היום שבו פייפאל תהפוך לבנק קרוב מתמיד

הטכנולוגיה מעצבת מחדש את התעשייה הפיננסית ועשויה לאפשר לגופים חדשים להפוך לבנקים ■ לפי דו"ח של PwC, ההשקעות בטכנולוגיה פיננסית גדלו ב-2015 ל-12.2 מיליארד דולר - לעומת 5.6 מיליארד דולר ב-2014

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פייפאל
פייפאלצילום: בלומברג
אלירן רובין
אלירן רובין

תעשיית הפיננסים נחשבת למעוז של שמרנות, אך המהפכה הדיגיטלית, ששינתה את תרבות הצריכה שלנו בכלל, משנה גם אותה. חוויית המשתמש הדיגיטלית, שמעוצבת כבר שנים על פי נורמות אשר מכתיבות חברות כמו גוגל, פייסבוק, אמזון ואפל, אינה משאירה ברירה כיום גם לבנקים ולחברות הביטוח.

במחקר שערכה PwC, פירמת הייעוץ וראיית החשבון הגדולה בעולם, שבו נבדקו השקפותיהם של מנהלים בכירים בתעשיית הפיננסים בנושא הפינטק (FinTech; טכנולוגיה פיננסית) - נטען כי למרות המאמצים שנעשו בשנים האחרונות, ההתפתחות הטכנולוגית בענף השירותים הפיננסיים עדיין בחיתוליה. הפינטק, טוענים כותבי הדו"ח, מעצבת מחדש את התעשייה הפיננסית.

סטארט־אפים טכנולוגיים מחדשים מוצרים ושירותים שניתנו עד כה על ידי גופים פיננסיים מסורתיים. כשהם מאמצים אותו, לטענת PwC, הם נדרשים ליותר מרק התחדשות טכנולוגית, אלא לשינוי ב"תפישה התרבותית" שלהם. כך, חברות שנכנסות לתחום הפינטק מקוות לעצב מחדש את הגישה שלהן ושל מתחרותיהן כלפי צורכי הלקוחות, ולעקוב באופן שיטתי אחרי פיתוחים טכנולוגיים שיוכלו לקרב אותן למטרה זו.

היקף ההשקעות בתעשייה זו, לפי הדו"ח, עלה ב–2015 לסכום של 12.2 מיליארד דולר, לעומת 5.6 מיליארד ב-2014. לאורך הדו"ח נטען כי כדי שיישארו רלוונטיים בעתיד הלא מאוד רחוק, הבנקים, חברות הביטוח ושאר הגופים המוסדיים יהיו מוכרחים לבצע שינויים במבנה השירות המסורתי שלהם, בהתאם לשינויים שמכתיבה הטכנולוגיה.

סניף בנק לאומי דיגיטל צילום: עופר וקנין

בסקר שערכה חטיבת הפיננסים ב-PwC נבדקו תשובותיהם של 544 מנהלי חדשנות ובכירים במוסדות פיננסיים ב–46 מדינות בעולם. לדעת הנשאלים, 28% מעסקי הבנקים וחברות התשלומים יימצאו בסכנה עד 2020 בעקבות התפתחות פתרונות פינטק. בתחום הביטוח ובתי ההשקעות, מדובר ב-22%. כשנשאלו איזה מגזר יושפע במיוחד מהפינטק בחמש השנים הקרובות, 80% טענו כי השירות הבנקאי ללקוח יושפע באופן משמעותי, ו-62% טענו כי פתרונות מימון ותשלומים יעברו שינוי דרסטי.

בתחום הביטוח, פחות מ-20% מהנשאלים חשבו שעשוי להיות שינוי משמעותי בענף, אף ש-74% מאנשי תחום הביטוח עצמו טענו שהוא ישתנה. ייתכן שהנשאלים התבססו על כך שלענף זה כמעט לא נכנסו חברות טכנולוגיה צעירות, בעוד שסטארט־אפים בתחומי הבנקאות הקלאסית, כמו שירותים שמציעים תשלומים והלוואות, פועלים כבר כמה שנים.

בחודש האחרון דיווחנו על שני סטארט־אפים ישראליים שרוצים לחולל שינוי בתעשיית הביטוח: למונייד (Lemonade) ונקסט אינשורנס (Next Insurance). בלמונייד מתכוונים להפעיל מודל של עמית לעמית (p2p), שעשוי בין השאר להוריד את עלויות הביטוח לצרכן. "אנחנו רוצים להחזיר את הביטוח למקורות, ומנסים לבטל את האלמנטים השליליים שמזוהים עם חברת הביטוח", הסביר ל-TheMarker מייסד שותף בחברה, שי וינינגר. למונייד גייסה לשורותיה את פרופ' דן אריאלי כראש תחום הכלכלה ההתנהגותית - תחום שמקבל דגש גם בדו"ח של PwC.

החברה השנייה, נקסט אינשורנס, מפתחת פלטפורמה אינטרנטית פשוטה לבניית פוליסת ביטוח לעסקים קטנים. שני הסטארט־אפים גייסו סכום של 13 מיליון דולר כל אחד בגיוס הסיד שלהם - סכום גדול לגיוס הון ראשון לסטארט־אפ, שמעיד על ההיתכנות הכלכלית הגבוהה של פתרונות כאלה.

"יש חשש מקניבליזציה בתחום"

רו"ח רובי סולימן, שותף וראש מגזר ההיי־טק ב–PwC ישראל, מסביר כי הבנקים בעולם מבינים את המורכבויות והסיכונים שגלומים בכניסת הפינטק לשוק. לטענתו, המצב בענף הבנקאות בישראל טוב יותר באופן יחסי ממה שרואים בשאר העולם. "הבנקים רוצים להיות חדשניים ודיגיטליים, אבל יש חשש מקניבליזציה בתחום. חדשנות יכולה להביא לירידה ברווחיות", הוא אומר.

