תוכנית ההבראה של דואר ישראל יצאה לדרך: הסניפים יהיו פתוחים עד 20:00

עוד נקבע כי הדואר יעבור תהליך של אוטומציה ופיטורים של כ-1,200 עובדים ■ יו"ר ההסתדרות הורה להפסיק לאלתר את כל העיצומים בדואר ובמגזר הציבורי לאור השגת ההסכמות הנדרשות בין משרד האוצר לבין משרד התקשורת

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

תוכנית ההבראה של דואר ישראל יוצאת לדרך אחרי חודשים של מאבק עובדים, מאמצים קדחתניים במשרדי הממשלה וכן לחץ מצד בעלי האג"ח של הדואר - שחששו לפרעון ההלוואה והסכסוך אף הגיע לכתלי בית המשפט.

אתמול התקיימה מסיבת עיתונאים להצגת התוכנית ולקחו בה חלק: שר התקשורת גלעד ארדן, אבי ניסנקורן יו"ר ההתסדרות, אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר, אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות, חיים אלומזנינו מנכ"ל הדואר וחזי צאיג יו"ר הדואר, וכן שמעון פרג'ון, יו"ר וועד עובדי הדואר.

אלו הפרטים של תוכנית ההבראה:

השירות: נתחיל מהציבור בישראל, שהתרגל לקבל מדואר ישראל שירות גרוע שכלל זמני המתנה ארוכים למכתבים ותורים בלתי נסבלים בסניפים. תוכנית ההבראה כוללת מספר נקודות משמעותיות שעשויות בטווח זמן המיידי והבינוני לשפר את השירות לאזרח. יש לציין לחיוב כי שר התקשורת גלעד ארדן התעקש על נקודות אלו:

תוכנית ההבראה כוללת הארכה של שעות פעילות הסניפים בימי חול. עד היום נדחקו אנשים עובדים לסניפים בימי שישי כדי להסדיר את ענייניהם. כעת, נקבע, כי בשלושה מימי השבוע סניפי הדואר יהיו פתוחים עד השעה 8 בערב, מה שיאפשר לאזרחים לבצע פעולות גם לאורך השבוע. עוד נקבע כי הדואר יעבור תהליך של אוטומציה. הדבר יקח זמן ודורש רכש של ציוד אך מיכון הסניפים יאפשר לבצע פעולות רבות שלא באשנב, כגון: רכישת מעטפות, בולים וקבלת חבילות ממכונה.

נדבך שלישי ברפורמה מכונה Shop In Shop. מדובר בפרקטיקה נפוצה מאד באירופה בה הדואר מספק שירותי אשנב גם בסניפים של רשתות קמעוניות אחרות, לרוב רשתות ספרים. בישראל אגב, הדואר מספק שירותיים חלקיים בסניפי רשת חנויות הנוחות מנטה של חברת דלק. גם רפרומה זו אינה מיידית היות שחברת דואר ישראל תצטרך להשיג חוזים על רשתות קמעונות.

סניף דואר ישראל בזמן העיצומיםצילום: עופר וקנין

השינוי הרביעי ייערך בדפוסי הפעילות של הדוורים. ימי חלוקת הדואר צומצמו ממתכונת של חמישה ימי עבודה בשבוע לשניים וחצי ימים בשבוע. נקבע כי הדוורים יחלקו את הדואר בשעות יותר מאחורות כך ש-90% מדברי הדואר הרשומים יגיעו לציבור כאשר הם נמצאים בבית. במסגרת כך נקבע גם כי דברי דואר קלים (חבילות קלות יחסית של עד חצי קילו במגזר הפרטי וקילו במגזר העסקי) ידוורו רגיל ולא בנוהל של חבילה שדורש הגעת הלקוח לסניף. הדבר יקל על הציבור כמו גם יפחית עומס בסניפים. לבסוף, הרפרומה קובעת לראשונה סטנדרטים ואמות מידה לרמת השירות בדואר והחברה תצטרך לעמוד בזמן המתנה של 10 דקות בממוצע בסניף.

לצורך עמידה בסטנדרטים של שירות יוכנסו אמצעי ניטור, הן לתורים בסניפים והן אמצעי מעקב באמצעות שבב על החבילות - כך שבכל רגע נתון יהיה ידוע היכן נמצא דבר דואר (כולל דואר שנכנס לארץ דרך נתב"ג).

מנגד, יש לציין כי סניפים רבים של הדואר יסגרו. הסכם המסגרת מדובר על 170 סניפים שתיבחן סגירתים לפי המלצת הדואר ועוד 77 סניפים שאינם עומדים בקריטריון המינימום לאחזקת סניף לפי המלצות ועדת רייך.

בנוסף, בחלק משירותי הדואר תכול עליית תעריפים. על כך דיבר בהרחבה השר ארדן: "תעריפי חברת הדואר לא עודכנו בשנים האחרונות. כעת, כחלק מההסכמה הכוללת והזרמת הכספים מצד האוצר לעובדים שנאלצים לפרוש, ועוד מקור הכנסה יהיה עדכון התעריפים בהתאם למסקנות וועדת רייך שעשתה עבודה רצינית בליווי משרד רואי חשבון גדול.

"יחולו גם שינויים בתעריפים של חברת הדואר וחלקם יעלו אבל זה מתגמד לעומת השיפור הניכר בשירות. האזרח ישלם קצת יותר על דואר רשום אבל הוא יקבל דואר רשום בבית בלי לבזבז דלק וזמן על לנסוע לסניף. תעריפי הדואר בשנים האחרונות היו פקטיבים במידה רבה ולא לקחו בחשבון התייקרויות שהיו במשק. זה היה אחד הגורמנים למשבר הפיננסי".

העובדים: החברה, שמעסיקה היום כ-6,200 עובדים, תצטרך להיפרד מכ-1,200 עובדים. "בסה"כ תקן החברה יקטן ב-1,200 משרות בתקופת ההסכם כאשר במסגרת זו, ממצבת העובדים נכון ל-22 בספטמבר 2014 יפחתו 650 משרות עובדים קבועים ועוד 300 משרות עובדים מעל 5 שנים. מתוך יתרת העובדים בעלי ותק של למעלה מ-5 שנים, יקלטו לקביעות 500 כנגד פרישת ה-650 ועוד כ-500 יהיו בגדר עובדים ממתינים לקביעות. לאחר הקטנת התקן כאמור, תקן כח האדם בחברה יעמוד על סך של 5,050 תקנים. מתוכם 3,800 עובדים קבועים", נכתב בהסכם. תקופת ההסכם היא ל-4 שנים.

עוד הישג בחוזה הנוכחי הוא הגמישות בהעסקה. ניתן יהיה לנייד למשל בין דוורים לבין ממיינים, לפי הצורך. העובדים התחייבו לא להתנגד למתווה ההפרטה בתוכנית ההבראה, לקבל על עצמם קידום שירותים חדשים אליהם תיכנס החברה וכן לתעדף את שירות דואר 24. חברת הדואר תעבור ממיון לילי למיון יום (כדי לחסוך בעלות המשמרת).

העלות: כפי שנעשה בתוכנית הבראה קודמת כמו למשל האחרונה ברשות השידור, העובדים יעזבו עם חבילת פרישה יפה שעלותה הכוללת הוערכה בעבר על כמיליארד שקל. נציג האוצר במסיבת העיתונאים, אמיר לוי, וכן אורי יוגב, סירבו לדבר על העלות הכללית של התוכנית, גם בגלל שטרם הושג ההסכם המפורט. יוגב: "הדואר מוכר בקרוב ל-2 מיליארד שקל בשנה ומשקיע מאות מיליוני שקלים. במונחים שנתיים העלות של התוכנית לא דרמטית. הכסף שיחסך מהתיעלות יותר גבוהה מהתשלום".

לוי: "זוהי תוכנית כלכלית שההחזר עליה יהיה מהיר. ההסכם כולל הסכמי שכר עדכניים וגמישות ניהלות חדשה. הסכמנו גם הכנסה של שותף פרטי וסיכמנו שותף אסטרטגי כזה יגיע עד 20% בעלות. שותף כזה יוכל להצעיד את החברה קדימה. המכירה תממן חלק מהעלות, ואם תדרש השלמה היא תגיע מתקציב המדינה. חברת הדואר תוכל לממן את התוכנית ואנחנו ניתן גישור תזרימי של לכל היותר עשרות מיליוני שקלים בשנה". לוי השווה את דואר ישראל לסודה סטרים: "לקחו חברה של פעם והפכו אותה לחברה מדהימה. גם הדואר יכולה להיות חברה כזו".

נקבע כי מלבד המכירה למשקיע אסטרטגי בשלב מוקדם, בעתיד חברת הדואר תונפק בבורסה. בכל מקרה, אחזקת המדינה בדואר לא תרד מתחת ל-60% בעלות בטווח של 10 שנים.

המנכ"ל: די ברור לכל הצדדים כי מנכ"ל חברת הדואר חיים אלומזנינו הוא 'משה רבנו' של תוכנית ההבראה. הוא עמל עלייה רבות במהלך החודשים האחרונים אך לכל הצדדים ברור כי הוא לא זה שיוציאה לפועל. מצד שר התקשורת, מנכ"ל משרד התקשורת ויו"ר הדירטוריון של החברה אין שביעות רצון מתפקוד המנכ"ל ויכולות הביצוע שלו, ואחרי חתימת הסכם ההבראה יפעלו להדיחו. אלמוזנינו מצידו לא הולך להתעקש על המשרה אחרי קדנציה קשה של מעל ל- 3 שנים.

בעלי האג"ח: נציגות בעלי האג"ח של הדואר, אשר חשש לפרעון ההלוואה שנתנה לחברה, מינתה משקיף מתאמה לחברת הדואר. המשקיף ליווה את הדיונים המרתוניים להשגת הסכם הפרישה וכפי הנראה בעלי האג"ח יהיו מרוצים מתוכנית ההבראה - אך הם לא נכחו במסיבת העיתונאים. בשלב זה נציגות בעלי האג"ח מסרבת להגיב ומבקשת ללמוד את הסכם ההבראה לעומקו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה