גלעד ארדן נגד נתניהו ואלוביץ': אפרק את בזק

ח"כ גלעד ארדן יום לאחר שנתניהו פיטר את מנכ"ל משרד התקשורת: "הדרך הנכונה להתמודד עם מונופול כה עוצמתי היא לחייב את בזק למכור את כל אחזקותיה בתחום התוכן והשירותים ולהשאירה כחברת תשתית בלבד"

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

שר התקשורת לשעבר, ח"כ גלעד ארדן, יוצא למאבק בראש הממשלה בנימין נתניהו. יום לאחר שנתניהו, שמשמש גם שר התקשורת, פיטר בשיחת טלפון מהירה את מנכ"ל משרד התקשורת, אבי ברגר, במהלך שהתפרש כצעד שנועד להיטיב עם בעלי קבוצת בזק, שאול אלוביץ' - הודיע שר התקשורת לשעבר, גלעד ארדן, כי יניח הצעת חוק שאמורה להגביל את כוחה של בזק ולפרק אותה.

אתמול פיטר נתניהו את ברגר באופן מיידי. המהלך נעשה על רקע צעדים רגולטורים שמבצע ברגר בימים אלה, להגברת התחרות בשוק האינטרנט ובשוק הטלפוניה באמצעות חיוב בזק למכור את התשתית הקווית למתחרים. ארדן היה זה שהוביל את הרפורמה הזו והוא קידם וחתם על רפורמת הפס הרחב.

כתבות נוספות באתר TheMarker

המשרות שבהן תרוויחו 35 אלף שקל בחודש עד גיל 35

קוראי TheMarker בחרו: הסמארטפון המומלץ בישראל

ג'ינס ב-39 שקל: רמי לוי של הבגדים

החוק שיקפיץ את מספר ימי החופשה שלכם

נתניהו וארדןצילום: אלכס קולומויסקי

המהלך של נתניהו, שיפגע ברפורמת הפס הרחב שמקדם ברגר, התפרש כצעד שנועד להיטיב עם בעלי קבוצת בזק, שאול אלוביץ'. בזק שולטת גם באתר וואלה, שצינזר כמה פעמים ידיעות שליליות על נתניהו. ההערכות היו כי נתניהו מבקש לחזק את ידיו של אלוביץ' כדי שזה יקים ערוץ חדשות שיעניק לו סיקור אוהד.

אלא שכעת מבקש ארדן להשיב מלחמה שערה ל"דיל" האפשרי בין הצדדים, והחל לגבש הצעת חוק שלדבריו תונח על שולחן הכנסת בשבועות הקרובים, שלפיה בזק תחויב למכור את אחזוקותיה בכל חברות התוכן והשירותים שלה. המשמעות היא פירוק של בזק. החברה תהפוך להיות חברת תשתיות בלבד, ולא תוכל למכור שירותי אינטרנט, טלפונייה וטלוויזיה. אם אכן תתקבל הצעתו של ארדן, בזק לא תוכל להחזיק עוד בחברת הלוויין יס, בחברת בזק בינלאומי - וכן לא תוכל יותר לשלוט בוואלה.

"בשנים האחרונות נקטה בזק כל פעולה אפשרית כדי לתקוע ולעכב את יישום הרפורמה, שתוזיל בעשרות אחוזים את העלויות לציבור", מסר ארדן. "לכן, הגעתי למסקנה שהדרך הנכונה להתמודד עם מונופול כה עוצמתי היא לחייב את חברת בזק למכור את כל אחזקותיה בתחום התוכן והשירותים ולהשאירה כחברת תשתית בלבד".

הסיכויים של ההצעה של ארדן לעבור באמצעות הקואליציה הם אפסיים, שכן נתניהו כפה על כל סיעות הבית שלא לתמוך בחקיקה הנוגעת לשוק התקשורת שאינה על דעתו. עם זאת, ארדן מבצע כעת מהלך אופוזיציוני לראש הממשלה ועשוי לזכות בתמיכת האופוזיציה להצעת החוק.

כיום נאסר על חברות הכבלים והלוויין להחזיק בבעלותן הישירה ערוץ חדשות. ארדן עצמו דווקא תמך בעבר ברפורמה שתאפשר ל-yes ול-HOT להפעיל חברות חדשות, ואף העלה זאת בוועדת הכלכלה ב-2013 במסגרת החקיקה של עידן פלוס. ההצעה זכתה גם לתמיכה של הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה. בסופו של דבר, לאור הטענות על מחטף ובשל העובדה שלא התקיים דיון מוקדם על כך, ההצעה ירדה מסדר היום.

אלא שבאותו זמן, ככל הנראה ארדן היה ביחסים טובים יותר עם נתניהו, וכחלק מכך ניסה לקדם את ההצעה. כעת ארדן נמצא במאבק מול נתניהו, ולכן יוזם הצעת חוק שתמנע מנתניהו לאפשר לאלוביץ' להקים ערוץ חדשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"