אינטל החלה בפיטורים בישראל; הערכות - מאות עובדים יעזבו

הודעות פיטורים נמסרו לעובדים שקיבלו ציוני הערכה נמוכים ■ לעובדים שקיבלו דירוגים טובים, אינטל מציעה פרישה תמורת חבילת פיצויים ■ לעובדים בני 58 ומעלה מוצעת פרישה מוקדמת

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אינטל
אינטל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

השינוי הארגוני באינטל הגיע לישראל. אתמול (א') החלה החברה בהליך הפיטורים בישראל. אינטל המתינה לסיום חג הפסח ולמעשה החלה בהליך שבוע לאחר תחילתו ברוב מרכזיה בעולם. לפי הערכות, מספר המפוטרים יעמוד על כמה מאות ועשוי להגיע עד לאלף איש - מתוך 10 אלפים עובדים שהחברה מעסיקה בישראל. אולם, מספר המפוטרים והעוזבים בישראל במסגרת מהלך ההתייעלות העולמי של אינטל העולמית, יקבע בהתאם למספר הפורשים מרצון ומספר האנשים שיצאו לפרישה מוקדמת ויוודע בתוך כחודשיים.

בשלב זה, נמסרות הודעות פיטורים בעיקר לעובדים שקיבלו ציוני הערכה תקופתיים נמוכים. כמו כן, אינטל מציעה לעובדים שקיבלו דירוגים טובים פרישה מרצון. עובדים אלה יקבלו חבילת פיצויים מוגבלת. כמו כן, לעובדים בני 58 ומעלה, או עובדים שהוותק והגיל שלהם מסתכמים ב-75 שנה, תוצע פרישה מוקדמת. החברה תתייעל גם באמצעות צמצום מספר אתרי הפעילות שלה, והעברת כל הפעילויות שלה במרכז הארץ למבנה אחד בתקופה הקרובה. כיום לאינטל מספר מרכזים במרכז הארץ, כולל ברמת החייל, רעננה ופתח תקווה. חלקם הוקמו בעקבות רכישות שביצעה החברה בישראל. צעד התייעלות נוסף שמתכננת החברה לנקוט הוא ביטול פרויקטים לא רווחיים או פרויקטים שאינם במיקוד אליו חותרת החברה. כך למשל, בשבוע שעבר אינטל הודיעה שתפסק לייצר את מעבדי Atom המיועדים לשימוש בסמארטפונים וטאבלטים. אולם, למהלך זה אין השפעה על המרכז של אינטל בישראל.

בשבוע שעבר אינטל החלה בפיטורים בארה"ב ובאירופה, שם מרכזיה העיקריים בפולין ובאירלנד. לפי דיווחים בתקשורת הזרה, בכל אחד ממרכזים אלו ישנם כמה מאות מפוטרים - בדומה למצב בישראל.

לפי לוח הזמנים שאינטל פירסמה לעובדיה, עד סוף אפריל החברה היתה אמורה להודיע לעובדים אם האתר שבו הם עובדים עתיד להיסגר ואם מוצעת להם חבילת פרישה מרצון או שלא מרצון, ובכלל אם הם יושפעו מהפיטורים. בישראל כאמור נדחה לוח הזמנים בגלל החג. עד סוף יוני רוב העובדים שיושפעו מביטול פרויקטים או מתוכנית ההתייעלות יקבלו על כך הודעה. עם זאת, החברה ציינה בפני העובדים כי לוח זמנים זה עשוי להשתנות מחוץ לארה״ב בהתאם לחוקי העבודה בכל מדינה.

מאינטל נמסר: "אינטל הופכת מחברת מחשבים לאחת שמניעה את הענן ומיליארדים של מכשירי מחשוב חכמים ומחוברים. הפעולות הללו נבנות על החוזקות שלנו ומאיצות את האבולוציה שלנו".

לגבי קיצוצי 12 אלף העובדים נמסר: "אנחנו צופים שנצמח כחברה יותר שיתופית עם תפוצה רחבה יותר, אבל ניהול חד יותר. אנו לא מספקים אינפורמציה ספציפית לכל אתר בשלב זה, ואנחנו עדיין מעריכים את התוכניות שלנו לאירופה. אנחנו צופים שהצעדים האלה יביאו לקיצוץ עד 12 אלף משרות בעולם עד אמצע 2017 באמצעות קונסילידציה של אתרים, שילוב של עזיבות מרצון ושלא מרצון, בחינה מחדש של פרויקטים ומיקוד בהתייעלות במגוון תוכניות״. אינטל לא התייחסה באופן ספציפי להליך הפיטורים בישראל.

לפני כשבועיים הודיעה אינטל שתפטר 12 אלף עובדים כחלק מתוכנית התייעלות. במסגרת התוכנית החברה לצמצם פעילויות בתחום המחשבים ולמקד את מאמציה במנועי צמיחה כמו מחשוב ענן, שרתי דאטה, אינטרנט של הדברים ומחשוב לביש.

אינטל מעסיקה בסך הכל כ-107 אלף עובדים שפזורים בכל רחבי העולם, כולל מרכזי פיתוח שמעסיקים אלפי עובדים במקומות כמו פולין, גרמניה, סין, הודו וכמובן ארה״ב. החברה צפויה לקצץ קודם כל במקומות שרחוקים מהליבה ומהטכנולוגיות החדישות ביותר. גודל הקיצוץ בכל מקום יקבע לפי החשיבות שלו להנהלת החברה.

באינטל הדגישו שלצד הקיצוצים הצפויים בתחום המחשבים (PC), החברה תגדיל את ההשקעות במנועי הצמיחה שלה לשנים הקרובות. ״אנחנו מתככנים להגדיל את ההשקעות שלנו בדאטה סנטרים, אינטרנט של הדברים, זכרונות וחיבוריות, וגם להגדיל את המגזרים ללקוחות כמו מכשירי ״שתיים באחד״, גיימינג וממירים״ מסרו מאינטל העולמית.

אינטל היא המעסיק הגדול ביותר בהיי-טק הישראלי. החברה מעסיקה כעשרת אלפים עובדים מחיפה ועד קריית גת. העובדים באינטל נחלקים לשתי קבוצות עיקריות: עובדי הייצור (שמרוכזים בעיקר במפעל בקריית גת, אך גם בירושלים החברה עוסקת בזיווד שבבים שנשלחים לחו״ל) ועובדי הפיתוח שמפוזרים במרכזים בחיפה, פתח תקווה, יקום וירושלים. לאחרונה דווח כי החברה מקימה מבנה חדש בעלות של כחצי מיליארד שקל אליו יעברו העובדים ממרכזי הפיתוח במרכז הארץ ועובדים שצורפו לחברה בעקבות רכישות (פתח תקווה, יקום, רעננה ורמת החייל).

מרכז הפיתוח של אינטל בישראל הוא אחד ממרכזי הפעילות הראשונים שהקימו חברות רב לאומיות בארץ. מבחינה אינטל היה זה מרכז הפיתוח הראשון של החברה מחוץ לארה״ב והיא פתחה אותו בעקבות הרצון של דב פרוהמן, שניהל את המרכז הראשון, לחזור לישראל. אינטל היא גם חברת ההיי-טק שמקבלת מהמדינה את התמיכה הגדולה ביותר.

לאורך השנים החברה קיבלה מענקים ששימשו אותה לבניית מפעלים חדישים. המענק האחרון - בסך 1.07 מיליארד שקל - ניתן לה לפני כשנה וחצי וכיום היא משתמשת בו לשידרוג המפעל בקרית גת שכיום מייצר בטכנולוגיית 22 ננומטר לדור הבא. בנוסף החברה מקבלת הטבות מס מפליגות. פעילות ייצור השבבים בקרית גת, הופכת את אינטל לאחת היצואניות הגדולות מישראל (של שבבים הנשלחים לסין). המפעל בקריית גת נותן הזדמנות תעסוקה בחברת היי-טק מהמובילות בתחומה בעולם, לכ-3,000 עובדי ייצור.

בחברה הרגיעו ומסרו שהמפעל החדש לא צפוי להיפגע בעקבות הקיצוצים. "זהו מהלך גלובאלי אנחנו לומדים את השפעותיו על האופרציה בישראל, דבר אחד בטוח: אינטל תעמוד המחויבויות שלה לממשלת ישראל", כך נמסר מאינטל ישראל.

פעילות הפיתוח של אינטל מגוונת ונוגעת במגוון תחומים. מרכז הפיתוח בחיפה מפתח את הדורות הבאים של המעבדים של אינטל שישולבו בעתיד במחשבים - התחום בו מקצצת החברה - אך גם בקטגוריות מוצרים צומחות כמו מרכזי שרתים ומכשירים ניידים. מרכז הפיתוח של החברה בפתח תקווה, בו מועסקים כאלף עובדים, עוסק בתחומים חמים וצומחים בחברה כמו חיבוריות בתחום האינטרנט של הדברים, ביג דאטה ומחשוב לביש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"