עלייה קלה בלבד בפעילות קרנות הפרייבט אקוויטי בישראל ב-2014

קרנות הרכישה הפרטיות נכנסות לתחום ההון סיכון ומגדילות את ההשקעות בטכנולוגיה ■ סך העסקות עמד על 2.2 מיליארד דולר

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

צמיחה מתונה לפעילות קרנות הפרייבט אקוויטי בישראל ב-2014 - כך עולה מנתונים שפרסמה אתמול חברת המחקר IVC. השקעות הפרייבט אקוויטי שבוצעו בישראל ב-2014 הסתכמו בכ-2.2 מיליארד דולר, עלייה של 10% לעומת 2013.

שתי עסקות השתלטות (buy out) שבוצעו על ידי קרנות פרייבט אקוויטי זרות ריכזו למעשה 52% מסך הפעילות בתחום ב-2014: אייפקס פרטנרס, שרכשה את אתר Answers.com תמורת 650 מיליון דולר, ואוקטרי קפיטל שרכשה תמורת 475 מיליון דולר את חברת התשתיות ואוליה ישראל.

חלקן היחסי של קרנות פרייבט אקוויטי ישראליות מסך ההשקעות מסוג זה שבוצעו בישראל בשנה החולפת ירד מעט. הקרנות הישראליות ביצעו עסקות בסכום מצרפי של 658 מיליון דולר, כ-30% מסך ההשקעות של תחום הפרייבט אקוויטי בישראל. ב-2013 ביצעו הישראליות 32% מסך ההשקעות, וב-2012 כ-40%.

פאנל הון סיכון בוועידת האינטרנט

שינוי נוסף הוא ההעדפה הגוברת של הקרנות להשקעות בטכנולוגיה. ב-2014 השקיעו הקרנות הישראליות והזרות כ-1.13 מיליארד דולר חברות טכנולוגיה מקומיות, 52% מסך ההשקעות שבוצעו. לשם השוואה, שיעור זה עמד ב-2013 על 30%. העלייה בעסקות אלו בתחום הטכנולוגיה מצביע כי בישראל קיימת שכבה מתרחבת של חברות טכנולוגיה מבוססות בעלות תזרים מזומנים איתן המסוגל לשרת את החוב שמשמש לרוב קרנות כדי לממן את ההשתלטות.

ברבעון הרביעי של 2014 חל זינוק של 19% בהיקף ההשקעות, ל-317 מילון דולר. זאת, לעומת הרבעון המקביל אשתקד. ואולם, יש לציין כי בניגוד לתחום ההון סיכון, שבו ניכרה מגמה ברורה של התגברות ההשקעות בישראל, בתחום הפרייבט אקוויטי לא ניתן לזהות מגמה ברורה.

"ישראל ממשיכה להיות מוקד לפעילותן של קרנות שמחפשות טכנולוגיות מתקדמות, והשוק הזה לא מוגבל עוד רק לפעילות שחקני הון סיכון מסורתיים. בנוסף, קיימות מספר הזדמנויות להשקעות פרייבט אקוויטי בתחומים אחרים, כמו ביטוח ופיננסים, או תעשיות נפט וגז. עסקות בתחומים אלה דורשות יתר סבלנות ומוכנות של המשקיעים לעבור תהליכי רגולציה, שנתפסים על ידי רבים כמעיקים. אנו צופים שסקטור הטכנולוגיה ימשיך להוביל גם ב-2015", אמר עו"ד ריק מאן, שותף מנהל וראש מחלקת מיזוגים ורכישות בגרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'.

מריאנה שפירא, מנהלת המחקר ב-IVC, הוסיפה: "12 קרנות פרייבט אקוויטי ישראליות גייסו סך של 1.24 מיליארד דולר ב-2014, ו-12 קרנות נוספות נמצאות כיום בתהליכי גיוס. אנו מעריכים כי השנה נראה גידול בהשקעות פרייבט אקוויטי בסקטורים הבאים: קלינטק, תקשורת, אינטרנט ותוכנה. מאחר וסקטור הטכנולוגיה צפוי לעורר עניין מוגבר הן מצד קרנות פרייבט אקוויטי והן מצד קרנות הון סיכון ממוקדות צמיחה - הרי שלא מן הנמנע כי התחרות על ההשקעות הטובות תדחוף את שווי החברות אפילו גבוה יותר. במקביל, אנו צופים להתעוררות מחודשת של עסקות בתחומי הנדל"ן והתשתיות, מאחר שמספר הקרנות היעודיות להשקעות בתחומים אלה גדל, ועוד הון צפוי להיות מגויס לקרנות שכאלה השנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב