דויטשה טלקום תשקיע כ-100 מיליון יורו בסטארט־אפים ישראליים

ענקית התקשורת הגרמנית תפנה 20% מסך ההשקעות שלה בחברות בעולם בחמש השנים הקרובות לחברות בישראל ■ גיא הורוביץ, שיוביל את ההשקעות מטעם דויטשה: "כמעט כל טרנד בעולם מעניין את חברות הטלקום - סייבר, מציאות וירטואלית ואפילו רחפנים"

ענבל אורפז
ענבל אורפז
ענבל אורפז
ענבל אורפז

תאגיד הטלקום הגרמני דויטשה טלקום מעמיק את המעורבות שלו בשוק הישראלי. קרן ההשקעות החדשה של דויטשה טלקום מעוניינת להשקיע בישראל כ-100 מיליון יורו בשנים הקרובות. את ההשקעות בישראל יוביל גיא הורוביץ, ששימש עד לאחרונה מנכ"ל דויטשה טלקום ישראל. עמית קרן יתמנה למנהל הפיתוח העסקי של דויטשה טלקום בישראל.

ההחלטה התקבלה לאחר שורה של ביקורי בכירים בחברה בישראל, בהם מנכ"ל דויטשה טלקום העולמית, שביקר כאן שלוש פעמים בתוך שלוש שנים. החברה מצטרפת לתאגידים בינלאומיים אחרים שמחפשים בישראל פתרונות טכנולוגיים שיענו לצורכיהם, לצד הזדמנויות פיננסיות של השקעה במחירים נמוכים בהשוואה לחברות מעמק הסיליקון.

צילום: דודו בכר

הקרן החדשה, DTCP - ראשי תיבות של דויטשה טלקום קפיטל פרטנרס, שהוקמה בנובמבר 2014 - מהווה שינוי באסטרטגיית ההשקעות של התאגיד הגרמני. מאז 1998 השקיעה דויטשה טלקום באמצעות הקרן התאגידית 
T–Ventures כ-300 מיליון יורו ב-100 חברות.

בדומה לגופי השקעה תאגידיים אחרים, תהליך ההשקעה בחברות בעבר היה תלוי בכך שאחת היחידות העסקיות תאשר את ההשקעה. כלומר, היה צורך בסינרגיה בין פעילות החברה שבה השקיעה דויטשה לפעילות התאגיד. כך, ההשקעה היתה אסטרטגית ופיננסית, כשבמקרים רבים האינטרס האסטרטגי היה העיקרי. "זה מוביל להרבה השקעות יפות ומעניינות, עם פחות דגש על אקזיטים גדולים. זה לא מעודד השקעות שונות ונועזות", מציג הורוביץ את חסרונות המודל הקודם לפיו השקיעה החברה.

לעומת זאת, לקרן החדשה מטרה פיננסית בעיקרה, והיא תשקיע גם בתחומים שאינם קשורים באופן ישיר לפעילות דויטשה טלקום. השותפים בקרן יימדדו לפי הביצועים שלהם - ההחזרים על ההשקעות. בניגוד לעבר, היחידות העסקיות לא יהיו צריכות להיות ספונסריות של ההשקעות.

"בדומה לקרן הון סיכון, אנחנו חושבים בצורה אגרסיבית מאוד – מתכוונים להוביל השקעות ולקחת סיכונים גדולים", אומר הורוביץ. "זה לא דומה לפרופיל הסיכון שאף גוף תאגידי נוטל. יש הרבה כסף, ובדקנו איך מצליחים להוציא ממנו את המקסימום. הגישה המקובלת בעולם על ידי חברות תקשורת רבות היא להקים קרנות השקעה שמופרדות מהתאגיד".

DTCP תשקיע סכום כולל של 500 מיליון דולר במשך חמש שנים, בנוסף להשקעות המשך שיבוצעו בפרוטפוליו ההשקעות הקיים מימי T–Ventures. בהכרזת הקרן הודיעו מנהלי דויטשה טלקום שהם ימקדו מאמצים בסצנת הסטארט־אפים המתעוררת בגרמניה - מקום מושבה של הקרן. מתוך סכום זה, כ–100 מיליון יורו (20% מהיקף הקרן) צפויים להגיע לסטארט־אפים ישראליים. בנוסף יהיו לקרן שלוחות בעמק הסיליקון בארה"ב ובעיר אירופאית נוספת. הקרן תתחיל להשקיע כבר ברבעון הקרוב.

מתוך הסכום כ-250 מיליון יורו יושקע בחברות צעירות (ארלי סטייג'), 200 מיליון יורו בשלבים מתקדמים, בדומה להשקעות פרייבט אקוויטי, ו-50 מיליון יורו נוספים יוקצו לעסקות אסטרטגיות. בישראל עתידים להיות מושקעים 70–80 מיליון יורו בחברות בשלבים מוקדמים וכ–20 מיליון דולר בעסקות אסטרטגיות. מספר ההשקעות ייקבע בהתאם 
לשלבי ההשקעה.

בדומה לקרנות הון סיכון רגילות, גם הקרן של דויטשה תשתתף בגיוסי המשך של החברות. מכיוון שהקרן אינה ממוקדת בהשקעות שהן אסטרטגיות לדויטשה טלקום, היא פתוחה לחברות במגוון תחומים טכנולוגיים, למעט מכשור רפואי ומדעי החיים. בין ההשקעות שהקרן בוחנת כעת בישראל יש חברות בתחום הלוויינים, סייבר ומציאות וירטואלית. אם החברות שבהן תשקיע DTCP יהיו רלוונטיות לתחום הפעילות של תאגיד האם, יהיו ביניהם גם שיתופי פעולה אסטרטגיים.

מחפשת פתרונות במגוון תחומים

הורוביץ מציין כי הערכות השווי של סטארט־אפים ישראליים גבוהות בהשוואה עולמית. "יקר זה יקר", אומר הורוביץ בנוגע לטענה שבהשוואה לחברות בעמק הסיליקון החברות הישראליות מקבלות הערכות שווי נמוכות. "רוב האנשים יסכימו אתי שההערכות השווי כיום הן מעבר לרמה בת־קיימא - גבוהות יותר מהרמה אליה התרגלנו לפני כמה שנים".

פעילות ההשקעות תפעל לצד דויטשה טלקום ישראל, שהוקמה לפני שלוש שנים במטרה ליצור שיתופי פעולה עם חברות ישראליות, בעיקר סטארט־אפים. הורוביץ הקים את הסניף, לאחר ששימש סמנכ"ל שיווק בחברת טקדו. "המטרה היתה להקל על הדרך הקשה שחברות היו צריכות לעבור בדרך כלל משלב זיהוי הפוטנציאל המשותף להן ולדויטשה טלקום ועד לסגירת עסקה והגעה ללקוחות - ארגונים או משתמשים", אומר הורוביץ.

כיום מועסקים כ-20 עובדים בדויטשה טלקום ישראל. הם אחראים על חתימת העסקות עם החברות הישראליות, לצד פיתוח טכנולוגיות חדשות. "הגענו למסקנה שאנחנו פחות טובים בבניית טכנולוגיות, כחלק ממגמה עולמית שהיא חדשה לדויטשה טלקום - שותפויות במקום פיתוח. זו אסטרטגיה קשה ליישום", מודה הורוביץ.

בתקופה שבה ניהל הורוביץ את דויטשה טלקום ישראל נחתמו עשרות חוזים עם חברות ישראליות, מתוך 300 חברות עמן נפגשו בדויטשה טלקום ישראל בכל שנה.

כחברה גדולה עם פרישה עולמית ובסיס לקוחות מגוון, שמנהלת פעילויות בתחומים רבים בעולם התקשורת, כולל אינטרנט של הדברים, בית מחובר או רכב מחובר, התחומים שבהם מחפשת דויטשה טלקום פתרונות הם מגוונים. לכן, החברה פוגשת חברות בתחום המובייל והאפליקציות, לצד חברות בתחום הסייבר.

"כמעט כל טרנד בעולם מעניין את חברות הטלקום - וירטואליזיציה של רשתות, העברת תקשורת בסביבות מחשוב מודרנית, אבטחת סייבר, מציאות וירטואלית כפלטפורמה חדשה בנוסף למחשוב זעיר, לוויינים זעירים ואפילו רחפנים רלוונטיים עבורנו בהיבט הטכנולוגי והאפליקטיבי", אומר הורוביץ.

בתחום הסייבר לדויטשה טלקום יש עניין מיוחד בישראל, ובחברה גאים בכך שהם היו הראשונים שהביאו את ענף הסייבר לבאר שבע. ב–2004 הוקמו מעבדות הסייבר של החברה בבאר שבע, בסמוך לאוניברסיטת בן־גוריון בעיר. החברה הגרמנית מממנת מחקר של 30–60 חוקרים (בהיקף משתנה בהתאם לפרויקטים), עובדי האוניברסיטה.

מונופול התקשורת שהופרט

דויטשה טלקום נולדה כחברת התקשורת הגרמנית הלאומית, מעין מקבילה גרמנית לחברת בזק הישראלית. בתחילת עידן הסלולר לחברה היה מונופול על שוק התקשורת בגרמניה. ב-1996 עברה דויטשה טלקום הפרטה, ובהדרגה ממשלת גרמניה מכרה את רוב אחזקותיה בחברה, שנהפכה לתאגיד עולמי בתחום התקשורת.

לחברה יש כיום 230 מיליון מנויים ב-12 מדינות, רובן באירופה, כולל פולין, הולנד, צ'כיה, אוסטריה, הונגריה ובריטניה, אך היא פעילה גם בארה"ב ופורטו ריקו. עיקר הצמיחה של החברה בשנים האחרונות הוא בשוק האמריקאי.

מחוץ לגרמניה מוכרת דויטשה טלקום באמצעות המותג T-Mobile - שם מוכר בעולם התקשורת. מטה החברה נמצא בעיר בון בגרמניה, והיא מעסיקה 36 אלף עובדים ברחבי העולם.

גם לפני קבלת ההחלטה האסטרטגית של דויטשה להשקיע בישראל היא ביצעה שורה של השקעות באמצעות T-Ventures. עד כה לא היתה לחברה נציגות בתחום ההשקעות בישראל, והשקעות נעשו ישירות עם חברות שהגיעו לתאגיד בגרמניה, כלומר בלי שנעשתה פעילות מסודרת לאיתור השקעות בישראל, מכיוון שלא התקבלה החלטה להתמקד בה.

פורטפוליו ההשקעות של החברה בישראל כולל, בין היתר, את אינוביד - חברה שפועלת בתחום הפרסום בווידיאו, מעסיקה 150 עובדים ומכניסה כ-40 מיליון דולר בשנה; MyThings, שפועלת גם היא בתחום הפרסום באינטרנט ובמשך כמה שנים זכתה בתואר החברה הצומחת בישראל, לפני שסבלה מזעזועים בשוק שבו היא פועלת; פלאש נטוורקס, הפועלת בתחום של מוניטיזציה ואופטימיזציה לרשתות סלולר, שמשקיעה בה גם חברת התקשורת ורייזון; השקעה נוספת היא בחברת השבבים אינואיטיב של שלמה גדות, שמפתחת טכנולוגיה בתחום ממשק אדם־מכונה; אקטליס, שמפתחת פתרונות תקשורת; 
ו-Compass–EOS, שעוסקת בשרתי תקשורת.

בנוסף, החברה כבר רשמה כמה אקזיטים במכירות של פרסלו, שנרכשה על ידי ברודקום ב-2010 תמורת 86 מיליון דולר, וג'אג'ה, שנרכשה על ידי טלפוניקה תמורת 207 מיליון דולר ב-2009.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"