כחלון מבטיח להייטקיסטים: סדרת הקלות בתהליכי מיזוג ורכישה

חברת היעוץ BDO: חברות ישראליות רבות מתקשות לגייס כסף בעולם ובוחנות אפשרות להעביר את פעילותן לחו"ל - ובנתיים, נטל המס נישא עליהן ■ ״91% מהמס הישיר משולם ע"י שני העשירונים העליונים - שחלק משמעותי מהם מגיעים מההיי-טק. אז נכון, הם מקבלים 30 אלף שקל בחודש - אבל בסוף היום לא נשאר הרבה"

ענבל אורפז
ענבל אורפז
ענבל אורפז
ענבל אורפז

לאחר שאתמול (ב') פירסמה רשות המיסים את עמדתה המקצועית בנושא מיסוי פעילות אינטרנטית של חברות רב לאומיות בישראל, בתקופה הקרובה צפוי להתחיל תהליך נוסף שישפיע על מיסוי חברות היי-טק; שר האוצר, משה כחלון (כולנו) מסר שבשבועות הקרובים יפעלו במשרד להסדרת הקלות למיזוגים ורכישות בין חברות טכנולוגיה ישראליות.

כיום, חברות ממתינות זמן רב לפני ביצוע מיזוג בעסקת מניות ביניהן, עד לקבלת אישור לביצוע העסקה מרשות המיסים. כחלון לא הרחיב במתן פרטים לגבי האופן בו יבוצעו ההקלות.

״במשרד האוצר רואים בהיי-טק קטר הצמיחה של המשק״ אמר כחלון בהודעה מצולמת ששודרה באירוע hitalk שנערך היום בתל אביב על ידי פירמת ראיית החשבון והייעוץ BDO זיו האפט, וקבוצת לוצאטו שעוסקת בקניין רוחני.

כחלון היה אמור לנאום באירוע, אך ביטל את הגעתו ובמקום הקליט את קטע הוידאו ששודר באירוע. ״אתם המנהלים, היזמים והמשקיעים - אתם המנוע מאחורי התעשייה האדירה ואני רוצה לברך אתכם על כך". כחלון אמר כי "במשרד האוצר ורשות המיסים פועלים להקל על ההיי-טק, ובשבועות הקרובים נצא עם סדרת הקלות - מסלול ירוק למיזוגים ורכישות בהיי-טק - שהוא מנוע הצמיחה. נקל בתחום הזה״.

כחלון לא פירט מהן ההקלות המתוכננות אך בעקבות פניית TheMarker למשרד האוצר נמסר ממשרדו כי ״בימים אלו עובד צוות של משרד האוצר ורשות המיסים שבוחן מספר דרכים על מנת להקל על חברות הייטק בנושאים של מיסוי בתחום הקניין הרוחני, כמו כן, בפרוצדורות של מיזוגים ורכישות. עם סיום עבודתו הצוות יגיש את מסקנותיו לשר האוצר והן יפורסמו לציבור״.

מיסוי על עסקאות מיזוג בין חברות - שמבוצעות לרוב בהחלפת מניות בין חברות שלעיתים שתיהן פרטיות - הוא סוגיה שמקשה על ביצוע עסקאות מסוג זה, שהן הכרחיות להתפתחותן של חברות בוגרות וגדולות. זהו גם אחד התחומים שהיו ברקע להקמת שדולת חברות הטכנולוגיות הצומחות שהוקמה לאחרונה בכנסת. בשנים האחרונות, למרות הקשיים הבירוקרטיים, גדל מספר העסקאות שממזגות בין שתי חברות ישראליות. העסקה הגדולה ביותר הייתה המיזוג בין איירון סורס וסופרסוניק, שיצר לפי הערכות שווי חברה ממוזגת של 1.3 מיליארד דולר.

משה כחלון

"המדינה צריכה להסתכל על עצמה כמי שמתחרה בסטארטאפים בחו״ל"

בדיון שנערך בנושא ״האם המדינה מניעה את קטר ההיי-טק?״ התייחסו הדוברים לתרומת עובדי הענף למשק. ״91% מהמס הישיר בישראל משולם על ידי שני העשירונים העליונים, כשהעשירון העליון משלם 75%. קבוצה קטנה באוכלוסייה משלמת את רוב המס. חלק משמעותי מהעשירון העליון והתשיעי הם ממגזר ההיי-טק שמממנים את המס. אז נכון שהם מקבלים 30 אלף שקל בחודש - אבל בסוף היום לא נשאר להם הרבה וזה גורם לכך שיש לחץ קבוע של העובדים להעלאת שכר״ אמר ארז עיני, שותף ומנהל מחלקת חוקי עידוד ותמריצים BDO זיו האפט.

לדברי עיני, זוהי הסיבה לכך שלמרות שישראל מדורגת במקום טוב מבחינת נטל המס בהשוואה למדינות אחרות ב-OECD; למעשה יש נטל גבוה על העובדים. כמו כן, הוא ציין שההכנסה הפנויה של העובדים בישראל נמוכה בהשוואה למדינות אחרות. ״בסופו של דבר זה מעלה את עלויות השכר ומקטין את הכדאיות. זה יומיומי, אנחנו רואים שאנשים באים ושואלים אם כדאי להעביר פעילות מחוץ לישראל. ככל שהעולם הופך ליותר גלובלי, גם התחרות היא תחרות גלובלית. גם המדינה כמדינה צריכה להסתכל על עצמה כמי שמתחרה בסטארטאפים בחו״ל״, הוסיף עיני.

״עובדים בהיי-טק הם בעצם גורם ייצור. כמו שמשרד האוצר מתייחס לבעיות של דיור, ובעיות אחרות של היצע וביקוש. אנחנו רואים שכל התעשייה עומדת מבחינת כמו השכירים ומבחינת שיעורי הצמיחה. בהסתכלות רחבה, ככל שהמשאב של כוח אדם איכותי יהיה מוגבל נראה השקעה במחקר ופיתוח שכמו סיר בסוף גולשת החוצה לחו״ל והכסף, לא מושקע בארץ. נראה עליות שכר משמעותיות לעובדים הישראלים, מה שהופך את ההשקעה בישראל לפחות אטרקטיבית ככל שחולף הזמן״, אמר עיני.

הדוברים התייחסו להשפעת האווירה בעמק הסיליקון, והירידה בתיאבון המשקיעים לגבי חברות ישראליות. ״חברות חוזרות מחו״ל מגיוסים בידיים פחות מלאות ממה שהיו רגילים לראות״, אמרה באירוע הדס וינריב, מנהלת תחום הסטארט-אפים במחלקת בנקאות השקעות ב-BDO זיו האפט.

עיני הוסיף כי ״חברות ישראליות מתקשות לגייס כסף. חברות שליווינו והייית בתחושה תמיד שהם פורצות דרך מבחינת צורך, טכנולוגיה, ניהול של החברות. בכל זאת בתקופה האחרונה קשה לגייס באופן כללי, קשה לגייס לחברות ישראליות. אנחנו מדברים על חברות מוצר, חברות טכנולוגיה שמנסות להציג את החלום״.

לדברי עיני, הנכונות של יזמים ישראלים לפנות למדען הראשי במשרד הכלכלה בבקשה לקבלת מענקי תמיכה לפיתוח מו״פ, היא ברומטר למצב השוק. ״אנחנו נתקלים בכמות גדולה של יזמים שבעבר לא רצו תמריצים של המדען הראשי - הכלי המרכזי של המדינה לעזור לסטארט-אפים. אני רואה שכמות גדולה של אנשים אומרים שהם מוכנים לקחת על עצמם את ההתחייבויות למדען הראשי ובתנאי שיקטינו את הסיכון״, אמר עיני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"