החלה התחרות על אינטרנט מהיר בזול: מה הכי כדאי?

הרפורמה בפס הרחב מתחילה היום באופן רשמי ומלא - ואלפי לקוחות צפויים לנטוש את בזק לטובת המתחרים, שמספקים מוצר זהה במחיר נמוך יותר. בזק עדיין נלחמת על הטלפון הקווי

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

היום הוא יום חשוב בשוק התקשורת. 17 במאי הוא התאריך שבו מתחילה הרפורמה בפס הרחב באופן רשמי ומלא. עד כה היתה הרפורמה בשלב ביניים של שלושה חודשים - פיילוט ובדיקות מערכות טכנולוגיות.

מטרת הרפורמה בפס הרחב היא לפרק את דואופול התשתיות של בזק ו-HOT. לב הרפורמה הוא חיובה של בזק למכור למתחרות קווי תשתית עד לבית הלקוח במחיר מפוקח. כך, חברה כמו 018 אקספון, שאין לה תשתית קווית, יכולה למכור מוצר שלם, שכולל ספק ותשתית אינטרנט, ב-69 שקל לחודש. מאחורי הקלעים ובלי לערב את הלקוח, אקספון משלמת לבזק כ-50 שקל לחודש על קו התשתית.

היום צריכים לקרות שני דברים במסגרת הרפורמה. הראשון הוא כניסתו לתוקף של השלב האוטומטי בניוד לקוחות האינטרנט. השני הוא חיוב בזק למכור במודל סיטוני, כלומר לספקיות מתחרות, גם את קווי הטלפון שלה.

בכל הנוגע לשלב הראשון, הדברים הולכים טוב. ניוד הלקוח למודל החיבור החדש, שנעשה ידנית בשלושת חודשי הפיילוט, ייעשה כעת באופן ממוחשב לגמרי — כמו בניידות המספרים. בזק עמלה מול המתחרות כדי שהשלב הזה ברפורמה יעבוד. החברה הקימה ממשקים ממוחשבים מול שאר החברות לניוד אוטומטי ומהיר של לקוחות, ואף הקימה חמ"ל לעניין. אם לא יהיו תקלות של היום הראשון (וצפויות להיות), אלפי לקוחות יתניידו היום מבזק. גם בחברות המתחרות, ובראשן פרטנר וסלקום, נערכים ליום הזה. עשרות עובדים גויסו למוקדים - שיעבדו במתכונת מלאה.

אם הטכנולוגיה תעבוד כמו שצריך, לפחות 10,000 לקוחות צפויים לעזוב היום את בזק. מבחינת הצרכן, זאת החלטה פשוטה - אותו מוצר במחיר נמוך יותר. ההמלצה הצרכנית החד־משמעית שלנו היא לעבור מבזק למתחרות, וכך לחסוך עשרות אחוזים בחשבונית החודשית. בהנחה שהמערכות הטכנולוגיות יעבדו כמו שצריך, הנטישה וההתחברות לספק חדש תהיה קלה אף יותר ממעבר בין חברות סלולר.

החבילה הזולה ביותר בשוק כיום היא זו של אקספון - 69 שקל לחודש תמורת חיבור מלא במהירות של 100 מגה. חבילת הטריפל של סלקום, הכוללת טלפון, אינטנרט וטלוויזיה במחיר של 149 שקל לחודש, היא חבילת הטריפל הזולה ביותר בשלב הנוכחי. איך אומר מיכאל גולן, מספיק להיות פראיירים.

אבי ברגר צילום: אבישג שאר-ישוב

החלק החסר ברפורמה

אלא שלרפורמה יש עוד חלק, ונקבע בה כי החל מהיום, בזק מחויבת למכור למתחרותיה גם את הטלפון הקווי. כך, ספקית כמו 012 סמייל תוכל למכור לצרכן חבילה שלמה יותר, שכוללת אינטרנט וטלפון קווי. התאריך נקבע מזמן ובזק יודעת עליו כבר חודשים, אבל עומדת בסירובה - כמו בארטלבי הלבלר. היא פשוט לא מוכנה לעשות זאת, ואף לקחה את משרד התקשורת לבג"ץ בנושא.

הטיעון של בזק הוא שאין היתכנות טכנולוגית למכור טלפוניה למתחרים בשלב זה. בבזק טוענים כי לשם כך הם יצטרכו לקנות ולהטמיע מתג טלפוניה חדש, תהליך שיימשך חודשים ארוכים, אולי אף שנה, ויעלה כמה מיליוני שקלים. משרד התקשורת, מצדו, לא מתכוון לוותר. אם האחראי החדש על המשרד לא יגלה רפיון, בזק תקבל קנס של 12 מיליון שקל על סרבנותה מדי חודש. למרבה הצער, ייתכן שגם הקנס הזה "כלכלי" לבזק לעומת ההפסד הפוטנציאלי.

מדוע בזק נלחמת מלחמת חורמה נגד הרכיב הזה? מכיוון שמוצר הטלפוניה הוא המוצר הרווחי ביותר שלה. בזק מוכרת כיום ללקוח את הקו הכי זול שלה, הקו הקל, ב–25 שקל לחודש, וכל דקת שימוש עולה ללקוח 25 אגורות. במסגרת הרפורמה, בזק תחויב למכור למתחרות קו טלפון ב–7 שקלים לחודש (ללא מע"מ), וכל דקה עליו שווה אגורה אחת בלבד — כלומר הכנסות נמוכות ב–72% על הקו וב–96% על הדקות. זאת פגיעה משמעותית יותר מהפער בין המחיר הקמעוני לסיטוני של קו אינטרנט (84 שקל בחודש בממוצע, לעומת כ–50 שקל).

צילום: אייל טואג

מקלות וגזרים

על פי הדו"ח השנתי של בזק ל-2014, לקוח טלפון משלם לה 63 שקל לחודש ויש לה 2.2 מיליון לקוחות כאלה. לקוח בזק בקו אינטרנט משלם 84 שקל לחודש ויש לה 1.3 מיליון לקוחות כאלה. כיצד בזק תרשום חשבונאית לקוח שעבר לחברה מתחרה במסגרת הרפורמה? מצד אחד, הלקוח כבר לא שלה. מצד שני, מגיעה ממנו הכנסה.

בבזק דנו בנושא הרישומי־חשבונאי. הדו"חות של החברה לרבעון הראשון יפורסמו ביום חמישי הקרוב, ובבזק קיבלו החלטה לפרט בו גם את מספר לקוחות האינטרנט הכולל וגם את מספר לקוחות ה-Wholesale (חיבור סיטוני) מתוכם. כלומר בשלב זה, בזק עדיין רואה אותם כלקוחות. עם זאת, הכנסות החברה מקו האינטרנט צפויה לרדת ברבעון הקרוב, והירידה צפויה להימשך ברבעונים הבאים.

.

שתי הפרות החולבות של קבוצת בזק - האינטרנט והטלפוניה - נמצאות בסכנה. האם המשקיעים של בזק צריכים לחשוש? כן ולא. מצד אחד, אין ספק שבזק נכנסת לתקופה הכי תחרותית בתולדותיה. מצד שני, יש גם הרבה גזרים שמחכים לחברה, כמו ביטול ההפרדה המבנית, הפסקת פיקוח התעריפים, והגביע הקדוש - אישור למכור טריפל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"