רובי סולימן, ראש מגזר היי-טק בפירמת הייעוץ וראיית החשבון PwC בישראלצילום: יח"צ

“ענף התשלומים הוא תחום קלאסי שבו הבנקים מרוויחים הרבה כסף בצורה די פשוטה", מוסיף סולימן. "עולה השאלה אם בעתיד אנשים יפנו לבנק וישתמשו במערכת הסוויפט הישנה (מסלקה בינלאומית שדרכה עובר מידע בין מוסדות פיננסיים; א"ר), או ישתמשו בפייפאל (Paypal) או בדרך אחרת. יש פתרונות שונים ורבים שמפירים את הדומיננטיות של הבנקים בענף. בתחום אחר, של הלוואות, חברות כמו פאנדבוקס, לנדינג קלאב ובלנדר יודעות לתת הלוואות בצורה דיגיטלית ומהירה, מבלי שתצטרך להיכנס לסניף ולהראות את ההיסטוריה שלך".

סולימן מחדד כי אף שבתחום הפינטק קמים מאות סטארט־אפים, הבנקים אינם עומדים להיעלם: "הבנקים נשארים, אבל הם ישתנו. הילדים שלנו ייוולדו אל משהו שונה. גם מספר השחקנים החדשים שיכולים להיות בנקים גדל - פייפאל, לצורך העניין, יכולה להיהפך לבנק".

ואכן, הבנקים נערכים אף הם לשינויים האפשריים בתחום. לפי ממצאי הדו"ח, 32% מהם מקדמים בריתות אסטרטגיות ושיתופי פעולה עם חברות פינטק, 15% מפעילים חממות ותוכניות האצה לסטארט־אפים בתחום, ו-14% מקימים קרנות הון־סיכון. עם זאת, 25% מהנשאלים הצהירו כי הם קוברים את הראש בחול וכלל לא מתעסקים בנושא.

הצעירים מצפים ליותר - והבנקים מתיישרים

הדו"ח של PwC מקדיש התייחסות מיוחדת לבני דור המילניום, שנולדו ב–1980–2000. "הצעירים", כותבים מחברי הדו"ח, "מובילים שינויים רדיקליים בדגש על חוויית לקוח וציפיות מהמערכת". בהתאם לכך, 75% מהנשאלים השיבו כי ההשפעה הגדולה ביותר שיוצרים פתרונות מעולם הפינטק על השירותים המסורתיים, היא מתן שירות יעיל ומקיף יותר ללקוחות, שמתבסס על החוויה האישית שלהם ועל הצבתם במרכז.

בפירמת רואי החשבון התייחסו גם לנושא הביג־דאטה, אף הוא בהקשר של שיפור חוויית הלקוח. "בנק יכול להתארגן סביב לקוח, במקום סביב מוצר”, נכתב בדו"ח. מחברי הדו"ח מעריכים שכשהלקוחות ישתמשו בערוצים דיגיטליים חדשים כדי לקבל שירות, ייאסף עליהם מידע כדי לחזות טוב יותר את צורכיהם.

עוד צוין כי עליית התחכום של ניתוח מידע מפחיתה את הפערים בתחום המידע בין מוסדות פיננסיים קטנים לגופים גדולים. באמצעות שילוב של מערכות נתונים חכמות יותר (Data Analytics), אפשר יהיה, לפי הדו"ח, לא רק לספק טוב יותר את צורכי הלקוחות, אלא גם להקטין את עלויות התפעול.

תחום נוסף שקיבל דגש בדו"ח הוא הבלוקצ'יין (Blockchain), שמקורו בעולם הביטקוין. טכנולוגיה זו מאפשרת לשמור על מסד נתונים נרחב בין משתתפים רבים - ללא צורך באימות של צד שלישי. במלים פשוטות - זהו פנקס מאובטח שמופץ בין הגופים ושמאפשר לעקוב ביעילות רבה יותר אחרי הכסף הדיגיטלי שלנו. "הבלוקצ'יין מייצג את הקפיצה האבולוציונית הבאה בטכנולוגיה של תהליכים עסקיים", ציינו כותבי הדו"ח.

סולימן אומר כי אף שהתעשייה הפיננסית לא אהבה את הביטקוין, יש בה נכונות רבה יותר להתבסס על הבלוקצ'יין, העומד בבסיסה של הטכנולוגיה הזאת. בעוד שכיום לכל בנק יש רישום משל עצמו, הבלוקצ'יין מציע מערכת שתיצור שיתוף של כולם — מה שיכול להיות יעיל מאוד נגד הונאות. "זו ליגה אחרת של שירות רישום דיגיטלי. אין שום מערכת שמשתווה למערכת הדיגיטלית שיש בבלוקצ'יין".

בסיכום הדו"ח כתבו ב-PwC כי כדי לנצל כראוי את הפוטנציאל הגלום במיזמים החדשים, המוסדות הפיננסיים חייבים לחבק פתרונות מעולם הפינטק בכל מישור עסקי. ברוח דומה, הם ציינו כי סצנת הסטארט־אפים מושכת אליה טאלנטים צעירים עם שאיפות שונות מאלה של הדור הקודם. לדבריהם, "הדבר יחייב שינוי בדרך שבה ארגון מתייחס לצוותים שלו - ולכן גם יש לתכנן מחדש את מסלולי הקריירה השונים בארגונים אלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר