שאלות ותשובות |

האם גולן טלקום שוברת את השוק?

מה מציעה גולן טלקום לעסקים? מה לגבי השירות? האם יש חשש לקריסה של אחת מחברות הסלולר? שאלות ותשובות על ההחלטה שהפילה היום את מניות הסלולר

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

מדוע החליטה גולן טלקום להיכנס לשוק העסקי?

גולן טלקום מחפשת לגדול. אחרי שהגיעה לרף של 12% מהשוק הפרטי, ייתכן שהחברה מזהה סוג של תקרה ולכן החליטה לפנות ללקוחות עסקיים.

מה גודלו של השוק העסקי?

מיכאל גולן בהשקת גולן טלקום, ב–2012

מחקר של חברת TASC מראה כי מדובר בשוק שהיקפו 4.5 מיליארד שקל בשנה, כולל המכשירים (וכ-3 מיליארד שקל בשנה בלי מכשירים). בשונה מהצרכנים הפרטיים, שכמחציתם קונים את המכשירים באופן עצמאי, לקוחות עסקיים עדיין נוטים לרכוש את המכשירים מחברות הסלולר.

מה מציעה גולן טלקום לעסקים?

מדובר בהצעה נדיבה: 25 שקל לחודש למנוי עסקי, לפני מע"מ. גולן גובה מלקוח עסקי גם תשלום חודשי קבוע של 250 שקל, ובכך מכריזה כי אינה מעוניינת לצרף למסלול עסקים קטנים, אלא רק עסקים בינוניים וגדולים. כמו כן, בניגוד להצעות אחרות בשוק, גולן מציעה חבילה ללא הגבלה גם בישראל וגם בחו"ל - מה שמלמד כי בכוונתה להגדיל את הנתח שלה גם בשוק הגדול של הנדידה לחו"ל, שמגלגל כ–1.5 מיליארד שקל בשנה ושגולן החלה לנגוס בו כבר בספטמבר.

האם מדובר בהצעה שוברת שוק?

לא. כבר ביוני הכריזה HOT מובייל על כניסה לשוק הסלולר העסקי, עם חבילה שעלותה 39 שקל בחודש ללקוח עסקי קטן ו–29 שקל לחודש ללקוח שמביא יותר מ–100 מנויים (בלי תשלום קבוע). נקודת האיזון בין החברות היא כ–17 מנויים: מתחת לרף הזה ההצעה של HOT מובייל משתלמת יותר. גולן פונה לכ–40 אלף העסקים בישראל שמעסיקים יותר מ–9 עובדים, ולא ל–200 אלף העסקים הקטנים יותר.

ומה לגבי השירות?

לקוחות עסקיים רגישים מאוד לשירות. הם רגילים לעבוד מול מת"ל - מנהל תיק לקוח, שעונה אחרי שני צלצולים ומטפל בכל פניותיהם. לקוחות עסקיים זקוקים למכשירים, לדיבוריות, להתקנות בכלי הרכב, להחלפת מכשירים, לפתרונות קליטה בתוך הבניין וכדומה. זו אופרציה גדולה שלא מוקמת בן לילה, וספק אם גולן טלקום תרצה להקים אותה. גולן עצמה מסרה בהודעתה לתקשורת כי לקוחות עסקיים יקבלו טיפול מיוחד: "נציג אישי יגיע לבית העסק בתוך שני ימי עסקים ויבצע את תהליך ההצטרפות. הנציג אף ישמש איש הקשר של החברה בעתיד. כמו כן הקמנו מוקד שירות לקוחות טלפוני ייעודי ללקוחות עסקיים".

אז מה יקרה?

סביר להניח שחברות הסלולר יצליחו להתמודד יפה עם הצעד הזה של גולן, ולכל היותר יצטרכו לשפר את החבילות העסקיות כדי לפתות את היוצאים לחו"ל. לפיכך, ייתכן מאוד שהפאניקה שאחזה במשקיעים מוגזמת.

אז מדוע מניות חברות הסלולר קורסות?

שוק הסלולר עובר עכשיו גל נוסף של הורדות מחירים. המשקיעים בשוק, שאולי קיוו למיזוג סלולרי לקראת 2015, לא יודעים כיצד הגל הזה ייגמר, ואין מיזוגים באופק. התחרות גוברת כעת גם בענף הטלוויזיה, ובהמשך השנה היא עשויה להגיע גם לטלפוניה הקווית.

האם יש חשש לקריסה של אחת מחברות הסלולר?

מאז המפץ הגדול של התחרות בסלולר ב–2012, אף חברת סלולר גדולה לא רשמה רבעון הפסדי. לחברות תזרים מזומנים חזק, ובכל נוגע ליכולת להחזיר חובות יש לזכור כי S&P פירסמה באחרונה דירוג לאג"ח של סלקום ולא הורידה את הדירוג לחברה. פרטנר גייסה חוב בנקאי של 120 מיליון שקל ו–80 מיליון שקל בריבית נוחה של 3.17% ו–2.75% לשנה. שתי ההלוואת הן ללא כל שעבוד, כך שנראה כי הבנק המלווה אינו מודאג.

ואם אחת החברות תתחיל להפסיד?

אם אחת החברות תפסיד לאורך זמן, היא כנראה תרצה להימכר לחברה אחרת. נכון להיום אף חברה בשוק לא הגישה בקשת מיזוג. אם תוגש,

הממונה על ההגבלים העסקים ומשרד התקשורת יצטרכו לבחון אותה ולהחליט אם לאשר או לדחות אותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?