תיקון לחוק האנג'לים אושר בוועדת הכספים: "חברות סטארט-אפ יידרשו לעמוד בתנאים דרקוניים"

ח"כ רוברט אילטוב שיגר מכתב ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני: "הצעת החוק בנוסחה כעת מייתרת את מטרתה מעיקרה ועלולה להסב נזק רב ליזמים וחברות אשר יסתמכו עליה"

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

5 שנים לאחר שנחקק, חוק האנג'לים עדיין לא בר יישום. אישרה היום ועדת הכספים של הכנסת גירסה חדשה ומתוקנת של חוק האנג'לים, שיצר הטבת מס למשקיעים פרטיים בסטארט-אפים. מאז שנחקק החוק ב-2010, מנגנון הביצוע שלו הפך אותו לכזה שכמעט ואינו מתאים לאף משקיע פרטי ולכן הוכנסו בו שינויים. גם הגירסה שתובא היום לוועדת הכספים כוללת סעיפים בעייתיים בנוגע למבנה ההוצאות הנדרש מהסטארט-אפים וחוסר ודאות לגבי מתן ההטבה שמרעות את תנאי החברות.

ח"כ רוברט אילטוב, יו"ר השדולה לקידום ההיי-טק, שיגר מכתב ליו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, בו טען כי "שינויים של הרגע האחרון אשר בוצעו בהצעת החוק המקורית הביאו למצב בלתי נתפס, שלפיו חברות סטארט-אפ תידרשנה לעמוד בתנאים דרקוניים על מנת שלא לשאת בתשלום הטבת המס המוחזר למשקיע בהן. לשיטתי, הצעת החוק בנוסחה כעת מייתרת את מטרתה מעיקרה ועלולה להסב נזק רב ליזמים וחברות אשר יסתמכו עליה״.

בין הסעיפים הנוכחיים הכלולים בחוק, שאליהם התייחס אילטוב במכתבו, הוראה שמחייבת סטארט-אפים להוציא לפחות מחצית מהוצאותיהם בישראל במשך 5 שנים לאחר ההשקעה - אחרת החברה תיאלץ לשאת בהחזר המס שהושב למשקיע. סעיף זה בעייתי מאחר שסטארט-אפים רבים, בעיקר חברות אינטרנט וניו מדיה, שבהן משקיעים אנג׳לים, משקיעות הון גם במאמצי שיווק, מכירות והוצאות אחרות בחו״ל.

"מדובר באבסורד של ממש, שהרי פניהן של חברות צעירות אלו לעבר שוק גלובלי", כתב אילטוב. החוק בנוסחו הנוכחי מחייב את החברות להוציא לפחות 50% מהוצאותיהן בישראל במשך שלוש שנים. טענה נוספת מתייחסת לחוסר בהירות רגולטורי שיאפשר נזילות של הגדרת "חברה מתחילה", הקובעת מיהן החברות הזכאיות להטבה בכל רגע נתון. בעבר, פגע מצב זה במשקיעים, שלא יכלו לדעת מראש האם הם זכאים להטבה או לא. כעת חוסר הוודאות מועבר לחברות שיקבלו את ההטבה.

"שר האוצר יוכל להרחיב את הגדרות החוק ולהחילן על חברות סטארט-אפ נוספות, אך דבר אינו מונע ממנו להצר את ההגדרות שבחוק (כמו למשל, להעלות את רף המכירות הנדרש מחברות עליהן חל), כך שחברות סטארט-אפ עליהן חל החוק מלכתחילה תפגענה", כתב אילטוב. "מדובר במצב אבסורדי בו הצעת חוק האמורה לעודד השקעה בחברות סטארט-אפ צעירות תביא הלכה למעשה לקריסתן הכלכלית. אני קורא לוועדה הנכבדה ולך העומד בראשה לשים סוף לזריית החול בעיניי היזמים והמשקיעים בהטבה אשר אין לה אחיזה במציאות הרווחת בענף היום, ולעדכן את ההוראות הצעת החוק כך שיאפשרו לחברות ליהנות מן ההטבה המוצעת בחוק".

ח"כ רוברט אילטובצילום: מיכל פתאל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית