משרד האוצר בעבודה נרחבת: למען התחרות בסלולר יש להתנגד למיזוג סלקום-גולן

"על מנת לעודד את המשך התחרות בשוק הסלולר על המדינה לדבוק בעקרונות שלאורן הותוותה המדיניות בשנים האחרונות, קרי, ריבוי שחקנים תוך שיתוף רשת בין המפעילים"

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

אגף התקציבים במשרד האוצר מפרסם עבודה נרחבת תחת הכותרת: מתווה להמשך התפתחות התחרות בשוק הסלולר בישראל. העבודה, שנכתבה על ידי אמיר לוי הממונה על התקציבים, חוזרת במידה רבה על עמדתו הפומבית של שר האוצר משה כחלון כי יש להתנגד על עסקת המיזוג בין סלקום לגולן טלקום.

המסמך מכיל למעשה שני חלקים: הראשון, מכתב תמצית העמדה שממוען לאורי שוורץ, מ"מ הממונה על ההגבלים, ושלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת. שני הגופים האלו, בניגוד אגב למשרד האוצר, צריכים לאשר או לדחות את עסקת המיזוג.

מיכאל גולןצילום: תומר אפלבאום

"במהלך השנים האחרונות חלו תמורות משמעותיות בשוק הסלולר בישראל. תוך פרק זמן קצר חווה השוק, שהתאפיין עד לפני מספר שנים בשלושה שחקנים דומיננטים, מחירים גבוהיים וחסמי כניסה ומעבר - עלייה בכמות המפעילים לחמישה, ירידת מחירים דרמטית, הגברת השקיפות כלפי הצרכן וביטול מרבית חסכמי הכניסה והמעבר", נכתב בפתיח העבודה.

בניתוח חסמי המעבר מסביר לוי כי חיוב נדידה פנים ארצית הוא הסרת החסם המרכזי כי הוא אפשר לחברה שטרם סיימה לפרוש רשת בפרישה ארצית, להתחיל לספק שירות. לוי גם מסביר כי מכרזי התדרים שנערכו בשנים האחרונות דאגו להמשך השקעות חברות הסלולר ברשת.

"מתחדדת המסקנה כי על מנת לעודד את המשך התחרות בשוק הסלולר על המדינה לדבוק בעקרונות שלאורן הותוותה המדיניות בשנים האחרונות, קרי, ריבוי שחקנים תוך שיתוף רשת בין המפעילים באופן שישמר את התחרות, ייעל את הקצאת התדרים ויעודד המשך השקעות בשוק. בהיבט ריבוי שחקנים, לטובת התפתחות התחרות בשוק הסלולר יש לעודד ריבוי מפעילים קטנים ובינוניים בעלי מוטיבציה לחולל תחרות ולצבור נתחי שוק. מוטביציה זו היא שיוצרת תחרות, חדשנות, פישוט והוגנות כלפי הצרכן. בהיבט שיתוף הרשתות: המנגנון שנקבע מאזן באופן המיטבי בין שימור רמת התחרות בשוק הסלולר; בין יצירת סינגריות תפעוליות והפחחתת עלויות למפעילים; ובין הצורך בעידוד המשך השקעה בטכנולוגיה רחבת הפס".

ולגבי עסקת המיזוג נכתב בבירור: "בהתאם לעקרונות אלו אנו סבורים כי על מנת לאפשר לגולן טלקום למצות את תהליך שיתוף הרשתות, על גומרי הממשלה להודיע בהקדם האפשרי על התנגדות לעסקת המיזוג. ככל שגולן טלקום לא תצליח להגיע להסכם שיתוף רשת, הרי שקיימות חלופות אחרות ועדיפות ממיזוג עם מפעיל קיים כגון רכישה על ידי גורם חיצוני אשר ישאירו בשוק מתחרה נוסף עם נתח שוק משמעותי. גם החלופה הפחות עדיפה של יציאת גולן מהשוק באמצעות הליך המנוהל על ידי בית משפט תטיב עם הצרכן ותוביל לרמת תחרות גבווה יותר בשוק על פני חלופת המיזוג, שכן הלכה למעשה היא צופיה להביא להישארותה של גולן בשוק, בין אם במבנה הבעלות הנוכחי ובין אם בבעלות גורם חדש. אוסיף כי יש להתנגד לבקשה משום שהיא נגודות לחלוטין את תכלית מכרז תדרי הדור השלישי, בו כאמור לא הורשו להשתתף מפעילים קיימים ומנוגדת לעקרונות שבבסיס מדיניות המדינה".

המסמך מתייחס בקצרה לשחקנית החדשה בתחום ונכתב: "אבקש להוסיף בקצרה כי על הפרק עומדת כניסת מפעיל נוסף אשר זכה בתדר במכרז הדור הרביעי, אקספון, ועל המדינה לעשות את מירב המאמצים לוודא את כניסתו לשוק. בעתיד, בעת פרסום מכרזי תדר נוספים, על המדינה להתמיד במדיניות ריבוי השחקנים ולשאוף להגדלת מספרם בשוק בהתאם למסמך המדיניות".

לוי חוזר ומדגיש כי יש להודיע מהר ככל הניתן לחברות כי לא יאושר מיזוג בין גולן לבין חברת סלולר גדולה, אך יש לאפשר לו פרק זמן למצות הסכם שיתוף רשת. "גורם הזמן הוא קריטי" על מנת שהחברות "יכולו לפעול במהירות בכיוונים שיבטיחו שמירה על רמת התחרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"