ועדת הכלכלה בעקבות מיזוג גולן-סלקום: "הציבור לא הולך לשלם על החזירות הזאת"

מנכ"ל משרד התקשורת: "גם בלי גולן התחרות תימשך. גולן הפר במודע הוראות שלנו" ■ טרכטנברג: "הממונה הבא יהיה חלש. ספק אם יוכל להכריע בסוגיה זו"

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

"הציבור לא הולך לשלם על החזירות הזאת", כך נעל חבר הכנסת איתן כבל בצהריים את הישיבה בוועדת הכלכלה שדנה במיזוג אפשרי בין גולן טלקום וסלקום. הדיון הדחוף בועדה היה מרובה אמירות פופוליסטיות של חברי הכנסת, אך בשורה התחתונה נרשמה התנגדות מקיר לקיר למיזוג, בטענה כי הדבר יפגע קשה בתחרות. לצדו של יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל, ישב מנכ"ל משרד האוצר שלמה פילבר, שרק לפני שבועיים הביע תמיכה במיזוג שכזה. חברי הכנסת בחרו לתקוף את מיכאל גולן, ורק מעטים מהם ביקרו את משרד התקשורת.

"מדובר בנושא שמסעיר את הציבור ולפיכך לא יורד מסדר היום. אני מוחה בתוקף על העובדה שמיכאל גולן ומנכ"ל סלקום בחרו שלא הגיע לוועדה. מי שלא מכבד אותנו, אנחנו לא נכבד אותו", פתח כבל. "יכול להיות שמדובר בהחלטות עסקיות כושלות של גולן. זה קורה לטובים ולגדולים ביותר. אבל יש תחושה שגולן הגיע לישראל עם מספריים ביד כדי לגזור קופון ולעשות סיבוב. עכשיו הוא בוכה 'אכלו לי שתו לי'", אמר כבל.

מיכאל גולןצילום: אייל טואג

בהמשך הוא הקריא את המכתב ששלח גולן בו הוא מסביר את הסיבות למכירה. כבל הביע זלזול בטענותיו של גולן ותאר את מרביתן כ'בלה בלה פירסומי'. כבל הדגיש כי ראש הממשלה מתוקף תפקידו כשר התקשורת חייב לעצור תהליך מכירה של גולן לסלקום. לדבריו ,"חברת סלולר, שהן מהחברות החזקות במשק, ימצאו עצמן מתחזקות עוד יותר".

פילבר, שהתבקש לפרט את עמדת משרד התקשורת בנושא, לא הביע הפעם תמיכה נחרצת במיזוג. "ישבתי שבוע שעבר עם ראש הממשלה ודנו בנושא זה. אתמול בלילה מסר לי נתניהו כי בכוונתו ללמוד את הנושא ולטפל בו. חשוב לי להגיד שמשרד התקשורת מחוייב לתחרות ומחוייבים למחירים נמוכים. מדיניות זו של המשרד תימשך. כדאי לעשות הפרדה בין גולן טלקום כמחוללת התחרות ובין התחרות בשוק כולו. לא על גולן טלקום תקום או תיפול התחרות בסלולר.

"הייתה פניה עקרונית אלי של גולן וסלקום במהלך החודשיים האחרונים שבה נאמר כי הם בוחנים אפשרות לעשות עסקה. בשלב הנוכחי יש מולנו רק את ההודעות הפומביות שהוציאו לבורסה, כך שעדיין לא קיבלנו שום מסמך רשמי. כדי לקצר לוחות הזמנים ולצמצם את אי הוודאות, נפגשתי עם הממונה על ההגבלים העסקיים וסיכמנו שהחברות יציגו את עמדתן בנושא מול פורום משותף, לנו ולממונה. צריך שכל הרגולטורים הרלוונטיים ילמדו את העסקה, וכל גורם יקבל החלטה", הבהיר פילבר.

שלמה פילבר צילום: משרד התקשורת

"אם גולן תצא מהשוק לא תיפסק התחרות. בשנת 2011 נעשו שורה ארוכה של רפורמות, מלבד הגדלת מספר השחקנים. רפורמות אלו ישמרו על התחרות גם ללא גולן. גולן היה אמנם השחקן המרכזי אבל לא היחיד. חברת אקספון, למשל, יכולה להפוך למחולל תתחרות כבר מחר אם הם ירצו להיכנס. אני לא מצדיק את גולן. גולן התריס נגד המשרד. הוא לא התבלבל, אלא הפר במודע את ההוראות שלנו. התחלתי לטפל בנושא הזה כאשר נכנסתי למשרד. לא כפיתי עליו שום דבר. הוא בחר את הדרך שלו. ננקוט בכל הסנקציות נגדו כדי שכל השחקנים בשוק יבינו", סיכם פילבר את דבריו.

נציגת משרד האוצר אמרה בדיון כי "האוצר מתנגד באופן ברור ונחרץ לכל מיזוג בין סלקום וגולן. אנחנו חושבים שהדבר יפגע בתחרות באופן משמעותי והאזרחים יראו עליות מחירים לאורך זמן. אנחנו חושבים שיש מספר אלטרנטיבות. אחת מהן היא חידוש הסכם שיתוף הרשתות בין גולן וסלקום. ההסכם הקודם לא אושר בצדק כי לא היה הסכם אמיתי, כלומר גולן לא הסכים להשקיע מספיק ברשת. אנחנו חושבים שניתן להגיע להסכם חדש, כך שנראה שחקן תשתית נוסף בשוק. מה שמחולל תחרות זה שחקן חדש שנכנס לשוק. ישנה חלופה נוספת, שלפיה גולן ימשיך להעמיד עצמו למכירה ונראה קונה חדש שיכנס בנעליו וימשיך לחולל תחרות". עוד ציינה נציגת האוצר כי אישור העסקה עשויה להיכלל בסמכויות שניתנו לוועדת הרכוזיות, ולא מן הנמנע שמשרד התקשורת והממונה על ההגבלים יידרשו להתייעץ עם הוועדה לפני שיקבלו החלטה בנושא.

חברי כנסת רבים הביעו התנגדות למיזוג מטעמים רבים, אך בלטה ההתנגדות של חבר הכנסת מכולנו רועי פולקמן, שאמר כי "בניגוד למה שאומרות החברות, הכסף שירוויחו החברות בשל עליית המחירים הצפויה לא יזרום להשקעה בתשתיות תקשורת חדשות אלא ילך להחזר החובות של הפירמידה של אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה בסלקום. אם היה גורם אחר רוכש את גולן, אז אולי היה עוד מקום לדון באישור המיזוג. אבל כאן המצב הרבה יותר חמור - מעל סלקום יש פירמידה אדירה. כל הכסף ילך למימון הפירמידה ולא לתשתיות".

ח"כ איתן כבל יו"ר ועדת הכלכלהצילום: אורן נחשון

אומנם נציגו של הממונה על ההגבלים נכח בדיון, אך השתתפותו בדיון הייתה בלתי מורגשת. אורי שוורץ, היועץ המשפטי של הרשות ומועמד לתפקיד הממונה, אמר לאקונית כי "אנחנו לא נוהגים להתבטא ביחס לעסקות שנמצאות על הפרק. אנחנו יכולים להגיד כי מדובר בעסקה מורכבת והיא תיבדק. המתודולוגיה שלנו ידוע ואינה גמישה כמו פלסטלינה. לכל מי שחושש, אני יכול להגיד שיש ממונה. העסקה תיבדק ונקבל החלטות".

קודם לכן, אמר חבר הכנסת מנואל טרכטנברג כי הוא חושש שמעמדו של הממונה יפגע מאוד בעקבות התנגדות הממשלה למתווה הגז שהממונה הקודם דיויד גילה ביקש לאשר. "בעקבות מצעד האיוולת בעניין של הגז, אין לנו ממונה על ההגבלים העסקיים. אבל גם כאשר ימונה ממונה חדש, מעמדו מאוד נחלש. לא בטוח שהממונה הבא יהיה מסוגל להתמודד עם הסוגיה הזאת. זו אינה סוגייה פוליטית אלא רגולטורית. כדי לקבוע האם יש פגיעה בתחרות לא צריך את השר. אסור שראש הממשלה יכריע בנושא כי מדובר בהחלטה מקצועית רגולטורית. אין לנתניהו את הסמכות". טרכטנברג הוסיף כי "לא צריך להטיל דופי באדם אחד. גולן הוא איש עסקים. זו בריחה מאחריות של הרגולטור שהוא מטיל את כל האחריות על גולן. אנחנו נוטים לעשות דמוניזציה, אבל שוכחים שהאחריות על הרגולטור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?