בעקבות עסקת HOT-גולן: המשקיעים הענישו את סלקום ופרטנר

המשקיעים מעריכים שהעסקה תאושר - וגולן תישאר בשוק כשחקנית עצמאית ואף תיהנה מהסכם אירוח נוח שיאפשר לה להמשיך במדיניות התעריפים האגרסיבית שלה

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

הבורסה בתל אביב מגיבה בחדות לעסקה המפתיעה שחתמה גולן טלקום, לפיה היא תנטוש את סלקום ותעבור להתארח על רשת HOT מובייל, וכן תעבור להיות מפעילה "מלאה" בעלת תשתית למפעילת סלולר וירטואלית (MVNO).

למרות שאין כל ודאות שהעסקה תאושר מצד המדינה, ולמרות שמפעילות הסלולר הקיימות מתכוונות לתקוף את העסקה בבית המשפט - השוק מעניש את חברות הסלולר. מניית סלקום סיימה את היום בירידות של כ-12% ופרטנר בירידות של 6%. המשקיעים מעריכים כנראה שהעסקה תאושר, גולן תישאר בשוק כשחקנית עצמאית ואף תיהנה מהסכם אירוח נוח שיאפשר לה להמשיך במדיניות התעריפים האגרסיבית שלה.

האנליסטים בשוק ההון מיהרו להגיב לעסקה, אבל בניגוד לשוק, רובם חושבים שבטווח הבינוני-ארוך העסקה דווקא יוצרת הזדמנות לרכישה של מניות התקשורת. עם זאת, רובם זהירים בהערכות כרגע ומציינים כי ישנם מספר תרחישים שיכולים להתממש סביב העסקה.

גיל דטנר, אנליסט סלולר וקמעונאות בלאומי שוקי הון, מצביע על התרחיש הסביר מבחינתו: "מדובר בהסכם מקדים להסכם רכישה של גולן על ידי HOT מובייל. יש פה היגיון רב - הרכישה של גולן תאפשר ל-HOT מובייל להפוך לשחקן רביעי חזק בשוק הסלולר, עם נתח של כ-22%. זה גם מתיישב עם הרצון לכאורה של גולן לצאת מהשוק".

לדבריו, "ייתכן גם כי מבחינת הממונה, עסקה שתאחד את מספר ארבע וחמש בשוק תהיה קלה יותר לעיכול. בינתיים, HOT מובייל תרוויח הכנסות אירוח נדיבות, וזאת כאשר לוקחים בחשבון כי המגזר הרוויח EBITDA של 14 מ' ש"ח בלבד ב-2015. אם תרחיש זה יוצא אל הפועל, ההשלכה על שווין של חברות הסלולר אינה משמעותית, מכיוון שזה עולה בקנה אחד עם הנחת היסוד שלנו".

דטנר הוסיף כי "ההשלכה המיידית על סלקום הינה אובדן של הכנסות אירוח משמעותיות. בהיעדר הכנסות אלה, אנו מאמינים כי סלקום תתקשה להציג רווח. מנגד, החברה תדרוש לפרוע תוך שלושים יום את 600 מיליון השקלים שגולן חייבת לה. אם תרחיש זה יתקיים, אזי ההשלכה על השווי הכלכלי של סלקום אינה משמעותית - בהנחה שגולן הייתה צפויה בכל מקרה לצאת מהשוק תוך שנתיים-שלוש, ניתן לראות בעסקה סוג של קבלת הכנסות אירוח מראש, מה שרק מיטיב עם סלקום".

סבינה לוי, אנליסטית בכירה בלידר שוקי הון, הסבירה כי "עדיין קיים סימן שאלה גדול בנוגע לאישור ההסכם על ידי הרגולטורים, אולם לא פוסלים כי ההסכם יאושר בסופו של דבר במטרה למנוע מצב בו גולן תצא מהשוק בטווח המיידי".

לטענתה, "מבחינת השלכות ההסכם על הסקטור, אנו לא פוסלים כי הדבר עלול לשמר את רמת התחרות הגבוהה לזמן ממושך יותר ביחס להערכות הקודמות, שכן הוא צפוי לשפר את מבנה ההוצאות של גולן ושל HOT. עם זאת, אנו ממשיכים להעריך כי המטרה הסופית של גולן הינה לצאת מהשוק, דבר שעשוי למתן את הלחצים התחרותיים בטווח הארוך".

"בראיה קצרת הטווח, אין ספק כי סלקום עלולה להיות הנפגעת העיקרית מהמהלך. על פניו, לסלקום היה עד עכשיו אינטרס לשמור על גולן ולמנוע את יציאתה מהשוק בטווח המידי, הן במטרה לשמר את הכנסות האירוח והן מהחשש כי פירוקה של גולן עלול ליצור חלון כניסה למתחרים חדשים ואגרסיביים", הוסיפה לוי.

לדבריה, "כעת, כשגולן בחרה ב-HOT מובייל, דבר שלהערכתנו הפתיע מאוד את סלקום לרעה - שכן היא הייתה בטוחה בכך שההסכם הבלעדי והחוב של 600 מיליון שקל יהווה חסם מהותי למעבר של גולן לחברה אחרת - סלקום צפויה להשקיע את מירב מאמצים לגבות את החוב המדובר ואף מעבר לו. נציין בהקשר זה כי לא ניתן לפסול כי ההסכם מול HOT מובייל מהווה חלק מתהליך מו"מ מול סלקום ונועד לשפר את כוח המיקוח של גולן".

ערן יעקובי, מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר, הוסיף כי "הידיעה שפורסמה במדיה לפני הודעת הבורסה של HOT וההודעה הרשמית שפורסמה ביום שישי שלחו את מניות הסלולר הישראליות לירידות חדות בנסדא"ק וכך גם צפוי להתחיל המסחר בישראל לאחר החג".

"קריאת ההודעה בתוספת תגובת גולן טלקום על הישארותה כחברה עצמאית מחוללת תחרות, נראית על פניו כמכה עבור סלקום ופרטנר, אולם אנו טוענים שההיפך הוא הנכון - ולכן מי שממליץ להיפטר ממניות אלה טועה ומטעה, ובעצם נוצרה כאן הזמנות בשתי המניות", הסביר.

"הספין, לכאורה, בהודעת הבורסה האחרונה מקצר את דרכה של גולן טלקום בשוק וממחיש התנהגות של חיה פצועה שאיבדה כל התנהגות אתית עסקית ומשוכנעת שכל הרגולטורים יסדרו הכוכבים בשמיים עד לאקזיט", אמר יעקובי. "אנו מדגישים שככל הנראה הירידות האחרונות והחדות במניות דווקא יוצרות הזדמנות. עוד צריכים לקחת המשקיעים בחשבון כי מרבית הסיכויים שאף תרחיש מהנ"ל לא יסתיים לפני סוף שנת 2016 עקב התנגדויות, ערעורים, אישורים וכדומה, אולי למעט ניסיון גביית החוב ע"י סלקום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?