רפורמת הפס הרחב היא ההזדמנות של החברות הקטנות

עם זאת, סביר שלא נראה מלחמת מחירים אגרסיבית והפסדית כמו זו שמתרחשת בסלולר

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

1. אולי זה לא אותו חיסכון שראינו בסלולר, אך הפחתת מחירי האינטרנט המהיר היא מהותית — ואין להקל בה ראש. חבילה שעלתה עד אתמול 140–150 שקל לחודש תעלה עכשיו 100 שקל, וייתכן שעוד נראה ירידת מחירים נוספת בשבועות ובחודשים הקרובים.

עם זאת, פוטנציאל ההוזלה בתחום מוגבל הרבה יותר מאשר בסלולר. בניגוד לתחרות בסלולר, החברות החדשות שנכנסות לתחום הקווי לא מקבלות תמריצים להשתלט במהירות על נתח שוק גדול. ההפך הוא הנכון - ככל שהחברות החדשות ינגסו בנתח גדול במהירות רבה יותר, כך בזק תתקרב ליום שבו תוסר ממנה החובה להפרדה מבנית, מה שמונע ממנה כיום להתחרות כשווה בשוק הזה.

כך, הכניסה של אקספון, גולן טלקום, פרטנר וסלקום לתחרות ישירה בבזק הקווית צפויה להיות מדודה והדרגתית, וסביר שלא נראה מלחמת מחירים אגרסיבית והפסדית כפי שעדיין מובילות גולן ו–HOT בשוק הסלולר.

2. השוק הקווי הוא מצבור השומן האחרון בשוק התקשורת המקומי. באופן מסורתי, ריכז משרד התקשורת את מרבית מאמציו בניסיון להפיח תחרות בתחום חשוב זה, אך למעשה היה זה המשרד עצמו ששמר — באמצעות רגולציה ארכאית — על הרווחיות העודפת שממנה נהנית בזק עד היום.

הרפורמה הזאת מתבשלת כבר שבע שנים, ורק עכשיו הגענו ליום החגיגי שבו הצרכן מקבל את הזכות לרכוש מוצר בסיסי כמו אינטרנט מספק שירותים בודד, בלי להסתבך יותר עם שני ספקים שלא מדברים זה עם זה. מיליארדי שקלים זרמו לקופת בזק ולבעלי המניות שלה, רק מכיוון שמשרד התקשורת היה תקוע בשנות ה–90 שני עשורים יותר מדי.

שאול אלוביץ', יו"ר בזקצילום: אייל טואג

3. חודש וחצי אחרי שסלקום נכנסה לשוק הטלוויזיה ושברה את דואופול HOT–בזק (יס), הודיעה אתמול פרטנר כי היא נכנסת לשוק הקווי. סלקום אמנם השקיעה הרבה יותר כסף בכניסה לטלוויזיה, אך גם פרטנר נהפכה אתמול למחוללת תחרות והשלימה את הטרנספורמציה שעברה על כל חברות הסלולר הוותיקות.

סלקום ופרטנר אמנם יעוררו את התחרות בתחום הקווי, אך כפי שלמדנו מהתחרות בסלולר — רק חברות קטנות יכולות לעורר תחרות מחירים אגרסיבית. אפילו גולן טלקום לא ממהרת להתרחק מתחום הליבה שלה ולהיכנס לתחום הקווי.

התקווה התחרותית היא שחברות כמו אקספון, טריפל־סי ואולי יו־פון ינצלו את ההזדמנות, ויבצעו קפיצת מדרגה מהותית אחרי שנים רבות של פעילות מוגבלת בשוק המקומי — אך הן זקוקות לטיפוח של הרגולטור. כפי שמשרד התקשורת שמר על גולן טלקום, הוא צריך כעת לטפח את ספקיות האינטרט הקטנות.

4. ברור שהמפסידה הגדולה מהמהלך היא בזק. החברה שמחזיקה ביותר מ–60% מהשוק הקווי פירסמה אתמול הודעה, שבה הבהירה כי היא אינה מרוצה מהמהלך, אך תשתף פעולה באופן מלא.

בזק חוששת להיתפס כמי שתוקעת את התחרות, ובצדק מוכנה לקלוט את המתחרים החדשים — מתוך תקווה שהם יעבירו אליה מנויים שהשתמשו עד כה בתשתיות של HOT. אך לבזק יש שאיפות גדולות הרבה יותר. על פי המלצות ועדת חייק, תשעה חודשים לאחר שהשוק הסיטונאי יתחיל לפעול באופן סדיר, יש להסיר מעל בזק את האיסור לפעול כקבוצת תקשורת אמיתית ואת הפיקוח על תעריפי הטלפון הקווי. שינוי זה יאפשר לבזק להתייעל, ויעניק לה כלים להתמודד מול המתחרים באמצעות הפחתת מחירים.

הבעיה היא שהרגולטור הישראלי יודע בעיקר כיצד להטיל מגבלות, אך לא יודע איך להסירן. המשרד החליט כי עתיד התחרות בשוק התקשורת מחייב התנקזות לקבוצות תקשורת גדולות. סלקום פרטנר ו–HOT כבר מייצרות לבזק תחרות חזקה, ואין סיבה להמשיך להגן עליהן מפניה. שחרור בזק ממגבלות מיותרות ייצור איזון טוב יותר במגרש המשחקים התחרותי, ויהיה כוח נוסף שיוביל להפחתת מחירים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה