לברר עימך האם אתה מצוי בקשר אישי עם אלוביץ'", כך מוסבר.

בתגובה נמסר ממשרד ראש הממשלה כי "לראש הממשלה יש קשרי ידידות עם מר שאול אלוביץ' מזה כ-20 שנה והם מקיימים קשרים חברתיים ביניהם". עוד נכתב בחוות הדעת כי השניים נפגשים ב"תדירות של אחת לכמה חודשים עד שנה וכי לא זכורות נסיבות ההיכרות בניהם. "עוד ציינת בהקשר זה", נכתב לנתניהו, "כי הפגישות הן בעלות אופי חברתי ומשתתפות בהם גם רעיותיכם וכי אתה משוחח איתו לעיתים בנושאי השעה". נתניהו הבהיר כי לא מקבל מאלוביץ' תרומות, כספים או הלוואות.

מערכת עיתון TheMarker מבקשת מאז חודש ספטמבר 2015, מכח חוק חופש המידע, פירוט הפגישות של שר התקשורת נתניהו עם חברות מפוקחות, מנהל ובעלי מניות, ובניהן שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק. משרד ראש הממשלה דחה עד כה את העברת המידע, למרות שהמועד החוקי האחרון להעברת הנתונים חלף זה מכבר.

יו״ר מרצ גלאון מברכת על החלטת היועמ״ש "למנוע את הסדר ההון-שלטון-עיתון שהונהג בין נתניהו לאלוביץ' כבעל השליטה באתר וואלה", לדבריה. "נתניהו יצטרך להכיר בעובדה שהתקשורת בישראל חופשית, ושאת משרד התקשורת צריך לנהל לפי שיקולים מקצועיים ולא לפי אינטרסים פוליטיים צרים".

גלאון הוסיפה: "לא יתכן שנתניהו יעניק הקלות והטבות לאלוביץ׳ בתמורה לסיקור אוהד למשפחת נתניהו. שיטת היד-רוחצת-יד שמאפשרת לנתניהו לקבל סיקור אוהד מוואלה בתמורה לשמירה על המונופול של בזק, היא לא רק מושחתת ופסולה מיסודה, היא גם עולה לכולנו במחירים כלכליים כבדים. בעקבות פנייתי, נתניהו יצטרך להכיר בעובדה שהתקשורת בישראל חופשית, וששיקולים ענייניים הם שצריכים לעמוד לנגד עיני שר התקשורת, ולא אינטרסים פוליטיים צרים".

יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ מרב מיכאלי קראה לנתניהו בתגובה להתפטר מתפקידו כשר התקשורת. לדבריה, "שר תקשורת שלא יכול לטפל בבזק, יס והוט הוא כמו שר ביטחון שלא יכול לטפל בצה"ל, המוסד והשב"כ. ראש הממשלה מחזיק במשרדי ממשלה ככופר פוליטי ובינתיים ממנה שרים ללא משרד רק כדי להשיג שקט תעשייתי בתוך המפלגה שלו. גם בפוליטיקה לציניות יש גבול. אם ראש הממשלה מנוע מלהתעסק בחברות התקשורת הגדולות ביותר במשק - בזק, הוט, יס ועוד - שיתכבד ויעביר את התפקיד למישהו שניגוד עניינים לא יפריע לו לדאוג לטובת אזרחיות ואזרחי ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות