ירידה של 12% בשיעור הסטארט-אפים הישראלים שגייסו לפי שווי עולה ב-2014

שווי השוק של 68% מהחברות עלה בשנה החולפת - לעומת 80% מהסטארט-אפים ב-2013

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

רק 68% מהסטארט-אפים שגייסו כסף ב-2014 עשו זאת לפי שווי חברה עולה, כך לפי נתוני פירמת עורכי הדין שבלת ושות' המתפרסמים היום, במסגרת סקר המנתח השקעות הון סיכון בחברות טכנולוגיה ישראליות. נתון זה מהווה ירידה בהשוואה ל-2013 - כאשר 80% מסבבי הגיוס נעשו לפי שווי עולה. שיעור החברות ששוויין ירד בסבב גיוס ב-2014 (23%) הוא הגבוה ביותר מ-2011.

בעמק הסיליקון, לעומת זאת, שווי החברות המשיך לטפס וגדל פער המחירים ביניהן לבין החברות הישראליות. 78% מהחברות בעמק הסיליקון ביצעו סבבי גיוס לפי שווי עולה, כך לפי נתוני הסקר שנעשה בשיתוף עם פירמת עורכי הדין האמריקאית Fenwick & West LLP. רק 8% מסבבי הגיוס בעמק הסיליקון בוצעו לפי שווי יורד. הסקר מנתח עסקאות השקעה בחברות ישראליות גדולות, מחצי מיליון דולר, וכולל עסקאות בהן יש לפחות קרן הון סיכון אחת שנמנית בין המשקיעים ולא כולל סבבים על ידי משקיעים פרטיים בלבד בשלבים מוקדמים.

2014 נחשבה לשנת שיא מבחינת אקזיטים, גיוסי חברות ומדדים אחרים שמשקפים את מצב תעשיית הסטארט-אפים. אך כנראה שדווקא ההתמתנות בעלייה בשווי החברות הישראליות מצביעה על התנהגות מאוזנת וזהירה של השוק - למרות החשש בשוק מהיווצרות בועת השקעות.

צילום מסך מתוך הסדרה "עמק הסיליקון". פער המחירים בין החברות האמריקאיות לישראליות - גדלצילום: באדיבות yes/HBO/Jaimie Tr

"בישראל השוק בריא - חברות מגייסות בשווי גבוה יותר, אבל באותו זמן, בחברות פחות טובות השווי ירד או שהחברות לא יצליחו לגייס כסף ויסגרו. גיוס בשווי נמוך מבטא את אמון המשקיעים בחברה, שמתאימים ומתקנים את שווי השוק שלה", כך הסביר ל-TheMarker, עו"ד ליאור אבירם, ראש מחלקת היי-טק בפירמת שבלת ושות'. אבירם מעריך כי המחיר של סטארט-אפים ישראלים נמוך ב-50-25% בהשוואה לחברות מקבילות בתחומן ובהתקדמותן בעמק הסיליקון.

שינוי מגמה נוסף שעולה מהסקר מראה על עלייה בחלקם של סבבי הגיוס המתקדמים של חברות - נתון המעיד על התבגרות התעשייה. 35% מסבבי הגיוס היו ראשונים, אך חלקם של סבבי הגיוס המתקדמים (סבב D ומעלה) עלה ל-27%. זה מתיישר עם נתוני חברת המחקר IVC - שהצביעה על מספר שיא בסבבי גיוס של מעל 20 מיליון דולר ב-2014.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר