שדולת החברות הצומחות יוצאת לדרך: תפעל בכנסת להקלות בענף ההיי-טק

השדולה תתמקד בעידוד סטארט־אפים בוגרים ■ ח"כ טרכטנברג, שיעמוד בראשה: "הגיע הזמן שהממשלה תשקיע לא רק בפיתוח אלא גם בהשארת הידע בישראל" ■ בין החברות בשדולה: טבולה, אאוטבריין, וויקס, פריון וסייבר ארק

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

שדולה חדשה תושק היום בכנסת: השדולה לעידוד חברות צמיחה, שבראשה יעמדו חברי הכנסת מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) ויואב קיש (ליכוד), במטרה לעודד חברות היי־טק ישראליות לצמוח במדינה לטווח ארוך. השדולה קמה על רקע המספר הגדל של חברות היי־טק ישראליות שהגיעו לשלבי בגרות, מעסיקות מאות עובדים, השיגו מכירות משמעותיות - ומתמודדות עם קשיים רגולטוריים שמקשים עליהן לצמוח וליצור מקומות עבודה נוספים בישראל.

לפי הערכות, כמה עשרות חברות היי־טק ישראליות הגיעו לגודל זה. ניתן לראות את העלייה בפעילות של חברות אלה בריבוי סבבי הגיוס הון לסטארט־אפים של עשרות מיליוני דולרים לחברה בשנה האחרונה. בנוסף, קמו קרנות הון סיכון ייעודיות להשקעה בשלבים אלה.

ח"כ מנואל טרכטנברגצילום: אוליבייה פיטוסי

"כל אקזיט שהעיתונות משבחת פירושו שישראל פיספסה חברת צמיחה. התאגידים הגדולים בעולם קונים את המוח הישראלי, ומי שמפסיד מכך זו החברה הישראלית כולה. הגיע הזמן שהממשלה תשקיע לא רק בפיתוח אלא גם בהשארת הידע בישראל. החברות שבוחרות להישאר בארץ נטלו על עצמן תפקיד חשוב ביותר, ועלינו כמדינה לסייע להן", אמר ח"כ טרכטנברג.

מאחורי השדולה עומד פורום חברות הצמיחה, שהוקם לפני כשנה על ידי חברות טכנולוגיות ישראליות, במטרה לעודד חברות לצמוח בישראל. המאפיינים של החברות הללו הן שרוב הפעילות העסקית שלהן מתקיימת מחוץ לישראל והן מעסיקות מאות עובדים בעולם. במקביל, הן מפעילות מרכזי תעסוקה בישראל. בין החברות בפורום נמצאות וויקס, טבולה, אאוטבריין, פריון, איירון סורס וסייבר ארק.

בחצי השנה האחרונה פעל הפורום, בשיתוף גורמים ממשלתיים, להסרת חסמים רגולטוריים המקשים על צמיחת החברות. מטרת השדולה היא להביא לידיעתם של חברי הכנסת והשרים את הבעיות הייחודיות שאתן מתמודדות החברות בישראל. בתקופה זו הוקמו צוותי עבודה משותפים לחברות ולמשרדי הכלכלה והאוצר, וכן לגופים כמו רשות המסים, רשות ני"ע והמועצה הלאומית לכלכלה. מטרת קבוצות עבודה אלה היתה לפתור בעיות באמצעות קידום שינויי חקיקה או החלטות ממשלה.

החסמים העיקריים שבהם מתכוון הפורום לטפל במסגרת השדולה כוללים הסכמה על המבנים המיסויים בתחום המיזוגים והרכישות. לטענת החברות, כיום ארגונים טכנולוגיים, ישראלים וזרים, שמתכוונים לבצע רכישות סובלים מחוסר בהירות ואינם יודעים כמה מס ישלמו — ולעתים מתקבלות קביעות שונות מפקידי מיסוי. צוות העבודה בנושא המיסוי ימפה את המושגים בתחום יגדיר אותם ויסדיר אותם ומסתמן שסופו של התהליך בתיקון חקיקה.

הנפקת וויקס בנאסד"קצילום: Nasdaq OMX

כמו כן, השדולה תפעל לשינוי החוק לעידוד השקעות הון כדי להכניס עוד טכנולוגיות למטריית החוק. כדי לקדם את פעילות השדולה והחברות, הפורום יפעל להגדרה בחוק של חברה צומחת כדי שניתן יהיה להחיל עליהן הקלות רגולטוריות.

כדי לפתור את המחסור בעובדים מיומנים, הפורום תומך בפתרון מערכתי ללימוד שמותאם לצורכי תעשיית ההיי־טק. המאפיין הייחודי של החברות הצומחות הוא הצורך שלהן בעובדים לא רק לתחומי הטכנולוגיה - כלומר לא רק מתכנתים ומהנדסים, אלא גם מעצבים, אנשי חוויית משתמש, שיווק דיגיטלי ומכירות. בנוסף, הפורום יפעל במסגרת השדולה ליצור פתרונות מימון שמתאימים לחברות בשלבי צמיחה - מאמץ שבו משתתפת גם רשות ני״ע. במקביל, הפורום פועל לטיפול בנושאים בתחום הממשל התאגידי בישראל, שמכביד על חברות טכנולוגיה ישראליות בדרכן לבורסה.

המדדים שאותם מציע הפורום לבדוק כדי לבחון את אפקטיביות החלטות הממשלה בתחום החברות הצומחות, כוללים עלייה ברישום חברות כחברות ישראליות, עלייה בכמות החברות הצומחות במשק, ירידה בהיקפי האקזיטים, עלייה כמות המיזוגים והרכישות בין חברות ישראליות, עלייה בכמות ההנפקות מחוץ לישראל ועלייה בכמות ההנפקות בבורסה הישראלית.

״יותר ישראלים מעדיפים לעבור לגור בניו יורק, יותר חברות צמיחה מעדיפות להנפיק בבורסות זרות ואנחנו רוצים לחשוב מה יעודד אותן להעסיק ישראלים, לשלם מס בישראל ולתרום לכלכלה הישראלית״, אמר אלי גרונר, מנכ״ל משרד ראש הממשלה. לדבריו, המשרד יפעל לקידום דרישות החברות הצומחות ברשות המבצעת, ויעבוד בשיתוף פעולה עם השדולה בכנסת, בתור הרשות המחוקקת.

באוקטובר 2015 הושקה בכנסת שדולת סטארט־אפים, שאמנם מתמקדת בדאגה לחברות בראשית דרכן - אך מלבד זאת נראה כי רבות ממטרות שתי השדולות הן זהות. ח"כ קיש, שעומד גם בראש שדולת הסטארט־אפ, מסר: "אומת הסטארט־אפ צריכה לחשב מסלול מחדש. כמדינה שמטפחת, מקדמת ומגדלת דורות של יזמים, המשימה שלנו אינה ליצור עוד אקזיט, אלא לפתח חברות ישראליות מובילות שוק ברמה העולמית. האינטרס שלנו כחברה וכמדינה הוא להמשיך ולתמוך בחברות הצמיחה ולאפשר להם לפעול ולצמוח - למען שגשוגה של ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר