הסטארט-אפ הישראלי של בוגרי תלפיות מגייס 100 מיליון דולר למוניות חכמות בניו יורק

הערכות: שווייה של ויה - מאות מיליוני דולרים ■ החברה שהוקמה על ידי דניאל רמות ואורן שובל - מעסיקה כ-100 עובדים, מתוכם כ-40 במרכז הפיתוח בישראל

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מונית של ויה. בניו יורק רשומים כ-1,000 בעלי מכוניות לשירות, מתוכם בכל יום עובדים בממוצע כ-500 נהגים
מונית של ויה בניו יורקצילום: VIA
ענבל אורפז
ענבל אורפז

גיוס ענק לחברת ויה (Via) הישראלית, המפתחת תשתית טכנולוגית לתחבורה ציבורית חכמה. ויה הודיעה היום (ה') על סבב גיוס הון של 100 מיליון דולר, מהם 70 מיליון דולר כבר נכנסו לקופת החברה ו-30 מיליון דולר נוספים יושקעו על ידי משקיעים אסטרטגיים בשבועות הקרובים. החברה לא ציינה את הערכת השווי שלה בסבב הגיוס, אך ניתן להעריך אותה בכמה מאות מיליוני דולרים. ויה לא שיתפה פרטים גם לגבי היקף ההכנסות שלה, שלפי הערכות מסתכמות בעשרות בודדות של מיליוני דולרים.

ויה, שכמעט ואינה מוכרת בישראל, הוקמה ביוני 2012 על ידי דניאל רמות, מנכ"ל החברה, ואורן שובל, סמנכ"ל פיתוח, שניהם בוגרי תוכנית תלפיות של חיל האוויר. ויה מעסיקה כ-100 עובדים, מתוכם כ-40 במרכז הפיתוח בישראל שעוסק בפיתוח חווית המשתמש, התשתית הטכנולוגית ובאלגוריתמיקה לייעול השירות. בשנה הקרובה מתכנת החברה להכפיל את גודלה ובתוך כך גם את הפעילות בארץ. מטה החברה נמצא בניו יורק.

דניאל רמות, מנכ"ל ויה

ויה פיתחה שירות הסעות קבוצתיות במוניות, שמתנהל בדומה למוניות שירות חכמות - ונמצא על התפר שבין תחבורה ציבורית לבין שירות מוניות. ויה למעשה מחברת בין נוסעים שנעים מנקודה קרובה לנקודה דומה. האלגוריתם של החברה מייעל את האיסוף והפיזור של הנוסעים ומאפשר לנוסעים לנסוע במחיר זול בהשוואה למוניות רגילות. השירות של החברה זמין היום בניו יורק, שיקגו ואורנג׳ קאונטי בקליפורניה, שם החברה משתפת פעולה עם חטיבת המו"פ (מחקר ופיתוח) של חברת המכוניות מרצדס. בכל יום נעשות 25 אלף נסיעות באמצעות ויה.

"אנחנו ממציאים מחדש את התחבורה ציבורית. זה דורש הרבה משאבים, חלקם לפיתוח הטכנולוגי, אופרציה ופיתוח" אמר היום שובל, המייסד וסמנכ״ל הפיתוח. "הצוות חייב לגדול כי הדברים משמעותיים. המשאבים המשמעותיים הם לפיתוח אופרציה - להביא נהגים, רכבים, להיכנס לעיר.

"אנחנו רואים שבתחום של התחבורה המודרנית יש חברות רבות בתחום. אנחנו מראים שאפשר בהשקעה יחסית מאוד צנועה להגיע ולשפר מערכות תחבורה בעלויות פי כמה וכמה נמוכות בהשוואה להשקעות באוטובוסים ורכבת קלה. אנחנו מרגישים שאנחנו יכולים להגיע לאותה יעילות ואיכות שירות, זה החזון ומה שהוכחנו", הוסיף שובל.

הסבב החדש ישמש את החברה להאצת צמיחתה בניו יורק ובשיקגו, להתרחבות לשווקים חדשים ולגיוס עובדים. בנוסף, החברה מתכוונת לחדור לשווקים חדשים באמצעות יצירת שותפויות עם רשויות ויזמים.

ד"ר אורן שובל, סמנכ"ל פיתוח וממייסדי ויהצילום: יורם רשף

את הסיבוב הובילה קרן פיטנגו צמיחה וזו ההשקעה הראשונה של הקרן מאז שהודיעה בנובמבר על סגירה ראשונה של 100 מיליון דולר מתוך 250 מיליון דולר שהיא מתכננת לגייס. שני שליש מההון שגוייס בסיבוב הגיע ממשקיעים חדשים. לפי הודעת ויה, עוד הצטרפו למשקיעים בסיבוב הנוכחי פועלים שוקי הון, בתי השקעות פרטיים ושורת משקיעים אסטרטגיים מאסיה, אירופה וארה"ב, ופסקל קאני, לשעבר מנהל אירופה, מזה"ת ואפריקה בחברת אפל.

בנוסף, השתתפו בסבב ההשקעה המשקיעים הקודמים בחברה, שכוללים את Ervington Investments שנמצאת בבעלות איש העסקים רומן אברמוביץ', שכבר מושקע בכמה מיזמים טכנולוגיים ישראלים; קרן 83North (לשעבר Greylock IL), שהובילה את סיבוב ההשקעה הראשון של Via במארס 2014; וקרן Hearst Ventures מבית תאגיד Hearst, מחברות המדיה הגדולות בארה"ב. סיבוב זה מביא את סך ההון שגויס על ידי החברה ל-137 מליון דולר.

״ויה היא חברה מאוד מיוחדת - אין הרבה חברות שיש להן הצעה כל כך ייחודית בשוק כל כך גדול שהיא עושה בו פריצת דרך וממש משנה את האופי של תחבורה ציבורית. גיוס של 100 מיליון דולר יאפשר לה להמשיך להיות מובילת קטגוריה״ - כך אמר צחי הלל, שותף בקרן פיטנגו, שלה זוהי ההשקעה הראשונה מקרן הצמיחה שלה, שגיוסיה יושלם בחודשים הקרובים. ״זו חברה שיכולה להיות גדולה ועצמאית - להסיע מיליוני אנשים ברמה יומיומית שנשענת על השירות והמותג שלה, כשהכל מבוסס על טכנולוגיה״, אומר הלל על חזון החברה לעתיד.

לדבריו, הבידול של ויה בהשוואה לשחקנים אחרים בתחום הוא ההישענות על אלגוריתמיקה בפתרון שפיתחה. ״בעצם יש היום המון מושבים ריקים ברכבים היום. כל עיר רוצה להוריד יותר ויותר את הצפיפות בעיר, וכשחושבים על זה, זה הפתרון - העתיד של התחבורה הציבורית שלא השתנתה לאורך השנים הוא להשאיר את המכונית שלך בבית ולהשתמש בזה״, אמר הלל.

ויה מצטרפת לקבוצה מצומצמת של חברות טכנולוגיה ישראליות שהשלימו בשנים האחרונות סבבי גיוס הון של יותר מ-100 מיליון דולר. בין החברות הללו: טבולה, חברת המלצות התוכן, שגייסה לפני כשנה 117 מיליון דולר; חברת הדפוס הננומטרי של בני לנדא, לנדא דיגיטל פרינטינג, שגייסה 100 מיליון יורו; ואפליקציית הזמנת המוניות גט טקסי שדיווחה על גיוס 150 מיליון דולר ב-2014.

4 מיליון נסיעות עד היום

כך עובדת המערכת של Via: נוסעים מזמינים נסיעות על ידי אפליקציה (בדומה לשירותים של גט טקסי ו-Uber). המערכת מתאמת בזמן אמת בין משתמשים שנוסעים לאותו כיוון כללי ומאפשרת להם לחלוק נסיעה ברחבי הסעות. המערכת משתמשת בנתוני זמן אמת הכוללים את דרישות הנוסעים (מיקומי מוצא ויעד), מצב כלי הרכב ומצב התנועה. כשלקוח מבקש נסיעה, המערכת בוחנת מספר אדיר של אפשרויות, מבצעת אופטימיזציה של מסלולים - ומתאמת בין הנוסע החדש לרכב הנבחר והנוסעים שעליו.

לפי החברה, זמן האיסוף הממוצע בשירות הוא 7-6 דקות ומשך הנסיעה שקול לנסיעה במונית רגילה. עלות נסיעה בשירות בניו יורק היא 7 דולרים לנסיעה בודדת או 5 דולרים בכרטיסייה. בשיקגו עלות הנסיעה נמוכה יותר. בניו יורק רשומים כ-1,000 בעלי מכוניות לשירות, מתוכם בכל יום עובדים בממוצע כ-500 נהגים. בשיקגו רשומים כמה מאות נהגים נוספים. הרכבים נמצאים בבעלות הנהגים שמספקים את השירות.

מאחורי הקלעים, האלגוריתם של החברה מחשב ומתאים את המסלולים של הנהגים באופן מיטבי לצרכי האיסוף והפיזור של הנוסעים והתחשבות במצב התנועה. השירות הושק לראשונה בניו יורק בספטמבר 2013. החברה הפעילה את השירות בשיקגו בנובמבר 2015. לטענת החברה, יש לה מדי שבוע עשרות אלפי משתמשים ועד היום בוצעו באמצעותה יותר מ-4 מיליון נסיעות שיתופיות. לשירות רשומים מעל ל-250 אלף משתמשים. לפי נתוני החברה, במעל ל-85% מהנסיעות שנעשות בשירות ישנם שני נוסעים ומעלה. בשעות השיא שיעור זה עולה ליותר מ-90%.

הנהגים בויה הם ספקי שירות של החברה והם משתמשים ברכבים שנמצאים ברשותם. לרוב הרכבים הם מיניואנים בהם יכולים לנסוע 8-7 נוסעים, או רכבי SUV המתאימים ל-7-5 נוסעים. ויה מבטיחה לנהגים הכנסה מינימלית כדי להבטיח שיהיה שירות רציף, גם אם אין נוסעים רבים בכל נסיעה. בהמשך החברה מתחלקת עם הנהגים בהכנסות.

"אנחנו מקבלים רוח גבית מהרגולטור. בארה״ב אנחנו מוכרים כספק תחבורה ציבורית לצרכי מס. המשמעות היא שלא צריך לשלם על ההוצאות מס הכנסה, ונסיעות במוניות או שירותים כמו אובר או ליפט לא נכללות בזה. אפקטיבית זה מוזיל את המחיר שלנו בניו יורק לחלק גדול מהנוסעים ל-2.5$ וזה מאוד מחזק את המותג - זה מראה שהרשויות רוצות שירותים שמצליחים לנצל משאבים בצורה מירבית. אצלנו בכל כסא יושב נוסע וזה מוריד רכבים מהכביש, מוריד פקקים, מוריד זיהום אוויר ואנחנו עושים את זה בעלות תשתית נמוכה", אומר שובל.

אז למה שלא תקימו שירות כזה גם בישראל?

״אני משוכנע שבגוש דן זה יכול לעבוד בצורה מצוינת. אנחנו יכולים להפעיל שירות יעיל ומהיר שיתאים מאוד לעומסי התנועה והביקוש שיש בגוש דן. נשמח להתחבר ליזם מקומי או חברה מקומית שרוצה להרים את הכפפה. נביא לשולחן את התשתית הטכנולוגית שיכולה להחיל את זה מהיום למחר. מבחינת הפוקוס העסקי של החברה, אנחנו מתמקדים להתרחב בצפון אמריקה, אירופה ובמזרח. יש לנו תוכניות אגרסיביות להתקדמות באופן עצמאי ועם שיתופי פעולה״, מסכם שובל.

מונית של ויה בניו יורקצילום: VIA

מפת הקשרים של משקיעי הסטארט-אפים בישראל


הוראות: לחיצה על אחת מהנקודות תפתח חלונית מידע. בחלונית זו ניתן ללחוץ על כל אחד מהשמות והמידע הרלוונטי יוצג. באפשרותכם לשוטט במפה באמצעות גרירתה (לחיצה על כפתור העכבר השמאלי והזזתו לכל כיוון). ניתן התקרב ולהתרחק (ZOOM) באמצעות גלגלת העכבר. בחלונית המקרא ניתן לחפש שם ולחיצה עליו תפתח את חלונית המידע בצד ימין.
לצפייה במסך מלא לחצו כאן
למידע נגיש לבעלי מוגבלויות לחצו כאן

לצפייה במסך מלא לחצו כאן

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים