תאוות השררה של נתניהו תעלה לצרכן מאות שקלים בשנה

לאחר שגלעד ארדן ואבי ברגר הורחקו ממשרד התקשורת, בזק תקבל כנראה את מבוקשה: מכונת המזומנים העיקרית שלה, שירותי הטלפון הקוויים, תישאר כנראה מחוץ לרפורמה. האם נתניהו ושאול אלוביץ' סגרו ביניהם דיל?

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

"בבזק בטח מרימים עכשיו כוסית" - כך אמר אמש אחד ממתחריה של בזק כאשר נודע לו כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט לפטר את מנכ"ל המשרד התקשורת, אבי ברגר. "סוף־סוף היה שם מנכ"ל מקצועי, שהוביל שינויים חשובים, אך ראש הממשלה שלנו לא רוצה אנשים מקצועיים במשרד התקשורת, הוא רוצה פוליטיקאים עושי דברו", הוסיף אחר.

מאז שאבי גבאי - שמונה בשבוע שעבר לשר לאיכות הסביבה - נטל את ניהול בזק מיעקב גלברד ב–2006, לא נצפה כזה עימות קולני בין משרד התקשורת ובין בזק.

כל עוד התחרות בתחום הקווי נעה ונדה בין ועדות טרחניות, הכל היה בסדר: בזק חזרה על המנטרה המכובסת כי אינה מתנגדת לתחרות, הרגולטור "כפה" עליה לגבות סכום מופרך של 50 שקל לחודש עבור קו נייח, ומכונת המזומנים של בזק המשיכה להדפיס כסף בעבור בעלי המניות.

מרגע שהתחרות נהפכה מוחשית - בזק החלה להילחם. מאז שגלעד ארדן עזב את משרד התקשורת לפני כחצי שנה, מי שמוביל את המלחמה הוא מנכ"ל המשרד, ברגר. המנכ"ל, שנתפש תחילה כטכנולוג אפור, מוביל בחודשים האחרונים קו אגרסיבי נגד בזק, הכולל קרב בבג"ץ, איומים בתקשורת וקנסות של מיליוני שקלים. בלי ברגר, לא היתה רפורמה. עכשיו, לאחר שפוטר קיימת סכנה ברורה ומיידית להצלחתה.

אבי ברגרצילום: אבישג שאר-ישוב

היום נכנסה הרפורמה לשלב האוטומטי שלה, וקצב לקוחות האינטרנט שינטשו את בזק לטובת המתחרים צפוי לצמוח מכ-500 ביום לכמה אלפים. עם זאת, הרפורמה אינה שלמה ללא שירות הטלפוניה, שבשלב הנוכחי אינו כלול בה.

השירות המיושן הזה, שרבים כבר נטשו אותו מזמן, הוא עדיין הפרה החולבת העיקרית של כל קבוצת בזק. על פי משרד התקשורת, עלות הייצור החודשית של קו נייח היא עד 10 שקלים. על פי דו"חות בזק, ההכנסה החודשית הממוצעת מקו נייח היתה ברבעון הרביעי של 2014 כ–62 שקל לחודש. לאן הלכו 52 שקל? התשובה פשוטה - היישר לשורת הרווח.

בזק כבר הפסידה את הקרב על האינטרנט המהיר, וכעת ממקדת את מאמציה בהוצאת שירותי הטלפון מהרפורמה. במשרד התקשורת מציינים כי אם בזק עוד משתפת פעולה בכל הקשור לאינטרנט המהיר, כאשר מדברים על שירות הטלפון - החברה פשוט תוקעת רגליה באדמה ומסרבת לזוז.

"שמענו את כל הטענות שלהם והשקענו מאות שעות אדם כדי לבחון אותן", אומר בכיר במשרד התקשורת. "הם לקחו אותנו לבג"ץ ולא הצליחו לעצור את זה. הראינו להם יותר מאופציה אחת לפתרון הבעיה הטכנולוגית בעלות אפסית מצדם, אך הם עושים דין לעצמם. פשוט אנרכיה. הם פשוט רוצים להמשיך לחלוב את הפרה".

צילום: אייל טואג

נתניהו, שעיקר העניין שלו בכלל בשוק הטלוויזיה, החליט שהוא מקריב את ברגר כדי להשיג את מטרותיו האמיתיות.

בפוליטיקה הישראלית מוטב לפעמים להיות תתרן, כי הריח הרע שעולה מפיטורי ברגר חזק כל כך, שגם תתרנים ירגישו בו. הרפורמות שעליהן נלחם ברגר היו חוסכות מאות שקלים למשק בית מדי שנה, אך גם גורמות נזק כספי אדיר לבזק.

האם יש קשר בין המאבק של בזק נגד ברגר ובין השאיפות של נתניהו להשפיע על התקשורת המשודרת? ובכן, יש ויש. אתר וואלה וחברת הטלוויזיה הרב־ערוצית yes נמצאים שניהם בבעלות מלאה של בזק. בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', רוצה להקים באמצעות וואלה ערוץ חדשות שישודר על גבי הפלטפורמה של yes. ערוץ כזה יעזור לו במלחמה של בזק מול חבילות הטריפל של סלקום, HOT ומתחרים נוספים שייכנסו לתחום. נתניהו, מצדו, רוצה מאוד להחליש את חדשות ערוץ 2 - וישמח אם יעלה לאוויר ערוץ חדשות טלוויזיה נוסף.

כך, נתניהו ואלוביץ' יכולים לסגור דיל: הראשון מגביל את הרפורמה בתקשורת הקווית ולא יפגע בפרת המזומנים של אלוביץ', והשני יקים באמצעות וואלה ערוץ חדשות מפרגן שלא יטריד את נתניהו בשאלות קשות. בתרחיש כזה, הטלפון הקווי יישאר מחוץ לרפורמה, ברגר מצא את עצמו מחוץ למשרד התקשורת ולקוחות הטלפון הקווי ימשיכו לשלם עשרות שקלים מיותרים מדי חודש - אך אלוביץ' ונתניהו יקבלו מבוקשם. תרחיש דמיוני? לא כאשר ראש הממשלה הוא גם שר התקשורת.

הבוס הגדול של שוק התקשורת

"שר בלי תיק האחראי על משרד התקשורת ורשות השידור" — זה התואר המוזר שרקח נתניהו, בעבור אופיר אקוניס.

מצד אחד, אקוניס הוא שר לכל דבר - לשכה, עוזרים, מכונית שרד והכל. מצד שני, אין לו תיק מוגדר. ומה לגבי תיק התקשורת? נתניהו צפוי להחזיק בו בעצמו, ואקוניס צפוי להיות לכל היותר קבלן הביצוע שלו. מי יחתום על הרישיון הקבוע של ערוץ 10? מי יגיש חוק לפיצול ערוץ 2? מי יחזיק את היד על גרונם של אלה שאמורים ליצור עיתונות ביקורתית? עכשיו, לאחר שפיטר את המנכ"ל המקצועי של משרד התקשורת, אבי ברגר, התשובה ברורה: ראש הממשלה לבדו.

נתניהו ואקוניס צילום: אוליבייה פיטוסי

לא סתם נתניהו דאג לכלול סעיף חריג מאוד בכל ההסכמים הקואליציוניים: "הממשלה תנהיג רפורמות מקיפות בתחום התקשורת. סיעות הקואליציה וחבריהן לא יתמכו בהצעות חוק בתחום התקשורת אלא באישור שר התקשורת. סיעות הקואליציה וחבריהן יתנגדו לכל יוזמה ו/או הצעה בתחום התקשורת ששר התקשורת יתנגד לה".

פתאום שר התקשורת, אותו תפקיד לא־נחשק, נהפך לכל יכול. אקוניס אמנם נחשב מקורב מאוד לבוס, אך גם הוא לא מוכשר מספיק בעיני נתניהו כדי להתמודד עם כוח כה רב. יש רק אדם אחד בעולם המסוגל לכך — נתניהו בעצמו.

לא מספיק לנתניהו להציב במשרד התקשורת שר מקורב. הוא רוצה להיות מעורב בניהול המיקרו של הענף המורכב הזה. הוא רוצה לחתום בעצמו על כל כלל חדש של הרשות השנייה, על כל תקנה שיקבע המשרד, על כל רישיון חדש שיעניק למפעיל או לערוץ ועל כל יוזמת חקיקה שתצא מהמשרד. בלי מתווך, בלי חוצץ, בלי גורם מאזן — ראש הממשלה יסדיר ישירות את הענף. איראן, הפלסטינים ויוקר המחיה הם נושאים חשובים מאוד, אך בשום אופן לא חשובים יותר מההחלטה אם ערוץ 10 יקבל רישיון, אם ערוץ 2 יפוצל או אם יאשרו לערוצים לשדר תוכן שיווקי.

אז מה צפוי לנו בקדנציה הקרובה? אם יש דבר אחד שאחראי יותר מכל על העיוותים הרבים בשוק התקשורת, זוהי העובדה שהמשרד המיותר הזה נותר כלי פוליטי בידי ראשי הממשלה לדורותיהם ולא נהפך לרשות מקצועית כבר לפני 20 שנה. עכשיו, הכלי הפוליטי נהפך לדחפור, במיוחד אם - לאחר פיטוריו של ברגר, ימונה בו מנכ"ל פוליטי ולא מקצועי. כל החלטה, כל תקנה, כל חקיקה וכל רפורמה תימדד בהתאם לצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה.

נתניהו, מתוקף תפקידו כשר התקשורת, לא ישקע בסוגיות המקצועיות ולא ישלוט בפרטים המורכבים, כפי שעשו ארדן ומשה כחלון לפניו. הוא ישפוט כל החלטה לפי פרמטר בודד — האם זה טוב או לא טוב לשלטון נתניהו?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט