נתניהו אישר מיזוג בזק-yes: אלוביץ' יקבל 680 מיליון שקל במזומן

המיזוג אושר על ידי הממונה על ההגבלים לפני שנה ועתה הוסר החסם האחרון; בזק תרכוש מאלוביץ' 50% מ-yes ותחזיק ב-100% מהמניות

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

החסם האחרון בפני מיזוג בזק ו-yes הוסר היום לאחר שראש הממשלה ושר התקשורת בינימין נתניהו אישר את עסקת המיזוג. האישור ניתן לאחר שמועצת הכבלים והלווין הגיעה למסקנה כי אין מניעה לאשר את העסקה. יו"ר המועצה, יפעת בן חי-שגב, הדגישה כי בשלב זה מדובר בשינויי אחזקות בלבד, וכי ככל שתעלה בקשה למיזוג תפעולי ולביטול ההפרדה המבנית היא תיבחן בנפרד וזאת גם לנוכח ההשלכות בפועל של המיזוג הפיננסי.

אישור המיזוג יאפשר לבזק להשלים את עסקת בעלי העניין במסגרת היא צפויה לרכוש מבעל השליטה שלה, שאול אלוביץ', 50.2% מ-yes תמורת 680 מיליון שקל במזומן. יורוקום, באמצעותה מחזיק אלוביץ' את מניות yes עשויה עשויה לקבל סכום נוסף של 370 מיליון שקל. סכום זה מורכב מעד 200 מיליון שקל שבזק אמורה לשלם ליורוקום בגין הטבות מס הנגזרות מההפסדים הצבורים ב–yes, ועד 170 מיליון שקל שייגזרו מביצועי yes בשלוש שנים הבאות. עסקה זו אושרה על ידי האסיפה הכללית של בזק בתחילת השנה. אישור הממונה על ההגבלים העסקיים התקבל כבר לפני כשנה, כך שאישור משרד התקשורת היה החסם האחרון בפני ביצוע העסקה.

בהודעת משרד התקשורת נמסר כי "המועצה דנה בבקשה לאחר שנתבקשה על ידי שר התקשורת לחוות דעתה בנידון, וזאת לאחר שבין היתר הוצגה בפניה חוות דעת כלכלית התומכת באישור הבקשה ולאחר שבחנה את החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים באותו עניין. בשים לב לכלל ההיבטים, החליטה, המועצה להמליץ לשר כי אין מניעה לאשר את העסקה בתנאים המגבילים שקבע הממונה על ההגבלים העסקיים, אשר נועדו להבטיח קיומה של תחרות בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית".

על פי תנאי המיזוג שקבע הממונה, בזק תהיה מחוייבת לשמור על ניטרליות, כלומר, "מתן שירותים שיוויוניים לכל לקוחותיה, בין אם רכשו ממנה שירותי תקשורת בנוסף לתשתית האינטרנט ובין אם לאו. בזק לא תהא רשאית להטיל כל מגבלה על צריכת שירותי תשתית אינטרנט הנובעת מנפח הגלישה המצטבר של הלקוח", קבע הממונה דויד גילה. עוד קבע גילה כי כחלק מתנאי המיזוג, ובמטרה לאפשר כניסת מתחרים חדשים לשוק הטלוויזיה הרב ערוצית, תאלץ yes לוותר על בלעדיות בתכנים - כולל על הפקות מקור ש-yes עצמה יוזמת.

שאול אלוביץצילום: דודו בכר

משרד התקשורת עיכב חודשים רבים את אישור המיזוג שביקשה בזק כדי ללחוץ עליה להגביר את שיתוף הפעולה עימו בנושא רפורמת השוק הסיטונאי. רפורמה זו החלה ב-17 בפברואר ועברה לשלב מסחרי מלא שלושה חודשים לאחר מכן. הצלחת הרפורמה תלויה בשיתוף הפועלה של בזק, שהיה מאוד מוגבל בחודשים הראשונים של הרפורמה.

בין משרד התקשורת ובין בזק קיים מאבק נוסף, בדבר דרישת המשרד לכלול ברפורמת השוק הסיטונאי גם את שירותי הטלפון הקווים של החברה. הנושא נמצא בימים אלו בבג"ץ. ההחלטה של נתניהו לאשר את מיזוג מטיבה עם בזק ובעיקר עם בעל המניות הגדול שלה אלוביץ'. נתניהו למעשה מוותר על אמצעי לחץ על בזק, ולפיכך ניתן להניח כי לא ילחם על הכללת הטלפוניה בשוק הסיטונאי כפי שנלחם קודמו במשרד, גלעד ארדן. מאז נכנסה הרפורמה לשלב המסחרי המלא, בזק מאבדת מידי יום כ-1,800 לקוחות אינטרנט מהיר לטובת מתחריה המשתמשים ברשת של בזק תמורת תעריף סיטונאי מפוקח.

למעשה, בזק משלימה עתה מהלך אסטרטגי בין עשור, במהלכו רכשה את מלוא הבעלות בכל החברות הבנות שלה. בשנת 2004 רכשה בזק את מלוא הבעלות בפלאפון, ב-2010 השתלטה על וואלה ומחקה אותה ממסחר שנתיים לאחר מכן, ועתה היא רוכשת את מלוא הבעלות ב-yes. בזק מקווה כי משרד התקשורת יקל על מגבלותיה ויאפשר לה למזג תפעולית את החברות הבנות ולחסוך הוצאות תפעול הנאמדות בכ-1 מיליארד שקל בשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי