לא חייבים מיליארד סינים: שלוש סיבות לעשות עסקים דווקא ביפן

האולימפיאדה בטוקיו ב–2020, הטרנדים היפניים שנחשבים קוליים בעיני תושבי אסיה ושוק של 130 מיליון איש - הופכים את יפן למדינה ששווה להשקיע בה ■ אפילו אפל מתכוונת להקים במדינה את מרכז המו"פ הראשון שלה באסיה

האג'ימה איוואקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האג'ימה איוואקי

איש לא יחלוק על כך שעבור חברות היי טק ישראליות, אסטרטגיה ראויה לחדירה למדינות אסיה הינה חשובה היום יותר מתמיד. לא רק שמדינות אסיה הופכות למקורות השקעה חשובים עבור ישראל, אלא שדריסת רגל ביבשת גם מעניקה גישה לשווקי צריכה מסיביים, עם שיעורי צמיחה גבוהים. לאור הצמיחה הכלכלית וכוח הקנייה הסיני, טבעי שחברות יחשבו להשקיע תחילה בסין, אך למרבה הצער מרבית החברות הישראליות לא מסתכלות מעבר לכך. זה זמן רב שיפן נמצאת מתחת לרדאר של חברות ישראליות רבות והגיע הזמן לחשוב מחדש על האסטרטגיה המקובלת שנוטה להתמקד, כמעט, אך ורק בסין.

ראשית, הצלחה ביפן תקל מאוד על חברות ישראליות לפרוס את עסקיהן באזורים אחרים באסיה. אוכלוסיית יפן מונה כיום למעלה מ-130 מיליון איש, ולשיעור ניכר ממשקי הבית יש הכנסה גבוהה יחסית המאפשרת להם לשלם יותר תמורת מוצרים ושירותים אטרקטיביים. היפנים אמנם מתנהגים כקונים סלקטיביים, אך רבים מהם נוטים ללכת אחרי הזרם וסומכים על ביקורות משתמשים – כך שהחדירה לשוק קלה יחסית. בנוסף, התרבות והטרנדים היפניים נחשבים קוליים בעיני תושבי מדינות אחרות באסיה, כך שהצלחה ביפן יוצרת מיתוג מצוין שמסייע לחדור לשווקים אחרים ביבשת. לא חייבים אוכלוסיה של מיליארד איש כדי שהעסק יהיה רווחי.

שנית, הממשלה היפנית מעניקה לחברות מסחריות תמריצים כדי להשיג את היעד שהציבה לעצמה להכפיל את ההשקעות הנכנסות עד 2020, אז מתוכננת האולימפיאדה בטוקיו. בהשוואה למדינות OECD אחרות, ההשקעות הנכנסות ליפן הן ברמה נמוכה ביותר בתקופה זו. הממשלה ביטלה לאחרונה את התקנות שדורשות כי בחברות יפניות יהיה דירקטור יפני אחד לפחות. בנוסף, בכוונת הממשלה להפחית את שיעורי מס החברות, ולייעד חלקים מטוקיו כאזורים כלכליים מיוחדים עבור מטות אזוריים או מרכזי מו"פ אסיאתיים, שייהנו מהפחתות מס נוספות. ממשלת יפן הציבה יעד זה בעדיפות גבוהה, ומתייחסת אליו ברצינות.

הדמיה של ההיכל האולימפי בטוקיוצילום: AP

שלישית, ליפן יש נכסים משלה העשויים לתרום לחברות ישראליות, כמו שפע של חברות טכנולוגיה מתקדמות, טכנולוגיות ייצור חדישות ואנשי מחקר ופיתוח מיומנים. רק לאחרונה, במארס 2015, הודיעה אפל כי תקים את מרכז המו"פ הראשון שלה באסיה ביוקוהמה שביפן. מאחר שהצרכנים היפנים נחשבים מתוחכמים ותובעניים, הם גם קהל טוב למחקרי שווקים של תעשיית המובייל. במגזרי הביוטכנולוגיה ומדעי החיים, המחקר האקדמי ביפן כבר מראה נוכחות משמעותית, ולראיה, פרס הנובל שהוענק ב–2012 למפתח טכנולוגיית תאי iPS, שיניה יאמאנקה. בנוסף, בשעה שבעמק הסיליקון השכר גבוה מאוד, תשומת הלב מופנית ליפן כמקום חלופי ופחות יקר למו"פ במגזר הטכנולוגיה.

איך להיות "גדול ביפן"?

יש כמובן מספר הבדלים תרבותיים שחברות צריכות להיות מודעות להם כאשר הן עושות עסקים ביפן. הדבר שמניע את העסקים ביפן במידה רבה הוא מערכות יחסים, ואם לא תשכילו לייחס חשיבות נכונה לערך של יצירת קשר אישי עם עמיתיכם היפנים, לא בטוח שההצעות שלכם יזכו להתייחסות רצינית, גם אם הן הגיוניות ותחרותיות. התאגיד היפני מאופיין בהיררכיה נוקשה ודרגים רבים, שבהם לוותק חשיבות רבה וכדי להיות "גדול ביפן", חשוב לדעת ולכבד את תפקידם של העובדים הבכירים. בניהול משא ומתן או פרויקט משותף, ניתן להבחין בכך שהיפנים לא מסתכלים על השעון, מפני שלעתים חשוב יותר לחברות יפניות להגיע לקונצנזוס בין כל בעלי העניין הפנימיים מאשר לעמוד בלוח זמנים מסוים.

ייתכן שייקח זמן להתרגל לדרך היפנית לעסקים, אך זה לא צריך להיות קשה מדי אם באים בראש פתוח ונכונים להתחבר לתרבות המקומית. אף שישראל ויפן שונות מאוד זו מזו, הרי שכפי שאמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שתיהן גם "חברות דמוקרטיות, מתקדמות וטכנולוגיות". אין טוב יותר מהזמן הזה ששתי המדינות יעשו יחד עסקים מצוינים.

הכותב הוא ראש המחלקה המסחרית בשלוחת טוקיו של משרד עורכי הדין DLA PIPER והגיע לישראל לצורך השתתפות בכנס בנושא חדירה עסקית לאסיה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל