ארדן חתם על רפורמת השוק הסיטוני: "הוזלת שירותי התקשורת"

(עדכון) ההסדר הסיטוני יאפשר לחברות כמו סלקום ופרטנר להגיע לבית הלקוח ולמכור לו חבילת שירותים מלאה ■ המחיר הסיטוני של תשתית אינטרנט ומהירות של 20 מגה נקבע על 42 שקל לחודש ■ בזק עתידה להילחם בהחלטה בטענה כי מחיר הקו נמוך ממחיר העלות של בזק

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

שר התקורת גלעד ארדן מתכוון לסיים את הקדנציה שלו עם עוד הישג משמעותי. ארדן ינסה לחתום עוד היום על רפורמת השוק הסיטוני. בכך הוא מקבל את עמדת הדרג המקצועי שהליך השימוע הסתיים ואין צורך בשימוע נוסף בעל פה.

ארדן יחתום על "מחיר הקו" המפוקח של בזק, אותו ישלמו חברות מתחרות שירצו לחכור קווי תקשורת לבית הלקוח. ההסדר הסיטוני יאפשר לחברות כמו סלקום ופרטנר להגיע לבית הלקוח ולמכור לו חבילת שירותים מלאה. בכך יסתיים דואפול תשתיות התקשורת והענף יתגבש ל-4 קבוצות תקשורת.

השוק הסיטוני הוא הרפורמה החשובה ביותר בענף התקשורת בכלל ובענף הקווי בפרט בשנים האחרונות. על הרפורמה הזו עובדים במשרד התקשורת כבר כ-4 שנים עם שלל יועצים. עלות החכרת קו עבור חברה מתחרה תעמוד על סביב ה-50 שקל לחודש.

גלעד ארדןצילום: מיכל פתאל

משרד התקשורת: "הרפורמה תאפשר לחברות השונות (חברות תקשורת, ספקיות האינטרנט ואחרות) לרכוש תשתית אינטרנט וטלפון מבזק במחיר "סיטונאי", ובכך תאפשר להן להציע לציבור את כל שרותי התקשורת במחיר מוזל, לרבות שידורי טלוויזיה על גבי האינטרנט. התמחור אותו אימץ השר קובע מחיר סיטונאי של כ-42 ₪ לחודש (לא כולל מע"מ) עבור חיבור לאינטרנט, ומהירות גלישה של 20 מגה. המחיר יעלה בהתאם להעלאת קצב גלישה ויחס ההעמסה".

עוד נמסר מהמשרד: "כיום קיים דואופול של החברות בזק והוט בתחום תשתיות התקשורת הנייחות. המהלך שהוביל שר התקשורת ארדן - שוק סיטונאי על גבי רשת "בזק" והוט - יאפשר גם לחברות תקשורת אחרות לספק את כל שירותי התקשורת תחת קורת גג אחת. מהלך זה, יאפשר גם לקבוצות אחרות, נטולות תשתית, להתחרות ולהציע מחירים מוזלים לסל שירותים כולל לצרכן, המאפשר הצעת מחירים אטרקטיביים ומיצוי יתרונות לגודל ולמגוון".

ארדן עצמו אמר כי "פתיחת האפשרות לכל חברות התקשורת להשתמש בתשתית האינטרנט של בזק, במחירים סיטונאיים, תאפשר סוף סוף תחרות בשוק התקשורת הביתי ותוביל להוזלת המחיר שהציבור משלם עבור סל שירותי התקשורת ולכניסת מתחרים חדשים שימכרו תכני טלוויזיה על גבי רשת האינטרנט".

בזק עתידה להילחם בהחלטה של השר בטענה כי החישובים אינם נכונים, מחיר הקו נמוך ממחיר העלות של בזק, וכן לתקוף את ההליך - כפי שכבר עשתה החברה בבג"ץ.

גורמים בבזק מסרו כי "מעולם בזק לא התנגדה לרעיון השוק הסיטוני אבל בהחלט מתנגדים לתהליך ההחלטה, במיוחד לאור המחטף שבוצע היום. יחד עם זאת, בזק תדע להתמודד עם כל החלטה רגולטורית".

משרד התקשורת רומז כי הוא נערך לתסריט זה, ומדגיש את עומק העבודה המקצועית שקדמה להחלטה: "משרד התקשורת מפרסם את החלטת השר ארדן בנוגע לאימוץ המלצות הדרג המקצועי, לעניין התנאים והתעריפים של השירותים השונים שיאפשרו את פתיחת התחרות על התשתית הקווית-אינטרנט, טלפון וטלוויזיה. בתום תהליך שהחל בתחילת השנה, אשר כלל סדרת שימועים בכתב ובעל פה, במסגרתה הציגו בפני המשרד כל בעלי העניין את עמדותיהם, הציג הצוות המקצועי בפני השר את ההמלצות אשר התבססו בין היתר, על עבודה מקצועית שביצע המשרד בסיוע של חברת הייעוץ הבינלאומית "פרונטיר", פרופ' ראובן גרונאו, והמרכז למיפוי ישראל".

מחור קו בודד של בזק הצריכה חישוב כלכלי של עלות תשתית בזק כולה. בעבודה כלכלית שפירסם משרד התקשורת סביב נושא השוק הסיטוני, נמצא שבזק תצטרך לספוג ירידת מחירים של כ-30% והצרכן יהנה מירידת מחירים של כ-20%. סך הכל, העריכו במשרד, בזק תאבד בעקבות הרפומה כ- 600 אלף לקוחות ועד לשנת 2017 ירד המחזור שלה ל-3.2 מיליון שקל - כ- 1.3 מיליארד שקל מתחת להכנסות שלה בשנת 2013.

בזכות ההתערבות הממשלתית: שוק התקשורת הישראלי יעבוד לטובת הצרכן

רפורמת השוק הסיטוני היא הרפורמה החשובה ביותר בשוק התקשורת הישראלי בכלל, ובענף הקווי בפרט. היא תאפשר לחברות כמו סלקום ופרטנר לקנות קווים לבית הלקוח במחיר מפוקח, ולמכור לצרכן חבילת תקשורת מלאה. הרפורמה תאפשר התגבשות אמיתית של השוק ל-4 קבוצות מתחרות עם מגוון השירותים. הרפורמה תאיץ כניסת מתחרות נוספות לשוק הטלוויזיה (וסלקום בראשן) ותאפשר הסרת פיקוח מחירים היסטורי מבזק.

מבחינת הצרכן, תיפסק ההפרדה בין "ספק אינטרנט" ו"תשתית אינטרנט" והוא יוכל לקבל מענה מלא מחברה אחת, כפי שמסביר המשרד: "המהלך יקל על הצרכן, ייצור מצב בו יש כתובת אחת מולה הצרכן מתנהל – וישנה את המצב בו הלקוח מטורטר, בין ספק התשתית לנותן שירותי הגישה, המטילים אחריות זה על זה, כאשר ישנה תקלה בגלישה, וכן יחסוך מהצרכן תשלום עלות קמעונאית כפולה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"