האיש שניהל מיליארדים עבור עשירי אמריקה ואוליגרכים - מחפש סטארט אפים ישראלים

הכירו: האיש שניהל את הונם של עשירי אמריקה אחרי המשבר ב-2008 - ומחפש סטארט אפים להשקעה

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

בימים שאחרי המשבר של 2008, עסק הישראלי דובי פרנסס בניהול הונם של עשירי אמריקה, כמנהל השקעות צעיר בדויטשה בנק. פרנסס שלח אז מאות מכתבים לאנשים שבבעלותם נכסים של יותר מ-5 מיליון דולר, באמצעותם ניסה לגייס לקוחות חדשים לבנק. כך הוא הגיע, כמעט באופן מקרי, למיליארדר הרוסי סרגיי גרישין.

"לא חשבתי שאוליגרך רוסי יגיב למכתב ישיר שנשלח אליו״, אמר השבוע פרנסס, שהגיע לישראל בשל פעילות קרן ההון סיכון שהוא מנהל. המפגש עם גרישין חיבר את פרנסס, ישראלי מחולון שחי כיום בלוס אנג׳לס, למגרש המשחקים של עשירי תבל, בעלי היאכטות והמטוסים פרטיים. ב–2010, שנה לאחר שהביא את גרישין לבנק, עזב פרנסס את דויטשה בנק כדי להקים את ה–family office, משרד ההשקעות וניהול הנכסים של גרישין. סך הנכסים של גרישין הסתכם אז ב–1.2 מיליארד דולר, וכלל, בין היתר, יאכטה בשווי 50 מיליון דולר, מסוק ומטוס מנהלים.

דובי פרנססצילום: קרן SGVC

עד אותו זמן ניהל גרישין את הנכסים בעצמו, אך במסגרת ה–family office שהקים, ביצע פרנסס השקעות עבור גרישין בארה"ב וברוסיה בתחומי נדל״ן, פארמה ובנקאות. בין היתר, הוקמה חברת ביטוחי חיים שנכנסה לספר השיאים של גינס לאחר שמכרה ב–2014 את פוליסת ביטוח החיים היקרה בהיסטוריה - 207 מיליון דולר למיליארדר אמריקאי.

אבל גולת הכותרת מבחינת פרנסס במסגרת ההשקעות היתה גילוי עולם הטכנולוגיה והסטארט־אפים. ״אחרי שנה שהתעסקנו במגוון תחומים, אמרתי לגרישין שאני חושב שאנחנו מפסידים הזדמנות גדולה וצריכים להשקיע גם בטכנולוגיות״, אומר פרנסס. ״גרישין אמר לי לעזוב אותו, ושזה מסוכן מדי. בסוף שיכנעתי אותו לשים 20 מיליון דולר״. כך נולדה קרן SGVC, שנושאת את ראשי התיבות של שמו של גרישין.

מסוף 2011 עד אפריל 2014 השקיעה הקרן הקטנה 20 מיליון דולר ב–38 חברות מארה"ב ומישראל מתוך 500 שפנו אליה. ב–2013 הגיעה SGVC להישג משמעותי, כשדורגה על ידי חברת המחקר IVC Online כמיקרו־קרן (קרן הון סיכון המנהלת עשרות מיליוני דולרים) הפעילה בישראל, עם השקעות שביצעה ב–11 חברות באותה שנה. אמנם הקרן לא מיועדת להשקעות בישראל, אך מכיוון שהיא מנוהלת על ידי ישראלי ונעזרה במשקיעים ישראלים מעמק הסיליקון, באופן טבעי חלק גדול מההשקעותיה, כ–15 במספר, בוצעו בחברות ישראליות או חברות בעמק הסיליקון של יזמים ישראלים.

הקרן למדה ממשקיעים מנוסים את מלאכת ההשקעות בתחומי טכנולוגיה שונים ובשלבי בגרות שונים של חברות. אחד מהאנשים המרכזיים שמהם למד פרנסס הוא שותפו לדירה לשעבר, היזם דרור ברמן, שהקים עם יו״ר גוגל, אריק שמידט, את קרן ההון סיכון Innovation Endeavors שמשקיעה בחברות טכנולוגיה, ונחשב למשקיע הון סיכון ישראלי מוביל ומוערך. ברמן הפגיש את פרנסס עם משקיעים מובילים אחרים, בהם היזם והמשקיע אורן זאב, מייסד פלנטיר ג׳ו לנדסייל, ומייסד קרן ההשקעות DST יורי מילנר. ״יכולנו לשחק את המשחק - להביא אנשים לחווה של גרישין או לקיים פגישה ביאכטה. זה עוזר לבנות מערכות יחסים ואמון. כשאתה מוקף בנכסים זה מראה כמה הון יש לך״, אומר פרנסס.

סרגיי גרישין צילום: Sgpremier

רכש את אחזקות הקרן

תיק ההשקעות של SGVC כולל כיום סטארט־אפים ישראליים רבים, בהם אפליקציית ניהול המשימות SalesPredict של ד״ר קירה רדינסקי, Any.Do, פלטפורמת בניית האתרים דודא מובייל ואינטרלוד של המוסיקאי יוני בלוך. כמו כן, היא השקיעה באקסלרטור ובקרן ההשקעות UpWest Labs שמחברת סטארט־אפים ישראלים לעמק הסיליקון.

״בתוך שנתיים וחצי סיימנו השקעות של ה-20 מיליון דולר של הקרן. אמרתי לסרגיי שאני רוצה לעשות יותר מזה, שנדל״ן זה נחמד, אבל שום דבר לא מרגש כמו להסתכל ליזמים בעיניים ולראות את הניצוץ. אמרתי לו שאני רוצה להשקיע 50 מיליון דולר בטכנולוגיות, אבל הוא סירב. הוא אמר שהוא ישים קצת כסף, אבל שאלך לגייס 50 מיליון דולר מאנשים אחרים״, מספר פרנסס כיצד יצא לדרך חדשה ועצמאית. לדבריו, גרישין החליט באותה תקופה להכפיל את ההשקעת שלו ברוסיה.

כך נולדה לפני שנה הקרן השנייה של SGVC, שנמצאת בשלבים אחרונים של גיוס 50 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים. הקרן אמנם נושאת את שמו של גרישין, אבל הוא כבר לא משקיע דומיננטי בה, והשותף מנהל היחיד הוא פרנסס. גרישין הוא גם לא הבעלים של הקרן הראשונה - פרנסס רכש ממנו את האחזקות, יחד עם קבוצה של משקיעים שכוללת את זאב, אורן דוברונסקי, יזם ומשקיע ישראלי מעמק הסיליקון והמשקיע אורי ששון. סביר להניח שחלק משמעותי מההשקעות בקרן החדשה יבוצע בחברות ישראליות.

גרישין היה למשקיע הראשון בקרן החדשה, ואליו הצטרפו עוד 70 משקיעים פרטיים, רובם אמריקאים. בין היתר, השקיעו בקרן מיץ׳ מתיוז, לשעבר מנהל השיווק של מיקרוסופט במשך 22 שנה, וניקולס דרייק, מנהל השיווק הדיגיטלי של T–Mobile - שניהם הצטרפו כיועצים לדירקטוריון הקרן.

כמשקיע חדש שאינו מוכר בשוק, נתקל פרנסס בקושי לזכות באמון המשקיעים. לכן הוא לא חיכה להשלמת חלק משמעותי מהקרן כדי להתחיל בהשקעות - כפי שמקובל בקרנות הון סיכון - אלא ביצע כבר עשר השקעות מהקרן החדשה בשנה האחרונה - שש מהן בישראל. בין ההשקעות שביצעה כבר הקרן החדשה Tipalti, SkyGiraffe ו-WonderMall של דוברונסקי הישראליות 
ו–SoFi, שהגישה מסמכים לקראת הנפקתה בבורסה.

לקרן השנייה, SGVC II, יש מודל ממוקד יותר מהראשונה: היא מתכננת לבצע 15 השקעות של 1.5–5 מיליון דולר בחברות בתחום התוכנה הארגונית שמוכרות במודל SaaS (תוכנה כשירות) וחברות פינטק. הקרן תשקיע בסבב גיוס ההון המוסדי הראשון של החברות (series A) ותצטרף למשקיעים נוספים. הקרן מייעדת כ–30 מיליון דולר להשקעות הראשונות בחברות, ו-20 מיליון דולר נוספים להשקעות המשך.

״קרנות ההון סיכון הגדולות מתמקדות בסבב גיוס הון שני והלאה, כי הן צריכות לכתוב צ׳קים גדולים ולקחת פוזיציות משמעותיות בחברות, הן משקיעות בשלבים מתקדמים יותר בתהליך. משקיעים פרטיים ואנג׳לים, לעומת זאת, מתמקדים בשלבים הראשוניים ורוצים לקבל פוזיציה גדולה בתמורה להשקעה של חצי מיליון דולר. לכן, סבב גיוס ההון הראשון נזנח הן על ידי הקרנות הגדולות והמשקיעים הקטנים״, מסביר פרנסס את הבחירה בהשקעה בשלב ההשקעות הראשון.

בנוסף, פרנסס מציין שחברות בתחום התוכנה הארגונית מראות מכירות כבר בשלב מוקדם וקל לצפות את צמיחתן. פרט להשקעות הרגילות בחברות, הקרן תאפשר למשקיעים הפרטיים שהצטרפו אליה לבצע השקעות ישירות בחברות, וכך להגדיל את האחזקות שלהם בסטארט־אפים שבהם הם מאמינים. לדבריו, ״לחברה זה נותן משקיעים תותחים שיכולים להוסיף לה ערך, למשקיעים זה נפלא כי הם יכולים להשקיע בעסקות פרטניות, זה גם רווח עבורי, כמנהל, כי אני מקבל דמי הצלחה".

מפת הקשרים של משקיעי הסטארט-אפים בישראל


הוראות: לחיצה על אחת מהנקודות תפתח חלונית מידע. בחלונית זו ניתן ללחוץ על כל אחד מהשמות והמידע הרלוונטי יוצג. באפשרותכם לשוטט במפה באמצעות גרירתה (לחיצה על כפתור העכבר השמאלי והזזתו לכל כיוון). ניתן התקרב ולהתרחק (ZOOM) באמצעות גלגלת העכבר. בחלונית המקרא ניתן לחפש שם ולחיצה עליו תפתח את חלונית המידע בצד ימין.
לצפייה במסך מלא לחצו כאן
למידע נגיש לבעלי מוגבלויות לחצו כאן

לצפייה במסך מלא לחצו כאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"