מומחי אבטחת מידע ומשפטנים נגד הקמת רשות הסייבר הלאומית

מומחים לאבטחת מידע במכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה: אין מנגנון פיקוח ובקרה אזרחי על פעולת רשות הסייבר

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

ביום ראשון אמורה לעלות על שולחן הממשלה הצעה להקמת "רשות סייבר לאומית". שורה של מומחים לאבטחת מידע ומשפטנים פנו במכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה בו הם טוענים כי לרשות החדשה ינתנו סמכויות רבות אך לא נקבעו לה איזונים ובלמים ראויים בתחום אבטחת הפרט ופרטיות המתמשים.

קבוצת המומחים כוללת את בעז דולב (לשעבר ראש תהיל"ה), דורון שקמוני, עו"ד יורם הכהן (לשעבר ראש הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע) ועו"ד חיים רביה שטוענים כי על כך "שבעוד שהממשלה בקשת לייעד לרשות החדשה תפקיד רב-כוח של "גילוי, זיהוי, התרעה ושיתוף מידע" - תפקיד הדורש הפעלתן של יכולות טכניות רחבות ועמוקות - אין בהצעה סייגים לגבי כוחה של הרשות.

חיילים במערך הסייבר של צה"ל באגף התקשוב, בשנה שעברהצילום: דובר צה"ל

"עוד יותר מזה נעדר ממנה הקמת מנגנון של פיקוח ובקרה אזרחי על פעולת הרשות - החל ממסירת דיווחים תקופתיים לגורמי ממשלה וציבור ועד לייצוג מושאי מערך הפיקוח והניטור - המגזר הפרטי והעסקי - בתהליכי קבלת ההחלטות המרכזיים ברשות. מצאנו לצערנו שיש בהחלטה יותר הקפדה על הבטים ארגוניים וחלוקת סמכויות פנים-ממשלתית, מאשר הקפדה על זכויות-יסוד והתנהלות מתוקנת של חברה אזרחית".

הפנייה מציינת כי הקמת מערך סייבר לאומי היא דבר בעיתו ומביעה תמיכה בהקמת רשות אזרחית שתטפל בנושא הגנת המגזר העסקי והפרטי בישראל מפני התקפות סייבר ותקדם את משטר האסדרה בנושא זה. עם זה, המכתב מפנה את תשומת הלב לכך שדברי ההסבר להקמת הרשות מתייחסים למידע שיימצא בידי הרשות, ויכול שיהיה מידע מסחרי רב ערך. הם מרמזים על כך שהרשות החדשה עשויה לפעול גם בלא הסכמתם של גופים מסחריים, אלא בידיעתם בלבד.

דולב, שקמוני, הכהן ורביה מבקשים מהיועץ המשפטי להורות על תיקון ההחלטה ולשקול את הבאת הנושא להחלטת הממשלה הבאה, לאחר שתתוקן ההצעה מפני ש"מותר להניח שדעתם של חברי הממשלה אינה נתונה להחלטה כה מורכבת, המערבת פגיעה פוטנציאלית בזכויות יסוד של אזרחי המדינה בעת מערכת בחירות".

יש לציין כי בנושא דומה, חוק נתוני התקשורת (הידוע גם כחוק האח הגדול), נמצא כי המשטרה ורשויות המדינה ביצעו שימוש אינטנסיבי בסמכויות שניתנו להן לבקש מידע פרטי על אזרחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית