המשבר בערוץ 10 - הפיתרון הרע הוא בלתי נמנע

הצלה נוספת של ערוץ 10 לא תבריא את שוק הטלוויזיה - פיצול ערוץ 2 אולי כן

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

לערוץ 10 נותרו רק שלושה ימים לחיות - אך רק מעטים מבין אנשי שוק הטלוויזיה באמת מאמינים כי הערוץ ייסגר בתום השנה. הרי לכולם ברור שרגע לפני שהמסך יוחשך, דקה לפני שהכנסת מתפזרת, שנייה לפני שהרשות השנייה תחלט את ערבויותיו - מישהו כבר ימצא פתרון שיאפשר לערוץ להמשיך לשדר.

אף אחד אינו רוצה בסגירת הערוץ, אך כל הצלה נוספת שלו כרוכה כעת בעיוות דין חסר תקדים. שוב יוכח כי שלטון החוק הישראלי הוא פלסטלינה בידי בעלי השררה: אם מדובר בפוליטיקאים, ברגולטורים או בגופי תקשורת "הגדולים מכדי ליפול".

יוסי ורשבסקיצילום: אוליבייה פיטוסי

יוסי ורשבסקי, המנכ"ל הקוסם של ערוץ 10, מחזיק באקדח המופנה לרקתם של הפולטיקאים הישראלים. "אם אתם רוצים שאבי וייס, מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, יקבע לבדו מי יהיה ראש ממשלה, קדימה. סיגרו אותנו", הוא אומר להם.

ורשבסקי מודע היטב לכוח הסחטני שיש בידיו, ולפיכך אינו מוכן לותר על דרישותיו: "לא רישיון מותנה או הארכת זיכיון מוגבלת עד תום הבחירות - רק רישיון קבוע ל-15 שנה", הוא אומר. נכון, הערוץ עדיין לא העמיד 36 מיליון שקל הנדרשים רק כדי להתחיל ולשקול מתן רישיון, ולא גייס משקיע בשביל להשיג את החוסן הפיננסי הנדרש כדי לקבל רישיון קבוע. אך אין זה משנה. כאשר יש לך ביד מנוף כל כך חזק כנגד הפוליטיקאים, אפשר לעוות כל דרישה חוקית.

רה"מ נתניהוצילום: אמיל סלמן

קיומם של שני ערוצים מסחריים בישראל הוא אינטרס ציבורי חשוב, אך כל פתרון למבוי הסתום, שאינו סגירת ערוץ 10, בעייתי מבחינת שלטון החוק. לפיכך, יידרשו עכשיו הרגולטורים המכובדים והפוליטיקאים - שברחו מפתרון כאשר עוד ניתן היה לעשות זאת ללא עיוות הדין - לבחור בין פתרון רע לפתרון רע אף יותר.

מתן רישיון מותנה לערוץ 10 הוא פתרון גרוע, אך רישיון קבוע ל-15 שנה, כפי שדורש ורשבסקי, הוא פתרון גרוע אף יותר. ללא משקיע, ללא כסף, עם היסטוריה של אי עמידה כרונית בדרישות החוק, רישיון קבוע ייתן לערוץ 10 את הזכות לעשות צחוק מהחוק עוד 15 שנה.

ועל אף שרישיון מותנה הוא פתרון רע, שלושה ימים לפני תום הזכיון, אין כנראה פתרון טוב יותר. הרשות השנייה מיצתה כנראה את כל יכולתה לשנות את הרשיון לטובת ערוץ 10 ועתה אין מנוס מחקיקה שתאפשר להעניק לערוץ רשיון זמני, אם ירצה בו אם לאו. בתום התקופה המותנית, יידרש ערוץ 10 להתחנן שוב בפני הפוליטיקאים כדי לשכנע אותם כי מגיע לו רישיון קבוע, אך רישיון מותנה יאפשר להוציא את האקדח מידיו של ורשבסקי ולהחזיר את שיקול הדעת למי שאמור לייצג את הציבור.

במסגרת הרישיון המותנה יש לקבוע כי במקרה בו ערוץ 10 לא עומד בתנאי הרישיון בתום התקופה הקצובה, יש לפצל באופן מיידי את ערוץ 2 וליצור תחת הערוץ המונופליסטי שני ערוצים מסחריים מתחרי - ערוץ קשת וערוץ רשת.

פתרון מובנה בחוק למצב שבו נותרת חברת חדשות מסחרית בודדת ימנע סחטונות עתידית, ומי יודע, אולי גם יגרום לרשת או קשת לרכוש את ערוץ 10 ולצאת לרישיון עוד לפני תום 2017.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמנם קבר בצורה תמוהה את החוק לפיצול ערוץ 2, אך אולי עכשיו הוא מבין את גודל הטעות שעשה. הצלה נוספת של ערוץ 10 לא תבריא את שוק הטלוויזיה הישראלי - פיצול ערוץ 2 אולי כן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"