בקרוב תשלמו יותר על חשבון הסלולר שלכם

ואיך בכל זאת יכולות סלקום וגולן להציל את העסקה?

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

גולן טלקום נכנסה לשוק הסלולר בסערה במאי 2012. החברה הציגה חבילת מחיר שאז נחשבה לבלתי אפשרית - 99 שקל לחודש. מאז החברה נוקטת מדיניות נתח שוק של מבצעי הצטרפות אגרסיביים שירדו עד למחיר של 2 שקל בשיא. החברה חוללה שינוי עסקי ענק בענף, אילצה את החברות להציג מבצעי הצטרפות דומים וגרמה למהלכי התייעלות אגרסיביים גדולים בענף הסלולר.

אלא שמאז תחילת דרכה גולן מאתגרת את החוקים וכללי הרישיון שלה. ההפרה המשמעותית ביותר שלה נוגעת לאתרי הסלולר, אותם החלה החברה לפרק, בניגוד לתנאי הרישיון בתחילת השנה. הפרה זו היא שסיבכה את החברה מול המדינה.

צילום: אמיתי זיו

גולן, שמחפשת קונה כבר כמה חודשים, שכרה לצורך העניין את בנק רוטשילד ואף דיווחה על כך לעיתונות. שתי חברות היו, לפחות באופן רשמי, במירוץ לרכישת החברה, פלאפון וסלקום. לסלקום יש יתרון ברכישת גולן טלקום מכיוון שממילא גולן רוכבת על הרשת שלה והעברת הלקוחות אליה תהיה טריוואלית. כאמור, האתגר הוא הממונה על ההגבלים העסקיים.

סלקום וגולן יכולות להצדיק את העסקה במספר טיעונים. ראשית, הן יכולות לטעון כי אין אף מדינה מערבית שבה פועלות 5 מפעילות סלולר בעלות תשתית. שנית, הן יכולות לטעון כי שוק התקשורת צועד לכיוון של קבוצות תקשורת וחבילות מרובות שירותים, ובענף כזה אין לגולן, כשחקנית סלולר בלבד, הצדקה ויכולת קיום. שלישית, הן יכולות להציג את ההפסדים של גולן עד כה.

כפי הנראה החברה מעולם לא הגיעה לרווח נקי, ורק ב-2015 תגיע ל-EBITDA חיובי. רביעית, הן יכולות לטעון כי במבנה שוק התקשורת כעת יש שתי ענקיות, בזק ו-HOT ששולטות בענף הקווי ולכן עדיף שסלקום תרכוש את גולן ותהיה לקבוצה עם רגל חזקה בסלולר. רכישת גולן תיצור חוסר איזון חיובי בשוק הסלולר, עם חלוקה לא שווה בין החברות של נתחי השוק.

בכל אופן, מדובר בעסקה קשה לאישור. בעבר התנגד כבר הממונה על ההגבלים לעסקה שבה ניסתה לרכוש אי.די.בי את HOT וכן לעסקה שבה ניסתה לרכוש פלאפון את מירס. תהליכי אישור המיזוג יכולים להימשך חודשים ארוכים, אף מעל לחצי שנה, והאישור גם תלוי בזהות הממונה על ההגבלים שייכנס לתפקיד במקום דייויד גילה, הממונה הפורש.

מבחינת הגורם הרגלטורי השני, משרד התקשורת, הוא הבהיר ממש בימים האחרונים לגולן כי הוא משהה כל תהליכי הפיקוח והאכיפה על החברה, עד שתחליט לאן פניה. המשרד כן רמז לגולן כי במקרה של מכירה החברה היא עשויה להידרש להחזיר למדינה 270 מיליון שקל שקיבלה. מעניין יהיה לראות אם המדינה תתעקש כעת על הסכום והאם סלקום חישבה אותו בעלות הכוללת של העסקה.

מבחינת הצרכן, מכירת גולן בכל מקרה אינה חדשות טובות. מחירי הסלולר יעלו בוודאות אך לא ברור עד כמה. מבנה השוק היום, המבוסס על 4 חברות ולא 3, הוא טוב בהרבה ממבנה השוק הלא תחרותי ששרר עד ל-2012. כיום יש בשוק גם מפעילות סלולר וירטואליות. ייתכן שהצרכן יצטרך לספוג עליית מחירים של 20-10 שקל לחודש ללקוח.

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון