אפל נגד ה-FBI:
 מה יותר חשוב - ביטחון מיידי או חופש הביטוי?

אחרי שאפל סירבה לחלץ מידע מאייפון של מבצע פיגוע טרור, יופיעו היום בכירי החברה והבולשת בפני ועדה של הקונגרס - שם תטען אפל לפגיעה בחופש הביטוי ■ במוקד העימות: מוניטין חברות הטכנולוגיה ופרטיות המשתמשים - מול ה-FBI, שנואשת להציג תוצאות במאבק בטרור

אליחי וידל
אליחי וידל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל אפל, טים קוק
מנכ"ל אפל, טים קוקצילום: אי–פי
אליחי וידל
אליחי וידל

וושינגטון תארח היום את הסיבוב החדש בזירת הקרב ההולכת ומתחממת סביב דרישת הבולשת הפדרלית האמריקאית (FBI) מענקית הטכנולוגיה אפל, לפרוץ מכשיר אייפון ששימש חשוד בפיגוע טרור על אדמת ארה"ב. לפני כשבועיים נענה בית המשפט בקליפורניה לבקשת ה-FBI והורה לאפל לסייע בחילוץ מידע מאייפון של אחד ממבצעי פיגוע ירי בסן ברנרדינו בקליפורניה; ומנגד מנכ"ל אפל, טים קוק, הצהיר כי החברה לא תיענה לצו, וכמה ימים לאחר מכן אף הגיש לבית המשפט בקשה לבטל את הצו.

היום יתייצבו מנהל ה-FBI, ג'יימס קומיי והיועץ המשפטי הראשי של אפל, ברוס סוול, בפני חברי ועדה בקונגרס שדנה בסוגיית ההצפנות של מכשירים אלקטרוניים, כגון אייפונים.

למרות ההתנצחויות באמצעות בתי המשפט, המאבק בין שני הגופים כלל אינו משפטי או טכני, אלא עקרוני ואידאולוגי ומניח יסודות לוויכוח על סוגיות של חופש הפרט בעידן הדיגיטלי.

מצד אחד ניצבים כוחות הביטחון, שמשקיעים מאמצים אדירים בניסיונות לסכל פיגועי טרור מבעוד מועד ולאתר סייענים של מבצעי טרור; ומהצד השני עומדות חברות הטכנולוגיה, שמייצרות עבור האזרחים בעלות נמוכה אמצעי תקשורת בעלי יכולות הצפנה אדירות. מצד אחד מבקשת הבולשת לשמור על ביטחון הציבור; ומצד שני עושות חברות הטכנולוגיה כל שביכולתן לספק לאזרחים כלים שיגנו על הפרטיות שלהם.

אדוארד סנודן צילום: רויטרס

ההתנגשות הזאת בין שני הצדדים - שלרשות כל אחד מהם עומדים תקציבי ענק של מיליארדים וסוללות עורכי הדין הטובים ביותר - התפתחה לדיון עקרוני סביב סוגיות של שמירה על פרטיות ועיקרון חופש הביטוי, בהתאם לתיקון הראשון בחוקה האמריקאית.

העילה להתנצחות בין ה-FBI לאפל היא מתקפת הטרור שהתרחשה בסן ברנרדינו, קליפורניה בראשית דצמבר 2015, שבה נרצחו 14 בני אדם ו-22 נוספים נפצעו. הפיגוע בוצע בידי זוג מוסלמים אמריקאים שהצטרפו לדאעש - סייד ריזוואן פארוק ואשתו, תשרין מאליק.

לאחר שחוסלו על ידי כוחות הביטחון, נלקחו חפציהם לבדיקה של הבולשת, ובהם מכשיר סלולרי - אייפון מדגם 5C, שניתן לפארוק מטעם מקום העבודה שלו. אלא שכאשר ניסו החוקרים לאחזר מידע מהמכשיר, בניסיון להתחקות אחר התקשרויותיו, המסרים שהעביר והתכנים שאסף פארוק בסמארטפון שלו, הם נתקלו בסיסמה שחסמה את הגישה למכשיר.

בשלב הזה הגישה FBI בקשה לבית המשפט - שיורה לאפל לסייע בפריצת הנעילה, מכיוון שתוכנת מכשירי האייפון בנויה כך שלאחר עשרה ניסיונות לא מוצלחים לנחש את הסיסמה, המידע שעל המכשיר נמחק.

אלא שבבולשת לא הסתפקו בבקשה לסייע בפריצת המכשיר הספציפי - שמי שהשתמש בו הוכרז כטרוריסט, ובכלל הבעלים החוקיים שלו הוא מקום העבודה, שאישר לכוחות הביטחון לשחזר את המידע. הם הורו לאפל לשנות את קוד ההצפנה של הטלפון באופן שיבטל את המנגנון הזה, ויאפשר להריץ אינספור אפשרויות עד מציאת הסיסמה הנכונה (כ-10,000 צירופים שונים במקרה של הסיסמה בת ארבעה המספרים של האייפון).

מארק צוקרברגצילום: בלומברג

עיתוי העימות אינו מקרי - ונבחר בקפידה

זאת היתה העילה מבחינת אפל להניף דגל אדום, והמנכ"ל קוק הודיע כי לא ייענה לצו בית המשפט. "הוראת בית המשפט היא צעד חסר תקדים שמאיים על פרטיות הלקוחות", כתב קוק במכתב מיוחד ללקוחות החברה.

"אנחנו מתנגדים לצו, שהוא בעל השלכות מרחיקות לכת הרבה מעבר למשפט המסוים הזה", כתב קוק. "הבולשת אולי משתמשת במלים אחרות כדי לתאר את הכלי הזה, אבל אסור לטעות: פיתוח גרסת iOS שעוקפת את האבטחה בצורה הזאת, פשוט תיצור דלת אחורית, ואף שהממשלה טוענת שהשימוש בכך יהיה מוגבל לתיק הזה בלבד - אין כל ערובה לכך".

קוק הדגיש במכתבו כי אפל כבר שיתפה את ה-FBI במידע שהיה בידיה לגבי הפיגוע בסן ברנרדינו, סיפקה מהנדסים שייעצו לבולשת ופעלה בהתאם לצווי חיפוש שהוצאו. "הרגע הזה מעודד דיון ציבורי, ואנחנו רוצים שהלקוחות שלנו ואנשים ברחבי המדינה יבינו מה נמצא כאן על הכף", כתב קוק. "הממשלה מבקשת מאפל לפרוץ למשתמשים שלנו ולחתור תחת עשרות שנים של התפתחויות בתחום האבטחה, שנועדו להגן על הלקוחות שלנו. עם כל הכבוד לדמוקרטיה האמריקאית וכל האהבה שלנו למדינה, אנחנו מערערים על דרישות ה-FBI".

העיתוי לעימות החזיתי והעוצמתי הזה בין שירותי הביטחון לבין ענקית הטכנולוגיה אינו מקרי, ונבחר בקפידה על ידי שני הצדדים, במטרה להפיק ממנו את הרווח הציבורי הגדול ביותר.

סוכנויות הביון האמריקאיות נתונות לביקורת ציבורית חריפה מאז החשיפות של אדוארד סנודן על רמת החדירה שלהן לתחום הפרט, גם של אזרחים אמריקאים ולא רק זרים. לכן ה–FBI ניצל את המקרה הקלאסי שבו טרוריסט ביצע פיגוע על אדמת ארה"ב, ביודעו שהציבור האמריקאי הפטריוטי יתייצב לצדו בשם שיקולי הביטחון.

ביל גייטסצילום: בלומברג

שירותי הביטחון האמריקאיים כלל לא עושים מאמץ כדי להסתיר את כמויות המשאבים הכספיים, הטכנולוגיים והאנושיים שהם משקיעים בשנים האחרונות בפיצוח המידע הדיגיטלי שעובר ובניסיונות לעקוף את הצפנת המידע של חברות הטכנולוגיה, שלקוחותיהם מעבירים ושומרים. האירוע הזה נבחר על ידי הבולשת מתוך הערכה שהתחושות הפטריוטיות יגברו בקרב הציבור על ההגנה על הפרטיות.

גם אפל, משיקוליה היא, החליטה להיאבק בכל כוחה במקרה הזה - למרות שבעבר מחלה על הערכים המסחריים והשיקולים התדמיתיים שלה וסייעה לבולשת לפרוץ למכשירים של אזרחים. על פי פרסומים באמצעי התקשורת, בתביעה שהתנהלה ב-2015 בבית משפט הסכימה אפל לשתף פעולה בפעולות דומות - והחברה לא הכחישה כי פרצה לטלפונים עבור הרשויות לפחות 70 פעמים מאז 2008.

אלא שהפעם המאבק הוא על המוניטין של החברה ושל חברות הטכנולוגיה הגדולות - כמו גוגל, פייסבוק ומיקרוסופט - שגם הן עמדו על המוקד בחשיפות של סנודן. לפי מה שנחשף אז, הן הפקירו את המידע הפרטי של הלקוחות שלהן כשהותירו את השרתים שלהן חשופים לחדירה של ארגוני הביון, ואף נענו למאות דרישות לתת וולונטרית מידע על פעולות של הגולשים. עכשיו זו המלחמה של החברות הללו בניסיון להשיב את אמון הלקוחות שלהן.

לכן לא היה זה מפתיע שלצדו של קוק התייצבו די מהר מנהלי כל חברות הטכנולוגיה הגדולות. מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, אמר בשבוע שעבר בכנס בברצלונה כי פייסבוק תמלא את חלקה במאבק בטרור העולמי, אבל החלשת האבטחה הדיגיטלית של חברות הטכנולוגיה היא רעיון גרוע. "אני לא חושב שבניית דלתות אחוריות היא הדרך הנכונה, ולכן אנחנו תומכים בטים ובאפל", הוא אמר.

גם בכירי גוגל התייצבו לצד אפל, ולמרות דברים שאמר בראיון מייסד מייקרוסופט, ביל גייטס, שלפיהם הוא התנגד לעמדת אפל, מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, צייץ בטוויטר כמה שעות לאחר מכן את עמדתו ובה תמך בהתנגדות של אפל לפתח כלי לשירות הבולשת הפדרלית.

"אם אפל תיאלץ לכתוב קוד במקרה הזה כדי לעקוף את מאפייני האבטחה וליצור פרצה חדשה, מה ימנע מהממשל לדרוש מאפל לכתוב קוד להפעלת המיקרופון כדי לסייע למעקב ממשלתי, להפעיל את מצלמת הווידאו, להקליט שיחות בסתר או להפעיל שירותי זיהוי מיקום כדי לעקוב אחרי המשתמש בטלפון? שום דבר", טענו עורכי הדין של אפל בערעור על צו בית המשפט.

דיון עקרוני ועמוק
 על חופש הביטוי

מתוך הנחה שחוקי הגנת הפרטיות לא יעמדו לצדם במשפט - מכיוון שניתן יהיה להגדיר את המידע שעל הסלולרי הנעול כ"פצצה מתקתקת" ובכך כל ערכאה משפטית תתמוך - אנשי אפל פונים לדיון עקרוני ועמוק יותר על חופש הביטוי כפי שהוא משתקף בתיקון הראשון לחוקה האמריקאית.

הכיוון שאליו מושכת ענקית הטכנולוגיה הוא שאי אפשר לאלץ אותה לכתוב מחדש או אפילו לשנות את הקוד ההפעלה של האייפון, מכיוון שדרישה כזאת מנוגדת לחופש הביטוי. שפת תכנות, לטענת אפל, הכלי שבונה את התוכנה ואת מערכת ההפעלה של המכשיר, היא סוג של ביטוי לשוני וככזה, אסור לכל גוף שהוא - פרטי, מסחרי או ממשלתי - להכריח אותה לשנות אותו בניגוד לרצונה ובניגוד לרוח הערכים שלה.

כעת טוענת אפל כי אם אם בית המשפט יכריח אותה לשנות את הקוד של האייפון, בין אם ליצירת דלת אחורית, או בין אם לשינוי שיטת ההצפנה, תהיה זו פגיעה ישירה בחופש הביטוי שלה.

אם עד עתה קבעו בתי המשפט בארה"ב כי כלי הביטוי של האזרח רבים ומגוונים - מכתיבת טקסטים, שירה, ציור ועד שריפת דגל - הרי שעכשיו כופה אפל על הרשויות במדינה להכריע כי מעמדו של קוד תוכנה הוא גם כלי ביטוי. לטענת מומחים לסוגיות חופש הביטוי, אין מניעה לקבוע כי שורת קוד היא סוג של ביטוי, מכיוון שזו דרך שמאפשרת לבני אדם לתקשר ביניהם.

כמו כן, הרי מדובר בסוג של "שפה", שפת תכנות - שיוצרת גוף של ביטוי בדיוק כמו ספר או תווים בשיר. אפל יכולה לטעון גם כי את הקוד ניתן לכתוב בדרכים שונות שדומות לביטויים של שפה, והיכולת של כותבי הקוד או הבעלים שלו ליצור אותו ברמות שונות של יצירתיות מעידה על כך שכמוהו ככלי ביטוי לכל דב.

עד עכשיו התנהל המאבק בין הצדדים בסיסמאות בעיקר בתקשורת - צד אחד גייס את הרטוריקה של הביטחון המיידי של האזרחים, בעוד הצד השני גייס את האיום שפריצת המכשיר תסייע גם למדינות אויב לפרוץ את הפרטיות של האזרחים האמריקאים.

השימוע שיתקיים היום בוושינגטון יאפשר לציבור האמריקאי ולעולם כולו לשמוע בפעם הראשונה את עמדות שני הצדדים בזה אחר זה כשהם ישיבו לשאלות של חברי הוועדה האמריקאית.

הדיון הזה יוביל ויעצב את הכיוון שאליו יפנה המאבק בשבועות הקרובים: עד ה-10 במארס חייבת ממשלת ארה"ב להגיב לטענות של אפל, ואילו החברה מחויבת להעביר את תשובתה למדינה חמישה ימים לאחר מכן. שבוע אחר כך יכריע בית המשפט אם לחייב את אפל לבנות עבור הבולשת כלים לפריצת האייפון של פארוק - או שמא הדרישה הזאת משמעה פגיעה בחופש הביטוי של האזרחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"