משדרי ה-AM מפיצים קרינה מיותרת, אבל ברשות השידור מתנגדים לסגירתם

אף שמשרד הבריאות טוען כי הם בעלי פוטנציאל לנזק בריאותי, וחרף העובדה שמעטים מאזינים להם, משדרי ה-AM עדיין עובדים ■ בצה"ל ובפיקוד העורף לא מתנגדים לסגירת המערך, המסייע להעביר מסרים למקלטים בשעת חירום ■ אז למה ברשות השידור עדיין מתנגדים לכך?

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

מדוע אזרחי ישראל צריכים להמשיך להיות חשופים לקרינת רדיו AM, אף שמעטים, אם בכלל, עדיין מאזינים לתדרי AM? קרינת רדיו AM מהווה כ–60% מהקרינה האלקטרומגנטית שאזרחי ישראל חשופים אליה, יותר מאשר קרינת כל אנטנות הסלולר בישראל.

מערך משדרי ה–AM מחייב קביעת ספים גובהיים לעוצמת הקרינה המותרת בישראל, ולו היה נסגר מערך ה–AM, ניתן היה להפחית את סף הקרינה המותרת באנטנות הסלולר פי 10. מנגד, הטענות בעד שמירת פעילותו של הרדיו ב–AM הן בעיות קליטה באזורים שונים של הארץ ובשטחים כמו בקעת הירדן והערבה התיכונה, וכן כי רדיו AM חודר טוב למקלטים ולכן משמש בעיתות חירום. לשני אתגרים אלו ניתן למצוא פתרונות נקודתיים, כמו עיבוי מערך ה–FM וכן הדלקה של ה–AM רק בעיתות חירום, במקום קרינה כל השנה.

כדי להבין מדוע לא סוגרים את מערך ה–AM המיושן בישראל, פנינו לכל הגורמים הרלוונטים לסוגייה: פיקוד העורף, גלי צה"ל, המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות ורשות השידור. לבסוף, פנינו למשרד התקשורת, הגוף שאמור למעשה לשקול את השיקולים ולקבל את ההחלטה בפועל על סגירת מערך ה–AM.

הקרינה מזיקה? 
תלוי את מי שואלים

צה"ל ופיקוד העורף אינם מתנגדים לסגירת המערך. "בצה"ל ישנו שימוש בתדר AM בשעות חירום בלבד. באמצעת תדר זה מועברות הנחיות לתושבי ישראל ועל כן אין בו צורך בשעות שגרה", נמסר. "תדר AM שייך לקטגוריית קרינה בלתי מייננת. על פי מחקרים לא ניתן ליחס לקרינה זו נזק בריאותי ארוך טווח, היא אינה מסווגת כמסרטנת לאדם. למרות זאת, ישנן הוראות מחייבות בצה"ל התואמות את הנחיות המשרד להגנת הסביבה לשמירת טווחי ביטחון ומיקומן של האנטנות".

תחנת גלי צה"ל ביפו

כשפנינו לגל"צ גילינו כי יש כוונה לסגור את שידורי ה–AM ביוני 2015. מהתחנה הצבאית נמסר כי "בימים אלה מתבצע פרויקט רחב היקף של פריסת מספר משדרי FM חדשים. המשדרים החדשים ישפרו משמעותית את הקליטה במרבית אזורי הארץ ובכך ייתרו את הצורך בשימוש במשדרי AM. עד יוני 2015 יושבתו כל משדרי ה–AM וישאר בכוננות משדר AM אחד, שיופעל רק בשעת חירום".

במשרד להגנת הסביבה חזרו על המסר כי הם מאמינים שאפשר וצריך לסגור את מערך ה-AM וכי הדבר יאפשר גם להחמיר את תקני הקרינה בסלולר (התקן נשאר גבוה רק בגלל צרכי הקרינה של הרדיו): "כפי שהמשרד להגנת הסביבה הציע בעבר, במידה ולא יהיה שימוש במוקדי שידור הפועלים בתדרי ה-AM, לא תהיה מניעה להנמיך את ספי החשיפה לקרינה בלתי מייננת ל-10 מיקרואט לסמ"ר ממוצע יומי (היום התקן המקסימלי הוא 100 מיקרואט לסמ"ר, א"ז)".

במשרד הבריאות מברכים על סגירה אפשרית של מערך הרדיו המשני: "היות שמדובר בפוטנציאל לנזק בריאותי אנו נוקטים בהתאם לעקרונות הזהירות המונעת, ותומכים בכל מאמץ להפחית חשיפה".

רשות השידור: הציוד יתפוס לחות ויתקלקל

אלא שמסתבר שיש גוף אחד בישראל שמתנגד לסגירת מערך ה-AM וזוהי רשות השידור.

רשות השידור מחזיקה בישראל ארבעה משדרי AM. שניים גדולים ביבנה ובעכו, ושניים קטנים באילת ובגליל העליון. מי שמתחזק את תחנות השידור עבור הרשות היא בזק, בעלות של כמה מיליוני שקלים בודדים בשנה.

כאשר פנינו לרשות, קיבלנו את התגובה הבאה: "אין כוונה לסגור את משדרי ה-AM עד שיושלם הכיסוי ב-FM , השידורים ב-AM מתקדמים עפ"י תוואי הקרקע וחודרים למקלטים, לעומת שידורי ה-FM שאינו חודר בטון הטמון בקרקע. הפסקת המערך תגרום לכך שלא ניתן יהיה לשקמו בעתות חירום". הקשינו - מה עניין רשות השידור לדאוג לעיתות חירום ומקלטים, אם צה"ל בעצמו לא מתנגד לסגירת המערך?

לשאלתנו הושב בהרחבה: "ראשית, פיקוד העורף טרם העביר פנייה רשמית לרשות השידור על כך שאין צורך במשדרי 
ה–AM. ציוד שידור שמופסק לתקופה של יותר מעשרה ימים חייב טיפול וככול שזמן ההפסקה אורך הטיפול יקר יותר. ציוד שלא פעל מקבל לחות ומסרב לפעול ברגע האמת, בדרך כלל ציוד אשר הופסק מופעל בעוצמה מוחלשת בכדי לשמור על הטמפרטורה שתמנע מהלחות להצטבר. להערכתנו המקצועית, אם יש צורך להפעיל את הציוד בהספק כלשהו, עדיף שישדר תוכן ולא סתם אלקטרונים לאוויר. ציוד שהתקלקל, החלפתו אורכת בין 90 יום ל־שלוש שנים".

לטענת רשות השידור, "במידה והמדינה תזדקק לשידורי אלו בשעת חירום, אלא לא יהיו זמינים בהנחה ויופסק קודם לכן. מערך ה–FM מכסה את מרבית הארץ אך עדיין אין כיסוי של 100%. מערך ה–AM משלים את הכיסוי הרדיופוני לפריסה ארצית מלאה".

אין תקשורת בין 
גופי התקשורת

אז מה חושבים במשרד התקשורת? נראה כי אין להם דעה עצמאית, ונמסר כי המשרד מוכן להורות של סגירת מערך ה-AM במידה וגלי צה"ל ורשות השידור יסכימו לכך: "משדרי ה–AM של רשות השידור ושל גלי צה"ל משמשים כהשלמת כיסוי למקומות באזורים בהם שידורי ה–FM לא נקלטים כשורה, בין בגלל קושי בחדירה למקלטים בבניינים בהם אין ממ"ד או במקלטים שכונתיים, חניונים, מנהרות ואזורים ברחבי הארץ בעלי טופוגרפיה בעייתית לכיסוי, או מכיוון שאין בקרבתם משדר, או שכיוון שקיימת הפרעה לקליטה. ככל שגופים אלה לא נדרשים לשידורי AM, ניתן לבטל את ההקצאה".

יש לציין כי הגופים המוזכרים בכתבה לא תיקשרו ביניהם והיינו צריכים לנהל את העברת המסרים עבורם. האם ניתן יהיה להסיר את התנגדות רשות השידור להפחתת הקרינה, ולסלול את הדרך לסגירת המערך? נמשיך לעקוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו