הישראלים - מספר 2 בעולם בקניות באינטרנט אבל לא מאתרים מקומיים

בפייפאל מעריכים את המסחר של ישראלים ברשת בכ-8 מיליארד שקל השנה - כ-12% ממנו במובייל ■ הישראלים קונים בעיקר בגדים, צעצועים ומוצרי אלקטרוניקה

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

הישראלים מובילים עולמיים בקניות ברשת, אך בעלי העסקים הישראלים מפגרים מאחור ולא מצטרפים למהפכה, כך עולה משני סקרים שמפרסמים הבוקר (ד') חברת פייפאל ואיגוד האינטרנט. 82% מהגולשים הישראלים ביצעו קניות ברשת בשנה האחרונה, כך לפי הסקר של פייפאל. הסקר בודק הרגלי הקניות ברשת ב-22 מדינות, מבוסס על תשובות של 17.5 אלף משתתפים, מהם 800 בישראל, והוא בוצע על ידי חברת המחקר Ipsos MORI. לעומת זאת, 26% בלבד מהעסקים הקטנים והבינוניים שמפעילים אתר אינטרנט לפעילות מסחר מקוון, כך לפי מחקר חברת TGI למחקרים אסטרטגיים.

בסקר של פייפאל מעריכים את סך הצריכות של ישראלים ברשת ב-7.9 מיליארד שקל בשנה האחרונה, מתוכם 936 מיליון שקל מהקניות נעשו במובייל (כ-12% מהרכישות). סך הקניות ברשת על ידי ישראלים צמחו ב-2014 לפי ההערכה בסקר של פייפאל ב-18% ואילו קצב הצמיחה של הרכישות במובייל היה 43%.

בשנים הקרובות הרכישות של ישראלים ברשת צפויות להמשיך לצמוח. 67% מהישראלים צופים שיגדילו את כמות הרכישות שלהם ברשת בשנה הקרובה ו-39% מתוכם מתכוונים להגדיל את כמות הרכישות הבינלאומיות. בפייפאל מעריכים שהקניות של ישראלים ברשת יגדלו במיליארד שקל בשנה בשנתיים הקרובות. ב-2016 צופים בפייפאל שהרכישות במובייל יהיו 1.7 מילארד שקל מתוך רכישות מקוונות של 10 מיליארד שקל (כ-17% מהרכישות).

הקניות ברשת פותחות בפני הצרכנים הישראלים לסוחרים מכל העולם. לפי הסקר, 82% מהצרכנים הישראלים ברשת קנו מאתרים בחו"ל השנה. 40% מהצרכנים ביצעו מעל למחצית מהרכישות שלהם מחוץ לישראל. 18% מהצרכנים ביצעו רכישות רק באתרים ישראלים, למשל של רשתות השיוק המקומיות. בסקר של פייפאל נמצא קונים המבצעים לפחות 10% מסך הקניות המקוונות שלהם מאתרים בינלאומיים, מבלים כפליים זמן ברשת ומוציאים פי שניים כסף, מאשר צרכנים המבצעים את מרבית הקניות המקוונות שלהם מאתרים מקומיים.

קטגוריות הרכישה הפופולריות לצרכנים הישראלים הן אופנה והלבשה (57% רכשו באינטרנט פריטים בקטגוריה זו), צעצועים ותחביבים (36%) ומוצרי אלקטרוניקה (36%). מחצית (48%) מהמשיבים לסקר ביצעו רכישה באיביי, 19% בעלי אקספרס ו-6% באמאזון.

הקניות ברשת הן אחת הדרכים של הישראלים להתמודד עם יוקר המחיה בלי להמתין ליוזמות ממשלתיות בתחום. 50% מהישראלים שקונים ברשת הודו שהם עושים זאת בגלל החסכון הכספי והמחיר הזול. 31% מהמשיבים מעדיפים לבצע רכישות ברשת מטעמי נוחות, ובהם חסכון בזמן, כסף ונוחות השימוש. החסמים המרכזיים שמעכבים ישראלים מלהגדיל את רכישותיהם ברשת הם בתחום המיסוי ובעיות במשלוח המוצרים. 56% מרגישים שהמכס והמיסוי מעכבים אותם, 63% מהישראלים חוששים לקבל מוצר שונה מזה שהזמינו, 50% חוששים מאי קבלת מוצר ובעיני 52% החסם המרכזי הוא עלויות השילוח (אבל יש דרך לחסוך בעלויות אלו - כפי שמוסבר כאן).

לעומת הצרכנים הישראלים ברשת, שמובילים את המגמות העולמיות בתחום, בעלי העסקים הישראלים כאמור מפגרים מאחור. 26% בלבד מבעלי העסקים שמחזיקים אתרי אינטרנט משתמשים בהם כדי לבצע מכירה, כך לפי הסקר של איגוד האינטרנט בו השתתפו 300 עסקים קטנים ובינוניים. העסקים הישראלים ממעטים להשתמש באתר אינטרנט כפלטפורמה לפנייה לייצוא לשוק הבינלאומי: 98% מהעסקים הישראלים ברשת פונים לשוק המקומי, 17.9% מוכרים לארה"ב, 12.5% למדינות אירופה, 5.4% למדינות אסיה ו-3.6% לרוסיה ואוסטרליה. לכמחצית מהעסקים שהשתתפו בסקר יש עמוד פייסבוק ובאינסטרגם רק 1.3% פעילים. 37% מהעסקים מתחזקים את תוכן האתר שלהם באמצעות עובד המועסק ישירות על ידי החברה ומנגד 35% עושים זאת באמצעות חברה חיצונית. 15.7% עובדים עם פרילנסרים.

הסקר שופך אור גם על אסטרטגיית הקניות של הישראלים ברשת: כך למשל, שיעור הישראלים המשתמשים באינטרנט לסקר שוק לקראת רכישת מוצרי אלקטרוניקה בחנות פיזית שווה לשיעורם של אלה הרוכשים בסופו של דבר את המוצר בחנות מקוונת. מנגד, בתחום האופנה 62% מקבלים החלטה וקונים בחנות פיזית ו–32% עושים סקר שוק ורכישה באינטרנט. בתחומים אופנה, קוסמטיקה, גננות וכלי עבודה — שיעור הישראלים שמקבלים את החלטת הקנייה ומבצעים את הקנייה עצמה בחנות הפיזית גבוה משמעותית מאלה המבצעים לפחות חלק מהתהליך ברשת.

אך בהשוואה לצרכנים הישראלים, שכאמור מובילים את המגמות העולמיות בתחום הצריכה המקוונת, בעלי העסקים בישראל מפגרים מאחור. 26% בלבד מבעלי העסקים שמחזיקים אתרי אינטרנט משתמשים בהם לצורך מכירה — כך לפי הסקר של איגוד האינטרנט הישראלי שבו השתתפו 300 עסקים קטנים ובינוניים. לדברי עציוני, החסם המרכזי בפני עסקים המעוניינים למכור ברשת הוא חסם תפעולי, למשל היכולת לשנע חבילות בתוך ישראל ומחוץ לה. שני חסמים נוספים הם חסם ידע וחסם טכנולוגי, כלומר הקמת הפלטפורמה הטכנולוגית הנדרשת למסחר.

מסקר של חברת בזק, שהוצג השבוע בוועידת דיגיטל 2014 של TheMarker, עולה כי קיים עדיין פער גדול בין הגולשים, אשר מעוניינים מאוד להגביר את השימוש ברשת, לבין הגופים הממוסדים כמו העסקים והמדינה, אשר מתעכבים ולא מציעים מספיק שירותים זמינים ברשת. עם זאת, לפי הסקר של בזק, רוב הקניות של ישראלים הם דווקא באתרים מקומיים — לא בחו"ל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית