בלעדי |

מיזם האינטרנט שיחסוך לכם מורה פרטי בשנה הבאה

כמה תשקיע מדינת ישראל במיזם שאמור להצעיד את השירות הציבורי ומערכת החינוך אל העולם הדיגיטלי ומתי זה יתחיל? הנה כל הפרטים

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

מטה "ישראל דיגיטלית" הממשלתי עומד להוציא לדרך מיזם לאומי רחב היקף ללימודים מקוונים. המדינה מבקשת להקים פורטל לימודים שישמש להכשרות במגזר הממשלתי, בשלטון המקומי ובצה"ל - ומאוחר יותר גם במערכת החינוך.

זהו רק אחד משורה של פרויקטים של המטה, בראשות יאיר שינדל ותחת השרה גילה גמליאל, שחלקם אמורים לעבור לשלב הביצוע בקרוב - אך פלטפורמת הלימודים המקוונת היא כנראה המיזם השאפתני ביותר שמפתחים במטה. השימושים הפוטנציאליים של מערכת כזאת עבור המדינה רבים ומגוונים. תלמידים בבתי ספר חלשים יוכלו לקבל השלמה ממערכי שיעור אונליין ממורים טובים, הורים יוכלו לחסוך הוצאות על מורים פרטיים ותלמידים חולים ותלמידים עם בעיות נגישות יוכלו להשלים שיעורים בקלות.

כיתת מחשבים בבית ספר. אפשר להשלים שיעורים בקלותצילום: תומר אפלבאום

למערכת יש יתרונות גם מחוץ למערכת החינוך, בין השאר עבור משרד הכלכלה והצבא. באתר החשב הכללי נכתב כי הפלטפורמה תשמש גם ל"הכשרות עובדי מדינה תחת נציבות שירות המדינה, הכשרות חרדים תחת משרד הכלכלה והכשרות עובדי חינוך תחת משרד החינוך". הכשרות כאלה אמורות לחסוך נסיעות, זמן, ואף הוצאות לא מבוטלות על השכרת כיתות.

משתי הודעות שפירסם מינהל הרכש הממשלתי עולה כי הממשלה חיפשה - וכבר מצאה - פתרון ללימודים מקוונים, על בסיס פלטפורמה בינלאומית קיימת. הפלטפורמה שנבחרה, בהתקשרות פטורה ממכרז, היא EDX, מתחרה לקורסרה (Coursera), שהיא פלטפורמת הלימודים המקוונים מרובי המשתתפים (MOOC) הגדולה בעולם.

EDX נוסדה במאי 2012 על ידי MIT והרווארד, וכיום משתמשים בה בכ–70 אוניברסיטאות, כמו ברקלי, קורנל והסורבון. הפלטפורמה משמשת גם חברות וארגונים בינלאומיים, כמו אמנסטי. מיקרוסופט, למשל, משתמשת בה להכשרות שלה. בפלטפורמה יותר מ-500 קורסים. היא זמינה במחשבים אישיים ובאפליקציות סלולריות. היקף ההתקשרות, לפי מינהל הרכש, הוא כ-8 מיליון שקל. פלטפורמות הלימוד המקוון כוללות מערך מבחנים הדוק, אך מאפשרת לתלמיד ללמוד "בקצב שלו", ולחזור אחורה לצפות בקטעים שלא הבין. קיימים גם פורומים לתמיכה בתלמידים.

במטה ישראלי דיגיטלית מתכוונים שכבר השנה יהיו קורסים באוויר, ושב–2016 תורחב הפלטפורמה בהדרגה. ככל הידוע, עדיין לא נבחר שם לפרויקט, והוא מכונה פשוט "הפלטפורמה הלאומית הדיגיטלית להכשרות". במטה בחרו להגיב בלקונית, ולמסור כי "אנחנו נמצאים בתהליך התקשרות, ונשמח לספק פרטים נוספים לאחר חתימת ההסכם".

38 בכירים - 
לשבוע בהרווארד

פרויקט נוסף שעליו עובדים במטה ישראל דיגיטלית מכונה "מובילים דיגיטליים" - ונועד להכשיר מנהלים שיובילו, כקבוצה, את הדיגיטציה המתוכננת בעבודת הממשלה בשנים הקרובות. התוכנית תכשיר עובדים נבחרים מהמגזר הציבורי, כך שיוכלו לשלב דיגיטציה בתהליכים בתוך משרדי הממשלה שבהם הם עובדים - במטרה לשפר את השירות לאזרח ולייעל את עבודתו של כל משרד. מטרה נוספת היא שאותם אנשים יהוו מעין רשת לשיפור של העבודה הבין־משרדית. אחד הגורמים המעורבים אמר שמטרת התוכנית היא ש"יהיה עם מי לדבר" במשרדי הממשלה בנוגע לדיגיטציה.

התוכנית אמורה להכשיר תלמידים במחזור או שניים בכל אחת מחמש השנים הקרובות. השנה יתחיל מחזור ראשון של 38 בכירים, שנבחרו מתוך 160 אנשים שניגשו למכרז. לפי אתר נציבות שירות המדינה, התוכנית מיועדת לעובדים הנמנים עם הסגל הבכיר בשירות המדינה, או כאלה הנמנים עם הדרג התיכון ומהווים עתודה ניהולית לסגל הבכיר. "להבנתנו, השקעה בפיתוח ההון האנושי המוביל היא קריטית אף יותר מהשקעתנו בטכנולוגיות הדיגיטליות עצמן", נכתב באתר.

המשתתפים בתוכנית יעברו הכשרה של כ-200 שעות, במשך כתשעה חודשים. במסגרת ההכשרה ייצאו המשתתפים לשבוע לימודים באוניברסיטת הרווארד בארה"ב. שם הם יעברו תוכנית לימודים שנתפרה במיוחד לפרויקט, עם מקרי בוחן שיילמדו ממדינות כמו אסטוניה וקנדה, שעברו טרנספורמציה דיגיטלית. המשתתפים ישמעו הרצאות ממומחים בתחום ומאנשים שהובילו את השינוי במדינות שונות.

מיזמי מטה "ישראל דיגטלית"

המשתתפים בתוכנית נבחרו לפי כמה קריטריונים - ונדרש מהם להיות בעלי תואר אקדמי, לבצע "תפקיד ניהולי משמעותי" ולהיות בעלי ניסיון ב"הובלת שינוי ארגוני", ובעלי "אופק שירות משמעותי". יתרון ניתן ל"בעלי ממוצע ציונים של 85 ומעלה בכל תואר אקדמי או הצטיינות; אחריות או ניהול פעילות כספית שנתית בהיקף של מיליון שקל ומעלה; והשתתפות בפעילות התנדבותית ארוכת טווח".

"למי שחושש, אין שם משתתף אחד שהוא פוליטי בשום צורה", מסר בכיר המעורה בנושא. ההכשרה הראשונה תצא לדרך באוקטובר הקרוב, והשנה הראשונה למיזם מוגדרת "שנת הפיילוט".

הרווארד נבחרה אחרי שנעשתה פנייה גם לסטנפורד, אינסיאד וקלוג. באתר הרכש הממשלתי ניתן לראות כי בניית התוכנית לבדה על ידי הרווארד עלתה למדינה 470 אלף שקל. שבוע הלימודים בחו"ל יעלה כ-9,000 דולר לתלמיד. הגו'ינט משתתף ברבע מהסכום והשאר ממומן על ידי המדינה. תקציב התוכנית ל-2016 נקבע ל-3 מיליון שקל.

במטה ישראל דיגיטלית אמרו כי התוכנית "כוללת שלוש חטיבות תוכן עיקריות השזורות זו בזו - חטיבה מקצועית, חטיבה פרויקטלית וחטיבה בינלאומית. החטיבה הבינלאומית מתקיימת בבית הספר למינהל עסקים בהרווארד וכוללת הבנת תהליכי השינוי הדיגיטלי בעולם, היכרות עם מודלים של הצלחה וכישלון בתחום ומפגש עם מובילים דיגיטליים מרחבי העולם. השקעה בפיתוח ההון האנושי המוביל היא קריטית להצלחת 'ישראל דיגיטלית'. המובילים הדיגיטליים שישתתפו בתוכנית ינהלו מיזמי ענק בתחומי הדיגיטציה והתקשוב, והכשרה נכונה ואיכותית שלהם, ברמה הבינלאומיות הגבוהה ביותר, תוכל להביא לחיסכון כספי רב ותאפשר את קפיצת המדרגה המשמעותית שהממשלה פועלת לקדם".

תיק רווחה דיגיטלי

השרה גילה גמליאלצילום: מוטי מילרוד

מסמך מאתר החשב הכללי מצביע על עוד שורה ארוכה של מיזמים שמתכנן המטה, ושתוקצבו. כך למשל, נראה כי המדינה מעוניינת להעביר את ספרי הלימוד בבתי הספר לפורמט דיגיטלי, בין השאר כדי להוריד את עלויותיהם להורים. סעיף זה מתוקצב ב–14 מיליון שקל. פרויקט אחר בתחום החינוך נועד לחבר בין מורים מחפשי עבודה לבין בתי ספר, ותקציבו 4 מיליון שקל. עוד תוכנית מציעה לימודי רובוטיקה ותכנות לתלמידי כיתות ה'־ט'. הפיילוט שלה אמור לכלול 100 בתי ספר ועלותו 4 מיליון שקל.

בתחום הרווחה מקודם פרויקט "רווחה דיגיטלית", שכולל "תיק לקוח דיגיטלי בשירותי הרווחה". מערך הרווחה בישראל, יש לציין, סובל מפיגור מבחינה דיגיטלית. הפרויקט יצא לדרך במסגרת פיילוט בבאר שבע - שבה נערכים ניסויים בכמה כמה מיזמים דיגיטליים. בעיר יתקיים גם פיילוט "עיר חכמה", תקום פלטפורמת ממשל מקוון עירונית, וייערך פיילוט ב"בית חכם לגיל השלישי".

בתחום הבריאות מוזכרים במסמך פרויקטים כמו "שירותי טלה־רפואה מרופאי בתי חולים כללים למאושפזים בבתי חולים פסיכאטריים" וכן "התייעצות רפואית בווידאו בנושא עור ופצע, תחום שבו הצורך במגע ובדיקה פיזית נמוך". הכוונה היא לתמוך בעיקר באזור הדרום, שבו חסרים רופאי עור. מיזם אחר נועד לאפשר להורים לקבוע תורים בטיפות חלב. מסקרן במיוחד הוא פרויקט להקמת מאגר big data ל"יצירת תובנות בתחום הרפואי"' וזאת לאחר הורדת פרטים חסויים מהמידע. העומד בראש המטה, שינדל, הוא רופא בהכשרתו.

מגזר אחר שאמור ליהנות מתוכנית "ישראל דיגיטלית" הוא העסקים הקטנים והבינוניים. אחד המיזמים המופיעים במסמך מדבר על "עידוד מסחר מקוון" ועל "ליווי אישי לבניית אתרים ושימוש אקטיבי בהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר