UBS מנסה להרגיע את המשקיעים: "החוב של חברות הסלולר לא בסיכון מיידי"

להערכת האנליסטי רוני בירן, שווי חברות הסלולר יגזר מהנכונות של משרד התקשורת לאפשר מיזוגים בענף, אך בשלב הנוכחי אין סימנים להתגמשות

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

שלושה שבועות סוערים עברו על מניות הסלולר מאז הודיעה סלקום על כניסה לשוק הטלוויזיה. הצפייה של המשקיעים כי התחרות בענף תרגע התנפצה כאשר HOT מובייל גולן טלקום ו-012 סמייל הגיבו בצורה אגרסיבית למהלך התחרותי של סלקום, וגל נוסף של ירידת מחירים העלה מהותית את רמת החרדה של המשקיעים. אומנם בימים האחרונים ניכרת רגיעה מסויימת, אך שבוע המסחר הנוכחי צפוי להיות אחד השבועות הקשים שעברו על מניות הסלולר, כאשר מניות סלקום ופרטנר איבדו עד כה 6.5% משוויין מתחילת השבוע. מתחילת השנה ירדו המניות בכ-40%.

אחת הסיבות לחרדה שאחזה במשקיעים הוא הפער בין תחזיות האנליסטים ובין המציאות שהתפתחה בשטח. היום פירסם האנליסט רוני בירון מבנק ההשקועת UBS עדכון לתחזיותיו, בהתאם להתפתחויות האחרונות. בירן לא משנה את המלצתו הנייטרלית למניות אך הפחית מהותית את מחיר היעד למניות, בשיעור הדומה לנפילה שהתרחשה בהן.

על פי נסיון העבר, מחירי היעד וההמלצות שהעניקו האנליסטים עד כה לא התגלו כרלוונטים, אך ניתוח התסריטים העתידיים להתפתחות אפשרית של האירועים עשוי לייצר ערך למשקיעים. למעשה, בירן מעריך כי המפתח לשווי החברות נמצא בידי משרד התקשורת והממונה על ההגבלים העסקיים ותלוי בהחלטה שלהם האם לאפשר מיזוגים בענף והאם להמשיך במיקוד הרגולציה בשוק הסלולר ופחות בשוק הקווי.

התסריט האופטימי מבחינת בירן מתבסס על ירידה בלחצים התחרותיים בעקבות ניהול רציונאלי יותר של מחוללי התחרות. הדבר יכול להיגרם בעקבות שינוי גישה של שר התקשורת הבא למיזוגים בענף וכן הטלת רגולציה הדוקה יותר על שחקני הסלולר החדשים בענף, שעדיין מקבלים דחיפה מהמשרד. "ברור שבישראל פועלים יותר מידי מפעילי סלולר ביחס לגודל השוק, דבר שעשוי לגרום לאחת מהחברות הותיקות לעבור להפסד. התפתחות שכזו תיצור סביבה נוחה יותר לרגולטור לאשר מיזוגים", כותב בירן. עוד במסגרת התסריט החיובי, עשוי גולן למתן את הלחץ התחרותי שהוא מפעיל, לאחר שיגיע ליעד נתח שוק מסויים. "כדי שגולן ו-HOT יצליחו לייצר לעצמם מודל עסקי בר קיימא, אנו מאמינים כי בשלב מסויים תהיה עלייה בהכנסה הממוצעת למנוי (ARPU)", כתב בירן.

צילום: עופר וקנין

בתסריט הפסימי, משרד התקשורת ימשיך להתנגד במלוא המרץ למיזוגים. הדבר ייצור המשך שחיקת מחירים בשנת 2015 ולעלייה בסיכון לאפשרות שאחת החברות הותיקות תתקשה לעמוד בשירות החוב שלה. להערכת UBS, אין היגיון עסקי לתסריט זה, אך הוא אפשרי אם קבוצות התקשורת הגדולות ישתמשו בתחרות בשוק הסלולר כאסטרטגיית הגנה מפני תחרות בפעילות הקווית שלהן.

לאחר השקת שירותי הטלוויזיה של סלקום, הייתה זו HOT שתקפה תחרותית את סלקום באמצעות מבצע אגרסיבי של שני קווי סלולר ב-40 שקלים לחודש. בתסריט שכזה צופה בירן כי השווי התאגידי (EV) של סלקום ופרטנר עשוי להגיע לשווי החוב שלהן, כלומר שווי הפעילות נטו עשוי להגיע לאפס. להערכתו, כל עוד תצליח סלקום לרשום בשנת 2015 רווח תזרימי (EBITDA) הגבוה מ-700 מיליון שקל, ופרטנר תרשום רווח תזרימי מעל 600 מיליון שקל, לא יהיה חשש מהותי כי לא יצליחו לעמוד בהחזר החוב שלהן. בשנת 2014 צפויות סלקום ופרטנר לרשום רווח תזרימי של 1.3 מיליארד שקל ו-1.1 מיליארד שקל בהתאמה.

במסגרת התסריט הבסיסי, כלומר התסריט בעל הסבירות הגבוה ביותר מבחינתם, צופים ב-UBS ירידה של 4 שקלים בהכנסה החודשית הממוצעת למנוי (ARPU) ברבעון הרביעי של 2014 וירידה נוספת של 7 שקלים בשנת 2015. לאחר מכן צופים התייצבות עד 2017 ברמת ההכנסה ובהמשך עלייה של 2.5 שקלים בטווח הארוך יותר. משמעותו הכספית של תסריט זה הוא רווח תזרימי של 910 מיליון שקל לפרטנר, ו-925 מיליון שקל לסלקום ב-2015 ועלייה של הרווח התזרימי ל-970 מיליון שקל ו-1.07 מיליארד שקל בהתאמה, בטווח הארוך יותר.

להערכת בירן, קיימים מספר גורמים המחזקים את הסבירות לתסריט זה. להערכתו, יהיה קשה מאוד למפעילי הסלולר להמשיך ולהציע מחירים יותר אגרסיביים ממה שהם כבר מציעים היום. עוד הוא מציין כי 50% מהרווח התזרימי של החברות הותיקות מגיע בכלל מהפעילות הקווית שלהם ופעילות מכירת המכשירים, שאינן מושפעות באופן ישיר מהתחרות בסלולר. גורם שלישי שמחזק את הסבירות לתסריט זה היא הערכה של UBS כי גולן ומשרד התקשורת לא מראים סימנים התומכים באפשרות שיתרחשו בקרוב מיזוגים בענף.

לסיכום, מעריך בירן כי למרות ששירות החוב לא נמצא בסיכון מיידי, משרד התקשורת יידרש להחלטות לא פשוטות ולא בהכרח פופולריות בכל הנוגע לעתיד השוק הסלולרי. אם אכן הסקטור מתקרב לתרחיש של מיזוגים או התערבות רגולטורית אחרת, קיים פוטנציאל משמעותי לעלייה במחירי המניות אבל על מנת שזה יקרה הגישה הנוכחית של המשרד תצטרך להשתנות מה שלא צפוי טרם הבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?