מיזוג סלקום-גולן לא אושר, מיכאל גולן: "יום אבל שחור"

רשות ההגבלים: "השוק עלול לחזור למצב שבו לחברות הסלולר הגדולות אין תמריץ להתחרות" ■ "לגולן מספר אפשרויות פעולה שאינן מחייבות את יציאתה מן השוק" ■ גם משרד התקשורת הודיע על התנגדותו לעסקה ■ סלקום וגולן יערער לבית הדין להגבלים עסקיים

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

הרשות להגבלים עסקיים פסלה היום (ג') את עסקת המיזוג, בהיקף של 1.17 מיליארד שקל, בין סלקום לגולן טלקום, שנחתמה לפני כחצי שנה. שתי חברות הסלולר צפויות לערער על ההחלטה לבית הדין להגבלים עסקיים.

בנימוקיה הבהירה הרשות כי "אישור המיזוג היה 
מביא להיעלמות גוף שמגביר את התחרות, וכתוצאה מכך עלול השוק לחזור למצב שבו לחברות הסלולר הגדולות אין תמריץ להתחרות, והן למעשה עוקבות זו אחר זו בהעלאת המחירים לצרכן".

מיכאל גולןצילום: אייל טואג

בגולן טלקום, שהזהירה מפני קריסת החברה והפסקת השירות, תקפו בחריפות את ההחלטה: "זהו יום אבל שחור בהיסטוריה של הכלכלה והמשק בישראל. אנו מצרים על ההחלטה שהתקבלה, העומדת בניגוד להמשך התחרות. ההחלטה בנושא הינה פוליטית בלבד. ללא הקשר כלכלי, הרפורמה של שר התקשורת כחלון מעולם לא היתה שלמה, השר ארדן לא אישר מעולם את הסכם איחוד הרשתות, וראש הממשלה בנימין נתניהו, באי־אישור ההסכם, סותם את הגולל על עתיד החברה. בגלל שיקולים קטנוניים ואישיים - הפוליטיקאים אינם פועלים לטובת האינטרס הציבורי ולמען קהל הצרכנים.

"הפוליטיקאים בחרו בגולן טלקום כשעיר לעזאזל וכקורבן, למרות היותה הדוגמה היחידה בהיסטוריה של מדינת ישראל לתחרות אמיתית, החוסכת למשק 5 מיליארד שקל בכל שנה מאז הקמתה, ולכל משק בית 10,000 שקל.

"מעבר לפגיעה האישית בכל משק בית ובכל צרכן בישראל, ההשפעה הרחבה והדרמטית יותר תהיה בעצירת השקעות זרות במשק בעקבות התנהלות כושלת של ישראל, ובניגוד גמור לכללי ההתנהגות של ה–OECD".

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים

ביטול העסקה הוא מכה כפולה לגולן, שחייבת כעת לסלקום 600 מיליון שקל לפי הסכם האירוח של גולן ברשת של סלקום. הסכום היה "נמחל" לגולן במסגרת עסקת המיזוג. לפי ההסכם בין החברות, אם נדחית העסקה הן אמורות לחדש למשך שלושה חודשים את המשא ומתן להסכם שיתוף רשת, הסדר שלפיו החברות ימשיכו לפעול כמתחרות - אך יקימו ויתפעלו את רשת האנטנות שלהן בבעלות משותפת והשקעות שוות.

הלקוח חסך 73 שקל בחודש בממוצע

ניתוח הרשות העלה כי היעלמות גולן מהשוק עלולה להשפיע לרעה גם על ההתנהגות של HOT מובייל - שמגבירה גם היא את התחרות בשוק הסלולר, משום שהלחץ שיופעל עליה לשמור על מחירים נמוכים יפחת משמעותית. עוד הסבירה רשות ההגבלים כי ירידת המחירים בעקבות כניסתן של גולן ו–HOT מובייל לשוק משתקפת היטב בירידה הניכרת בהיקף ההכנסות בשוק הסלולר.

"מהיקף הכנסות של כ–17 מיליארד שקל ב–2010 לכ–10.5 מיליארד שקל בלבד ב–2014 - ירידה של כ–38%. ההכנסה הממוצעת שמפיקות המפעילות הוותיקות מכל מנוי ירדה בכ–73 שקל בחודש בממוצע. מדובר על הפחתה של כ–60% בהכנסה הממוצעת ממנוי. המנויים של חברות הסלולר הוותיקות משלמים כיום 73 שקל פחות בממוצע בכל חודש מכפי ששילמו לפני הרפורמה".

אינדיקציות נוספות שעליהן הצביעה הרשות על מנת לחזק את הטענה שעסקת המיזוג תפגע בתחרות, היא הקושי הקיים בפני כל חברה חדשה להיכנס לשוק, הדורש השקעה של מאות מיליוני שקלים בהקמת רשת וברכישת תדרים, והעובדה שהחברות הגדולות בשוק הסלולר פעילות בכמה תחומים בענף התקשורת.

משה כחלון ובנימין נתניהוצילום: מרק ישראל סלם

"בצורה כזאת הן יכולות להעניש זאת את זאת על תחרות באמצעות הקמת תחרות בשוק אחר. כך למשל, HOT עשויה 'להעניש' את סלקום על כניסתה לתחום הטלוויזיה באמצעות הורדה של מחירי הסלולר. מבנה כזה יוצר תמריץ ל–HOT וסלקום להגיע לשיווי משקל, שבו סלקום אינה מתחרה בעוצמה בשוק הטלוויזיה, ואילו HOT אינה מתחרה בעוצמה בסלולר".

בנוגע למפעילות הווירטואליות, בדיקת הרשות העלתה שהן מוגבלת מאוד ביכולותיהן להוריד מחירים ולקרוא תיגר על רמת התחרות בשוק, מפני שהן תלויות בנכונות המפעילה המארחת (חברת סלולר ותיקה) לפתוח את ההסכם ביניהן למשא ומתן מחודש, ולהסכים להורדת המחיר שהן משלמות על השימוש ברשת שלה.

הדוגמה האירופית אינה רלוונטית

הרשות התייחסה בהודעתה לנימוק שהציגו סלקום וגולן טלקום בפניה, לפיו מיזוגים דומים באירופה בתחום הסלולר לא פגעו בתחרות. "בדיקת רשות ההגבלים העסקיים העלתה כי בשנים האחרונות נבחנו על ידי הנציבות האירופית כמה מיזוגים בשוקי הסלולר. במיזוגים שאושרו נקבעו תנאים שונים, שעוצבו בהתאם למאפייני השווקים הספציפיים, ושנועדו להקל על כניסה של מתחרים חדשים (במתכונת של מפעילה וירטואלית ללא רשת עצמאית). הכניסה של המתחרים החדשים ארכה זמן ממושך, ובנוגע לכמה מהם נערכו בדיקות כלכליות בדיעבד, שהראו כי חלקם הביאו לעליות מחירים. הנציבות האירופית לא גיבשה מדיניות אחידה לעניין מיזוגים בין חברות סלולריות, והיא בוחנת כל מיזוג בהתאם למאפייני השוק הרלוונטי.

"כך למשל, ב–2015 התנגדה הנציבות למיזוג בין מפעילות סלולריות בדנמרק והמיזוג נמשך על ידי הצדדים. מכל מקום, עמדת רשות ההגבלים העסקיים היא שיש לבחון כל מיזוג על פי נסיבותיו, וכי מספר השחקנים הנותרים בשוק לאחר המיזוג אינו אינדיקציה בלעדית לקיומו או היעדרו של נזק תחרותי. כך, למשל, ניסיון העבר מלמד בבירור, כי קיומם של שלושה שחקנים בשוק הישראלי אינו מביא עמו את התחרות הרצויה לשוק הסלולר, וזאת אף אם קיימות מדינות אירופאיות שבהן נשמרת רמת תחרות גם כאשר קיימות רק שלוש מפעילות סלולריות".

"החברה לא חייבת לצאת מהשוק"

רשות ההגבלים לא קיבלה את האזהרות שהשמיעה גולן טלקום בנוגע לעתידה, ואף הציעה לה כמה דרכים שיסייעו לה להמשיך לפעול. "גולן טענה בפני הממונה על הגבלים עסקיים כי גם אם לא יאושר המיזוג בדעתה לצאת מן השוק. הגם שרשות להגבלים עסקיים אינה יכולה להחליט עבור גולן כיצד תנהג אם לא יאושר המיזוג, היא סבורה שלגולן מספר אפשרויות פעולה שאינן מחייבות את יציאתה מן השוק. אפשרויות פעולה נוספות שעומדות בפני גולן, הן, בין היתר - הצטרפות להסכם שיתוף רשתות, שכבר קיים בין פרטנר ו–HOT, תיקון הסכם שיתוף הרשתות עם סלקום באופן שיעמוד בדרישות משרד התקשורת ומכירה של עסקי גולן לגורם שלא יפחית את התחרות".

במשרד התקשורת הגיבו להודעת הממונה על ההגבלים העסקיים בסיפוק. מלבד רשות ההגבלים, על העסקה לקבל גם את אישור משרד התקשורת, שהודיע אתמול לראשונה על התנגדותו. ההודעה הרשמית על כך, כולל הנימוקים, תצא בימים הקרובים. "במשרד התקשורת מכבדים את החלטת הממונה על ההגבלים שהחליטה לדחות את הסכם המיזוג בין סלקום לגולן טלקום. ראש הממשלה, המשמש כשר התקשורת, החליט אף הוא לדחות את הבקשה, בדומה לעמדה שהביע שר האוצר בעת הגשת בקשת המיזוג".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים