כנגד כל הסיכויים |

סטארט-אפ יהודי-ערבי: היזם שרוצה לכבוש את ירושלים

אחרי שבתו הודיעה לו שהיא מתכוונת לעזוב את ירושלים, כי היא "עיר של משוגעים", החליט האני עלמי, להקים אקסלרטור ראשון מסוגו על קו התפר בעיר

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

.

קשה לתאר עיתוי יותר אומלל מהתקופה הנוכחית להקים בירושלים אי של שיתוף פעולה פלסטיני־ישראלי. שבועות ספורים אחרי שפיכות הדמים בפיגוע הטרור הקשה בבית הכנסת בעיר ולאחר הצתת בית הספר הדו־לשוני, ירושלים היא ככל הנראה אחד המקומות הכי פסימיים בישראל. כל זה לא ממש מפריע לאיש העסקים האני עלמי, מיליונר ויזם תקשורת ממזרח ירושלים, להיות אופטימי. אולי אפילו אופטימי להכעיס ולהתריס.

ככל שהסערה מסביב שחורה יותר, נדמה שעלמי נעשה נחוש יותר בחזונו - להפוך את ירושלים לצומת כלכלי בין רמאללה לתל אביב, ולגרום לצעירים ערבים להישאר בעיר. כחלק מהגשמת חזונו עומד עלמי לפתוח בימים הקרובים אקסלרטור (תוכנית האצה) לסטארט־אפים, שישכון על קו התפר, בין מזרח למערב ירושלים. המיקום לא מקרי.

"אני רוצה שאנשים יגיעו, יישבו יחד, יתחילו לעבוד יחד - צעירים ממזרח וממערב העיר. אני רוצה לבנות את החיבורים ולתפור את שני צדדי העיר יחד בפרויקטים", אומר עלמי אמירה שבימים אחרים היתה יכולה להיחשב נאיבית, אבל בימים אלה היא בעיקר טקסט אמיץ. "גם חברות מעורבות של יזמים יהודים וערבים ייקלטו במתחם. ירושלים היא עיר קשה. לכן חייבים להתחיל לשנות את התמונה של העיר הזאת, כולנו יחד, אחרת ישתלטו עליה הקיצוניים משני הצדדים ואנחנו נצא מהעיר. האפשרות השנייה היא שאנחנו נשתלט על העיר וכולנו נחיה בשלום בשקט ובשלווה. כי אנשים קיצוניים לא יכולים לחיות לצד שוחרי שלום. רק סוג אחד יכול להתקיים".

את התוכנית להקים אקסלרטור בעיר החל עלמי לרקום כשהבחין שכל חבריו עזבו את העיר. "שמתי לב שבכל פעם שאני רוצה להתקשר לחברים שלי מפעם, אני מחייג שיחה בינלאומית", אמר עלמי. "יש תופעה של בריחת מוחות - כל מי שיכול עובר לירדן, לדובאי, לבריטניה או לארה"ב. כל חבריי מאיישים תפקידים בכירים בנקודה אחרת בעולם. כולם אמרו שהם לא מסוגלים לחיות בירושלים כי המצב בה מייאש. איש לא נשאר כאן - רק הסמים, המובטלים והמיואשים".

הרצון לייצר עתיד לצעירים ערבים בירושלים הפך גם למטרה אישית: "בתי התחילה שנה ראשונה באוניברסיטה העברית והגיעה להחלטה שהיא עוברת לארה"ב", מספר עלמי. "היא אמרה שהיא לא רוצה לחיות בעיר של המשוגעים. זה נותן לי כוח לשנות את המצב לשכנע אותה ואחרים לא לעבור".

לא שבמערב העיר המצב מזהיר. עד לא מזמן כמעט ולא היתה קיימת חיה כזו - סטארט־אפ ירושלמי. סצנת יזמות הטכנולוגיה הישראלית התנקזה בעיקר לאזור חיוג 03, בשדרות רוטשילד בתל אביב, ברמת החי"ל ובהרצליה. ובכל זאת, בשנתיים האחרונות, בזכות עבודת שטח מאומצת של קבוצת צעירים שחלמו לשנות את פני העיר וליצור אלטרנטיבה שתשאיר בה את הצעירים, לצד מעורבות של הרשויות הרלוונטיות, חל שינוי ומספר הסטארט־אפים שקם בעיר גדל פי שמונה ל–100 ב–2014. אבל לחגיגת היזמות לא הוזמנו יזמים ערבים ממזרח העיר. היעד של עלמי הוא לבנות עבור צעירים מוכשרים מקום שיאפשר להם להתפתח בלי לעזוב את העיר.

לכך כמובן מצטרפת אידיאולוגיה שוחרת שלום. עלמי מדמה את ירושלים לגוף שחצוי לשניים - חצי גוף בריא במערב וחצי גוף משותק במזרח. "אבל איך אפשר לצאת למרתון עם חצי גוף בריא וחצי גוף משותק? כאיש עסקים אני מאמין שהשלום יגיע דרך עסקים ולא דרך פוליטיקאים. יהיה יותר קל לבנות צעדים בוני שלום ולשנות את מה שאנחנו רואים יום יום בעיר שלנו. מה שנצליח לעשות יקל על הפוליטיקאים כי כשלאנשים יש כסף בכיס, יש להם מה להפסיד. זו לא עיר שיש בה גדר או הפרדה - בואו נתחיל לעשות עסקים יחד".

אקזיט מהיר באלווריון

עלמי, בן 44, נשוי ואב לשניים, נולד וגדל בהר הזיתים בירושלים, לאחת המשפחות הגדולות והוותיקות בעיר שלה לא מעט עסקים, ממפעל לסיגריות ועד לחברה לייצור חלב וגבינות. בניגוד לרוב בני משפחתו שמשולבים בעסקי המשפחה, עלמי החליט לצאת לדרך עצמאית. את דרכו בתעשיית הטלקום כבוגר מצטיין בחוג להנדסת תקשורת באוניברסיטה האמריקאית בקהיר. בתוך 20 שנה הוא הפך מעובד זוטר במוטורולה לאיל תקשורת במגזר הערבי וברשות הפלסטינית. כיום הוא המנכ"ל של ספקית התקשורת Coolnet בעולם הערבי, שיש לה 80 אלף לקוחות.

בספטמבר 2013 הוא פרץ לתודעה הישראלית כשרכש עם שני שותפים את חברת אלווריון ב-28 מיליון שקל, וכמה ימים מאוחר יותר מכר את חלקו לשותפו הבריטי. לאחר האקזיט המהיר באלווריון, הציג עלמי את החזון שלו לשנים הקרובות. אחד משני היעדים שעליהם דיבר היה הקמת חממה לסטארט־אפים טכנולוגיים במזרח ירושלים. כיום החזון הזה יוצא לפועל. היעד השני היה למצוא שותף אסטרטגי ל–Coolnet כדי להפוך אותה לספקית אינטרנט מובילה בעולם הערבי.

היזם שנוסע כל יום לרמאללה

האני עלמיצילום: אייל טואג

בניגוד למה שהתרחש במערב העיר, עלמי החליט לא לחכות לתמיכה של המוסדות והגופים העירוניים ולהקים בעצמו תשתית שתאפשר הקמה של חברות בידי צעירים ערבים. האקסלרטור שמקים עלמי נקרא JEST - ראשי תיבות של ירושלים, יזמות, חברה וטכנולוגיה - נועד לפתור שתי בעיות מרכזיות שבהן נתקל צעיר המעוניין להקים סטארט־אפ או להשתלב בשוק העבודה הטכנולוגי: "רוב הסיכויים שהוא לא יודע איך לגשת ואיך להתחבר כי אין קהילה", אומר עלמי. בעיה זו קשורה למחסור בכישורים אישיים (Soft Skills) והכשרות.

בעיה שנייה היא עלויות השכירות הגבוהות שמקשות על פתיחת עסק. "מחיר חדר במזרח העיר מתחיל ב-1,000 דולר בחודש. תוסיפי לזה ארנונה ולהסתבך עם ביטוח לאומי ומס הכנסה. בחור צעיר לא רוצה אפילו לחלום על זה. הוא מעדיף לעבוד ב-6,000-5,000 שקל ברמאללה", אומר עלמי.

האקסלרטור של עלמי, לעומת זאת, יציע ל-40 יזמים צעירים תמורת 250 שקל (דמי רצינות סמליים) חלל עבודה שבו יקבלו ייעוץ להקמת עסק, בניית תוכנית עסקית, מיתוג הרעיון וסיוע בכל התהליכים הנדרשים להקמת חברה, כך שתוך שישה חודשים עד שנה יהיו העסקים מוכנים לצאת לדרך בכוחות עצמם. בנוסף לליווי המקצועי הם יקבלו הדרכות מחברות טכנולוגיות מובילות.

עלמי מתכוון להשתמש בקשרים ובניסיון שלו כדי לחבר את הצעירים לרשת שהם לא חלק ממנה: "בעולם שלנו זה כלי חשוב מאוד". לדבריו, אנשים מתעשיית ההיי־טק מתל אביב וממערב העיר מתכוונים לסייע לקידום האקסלרטור. עם הגופים שתומכים במימון הפעילות נמנים האיחוד האירופאי, הקונסוליה האמריקאית, חברת סיסקו, USAID (סוכנות של ממשלת ארה"ב לפיתוח אזורי) וקבוצה של אנשי עסקים ירושלמים שמעוניינים להניע שינוי. JEST רשומה כעמותה שלא למטרות רווח.

האם יש בכלל צעירים שמתאימים להיקלט באקסלרטור שעלמי בונה עבורם? הוא סבור שכן, אלא שרבים מהם נמצאים בינתיים במקומות אחרים. לדבריו, מאחורי סיפורי ההצלחה המעטים שיצאו עד היום בזירת הטכנולוגיה מהעולם הערבי עומדים יזמים ממזרח ירושלים.

שתי דוגמאות שהוא מציין הן חברת Maktoob הירדנית, שנרכשה על ידי יאהו ב–2009 ונחשבת לאקזיט הערבי הראשון; וחברת Yamsafer מרמאללה, העוסקת בתחום התיירות המקוונת. "הבעלים ובעל הרעיון הוא ממשפחה ממזרח ירושלים. כל יום הוא נוסע לרמאללה וחוזר בערב כי שם יש אקו־סיסטם. מה יש במזרח העיר? כלום. כי כולם ברמאללה ובירדן", אומר עלמי.

אופטימיות לוגית

כחלק מתהליך ההקמה הוא נפגש עם קהילת אנשי הטכנולוגיה במזרח העיר לסיעור מוחות וכדי לשמוע מהם על הבעיות ועל הצרכים שלהם. "באחת הפגישות שאלתי כמה מהם עובדים ברמאללה - ו-90% מהנוכחים הרימו ידיים. השאלה השנייה היתה כמה גרים בירושלים - ו-100% הרימו יד. אז אנשים סובלים את מחסום קלנדיה ומתעסקים בתשלומים למס הכנסה וביטוח לאומי כי אין אופציות", אומר עלמי, "אבל אני רואה בירושלים צומת מפגש בין רמאללה לתל אביב".

היוזמה להקים אקסלרטור על קו התפר שיחבר בין ערבים ויהודים נתקלה כצפוי בהתנגדויות משני הצדדים. בצד המזרחי של העיר מי שמשתפים פעולה עם גופים מממערב העיר נתפשים כמשת"פים שמנציחים את הכיבוש. בצד היהודי של העיר, לעומת זאת, לא נוטים לדאוג לתחום התעסוקה במזרח העיר. עמדות כמו אלה של עלמי הן דבר לא מאוד פופולרי ובוודאי לא נפוץ.

אחרי התחמקות קלה, הוא מוכן להתייחס לנושא: "התנגדות זה דבר חיובי וטבעי. זה אומר שאני עושה משהו ומתקדם. אם אין התנגדויות, משהו לא תקין. במקום כזה טבעי שיהיו התנגדויות משני הצדדים. אבל בלוקים של בטון זה לא הפתרון; כלכלה וכסף זה הפתרון. בנאדם מיואש זה הכי מסוכן. בנאדם שיש לו עסקים ומה להפסיד זה בנאדם הכי בטוח. לכן חייבים להוציא את האנשים מהייאוש לכלכלה ולפריחה, שיהיה מה להפסיד", הוא מכניס קצת לוגיקה באופטימיות שלו.

בתקופה קשה ומתוחה כל כך בירושלים, עד כמה אתה מצליח להיות אופטימי?

"אופטימי, אופטימי, אופטימי. זו עיר שיש בה כל צבעי הקשת. זו משימה קשה, אבל בסופו של דבר כולנו חייבים לעבוד יחד כדי לבנות חיים יותר יפים וקלים לילדינו ולסטארט־אפיסטים. רק ככה נוכל לשנות את המצב בעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר