משרד התקשורת יפרסם היום את מכרז התדרים לדור הרביעי בסלולר

כל חברות הסלולר, בנוסף לכמה שחקנים חדשים, צפויות לגשת למכרז, ששוויו מאות מיליוני שקלים ■ הזוכה במכרז תחויב להגיע לכיסוי של 100% מהמדינה בתוך ארבע שנים - אך בעקבות הכרזת פרטנר כי תשלים את הרשת שלה עד סוף השנה, נראה כי החברות יקדימו את לוח הזמנים

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

היום יפרסם משרד התקשורת את מכרז הדור הרביעי בסלולר, להכנסת טכנולוגיית LTE לישראל. מדובר במכרז של מאות מיליוני שקלים, שישתתפו בו כל חברות הסלולר ושחקנים חדשים, ועשוי להזניק את המעמד הטכנולוגי של ישראל. להלן פרטי המכרז המלאים, שהגיעו לידי TheMarker.

1. 
כיסוי

מכרז תדרי הדור הרביעי קובע לוח זמנים קשיח לפרישת תשתית הדור הרביעי, שישפיע על המועד שבו יוכלו האזרחים ליהנות מהטכנולוגיה. במכרז נקבע שחברות שיזכו בתדר לדור הרביעי יחויבו בתוך שנה וחצי להגיע ל–30% כיסוי מהמדינה; בתוך שלוש שנים ל–65% כיסוי ובתוך ארבע שנים לכיסוי כלל המדינה.

המכרז קובע בנוסף כי החל מהשנה השנייה מהזכייה בתדר, הזוכה יהיה חייב בפרישה ביחס של אחד לאחד בין מרכז לפריפריה. יש לציין כי לוח הזמנים לפרישה הוא דרישת המינימום, אך נראה כי החברות יקדימו אותו. פרטנר הכריזה כבר כי תסיים לרשת את המדינה ב–LTE עד לסוף 2014, ומן הסתם החברות המתחרות לא יפגרו הרבה אחריה בפרישה.

עוד נקבע כי הרשת החדשה תכסה 100% מכל הכבישים בארץ (מלבד כבישים 4 ספרתיים שם דרישת הכיסוי היא 97%) ו-100% מתוואי הרכבת בישראל. בתוך יישובים, הכיסוי צריך להגיע ל-95%.

תערוכת טכנולוגיה בלאס וגאסצילום: בלומברג

2. 
איכות השירות

מכרז התדרים קובע את מהירות גלישה צריכים המשתמשים לקבל. נקבע כי כל סקטור (אנטנה) צריכה לספק מהירות הורדה של 100 מגה־ביט בשנייה ו–50 מגה־ביט בשנייה בהעלאה. מדובר אמנם בקצב גבוה מאוד ביחס למצב הקיים, אך המהירות צריכה להתחלק בין כל המשתמשים על אותה האנטנה ברגע נתון.

עוד נקבעו תנאים לגבי מדד מקובל בשוק הסלולר, שמכונה Dropped Calls, המודד כמה שיחות מצליחות להתבצע מהתחלה ועד הסוף וכמה נכשלות (נחסמות או מתנתקות). נקבע במכרז שיעור שיחות הנפל לא יעלה על 1%.

3. 
תנאי סף

במכרז נקבע כי מציע במכרז חייב להחזיק בהון עצמי של 100 מיליון שקל. כמו כן הוא צריך יכולת הנדסית לנהל ליבת רשת, ולהגיש תוכנית עסקית לפעילות. זוכה בתדרים במכרז יהיה חייב להתחיל לספק שירותי סלולר תוך שנה, אחרת יילקחו ממנו התדרים. מטרת הסעיף הזה היא למנוע מצב שבו משקיע יקנה את התדרים רק כדי למכור אותם אחר כך לחברת סלולר ברווח.

4. 
לוח זמנים

החברות יוכלו להגיש שאלות ובקשות מידע לגבי המכרז עד 2 באוגוסט. המשרד יענה על השאלות עד 9 בספטמבר. המציעים יגישו הצעות עד 1 באוקטובר, וב–11 בנובמבר יודיע משרד התקשורת על כל החברות שעומדות בתנאי הסף ועולות לשלב הסופי של המכרז. בסוף נובמבר או תחילת דצמבר ייערך מכרז מקוון על התדרים.

5. 
הליך המכרז

המכרז ייערך באופן מקוון, וינוהל על ידי חברה חיצונית במיקור חוץ. המכרז הוא על שמונה רצועות תדרים, כאשר סכום המינימום להצעה על רצועת תדר הוא 10 מיליון שקל. בכל סבב במכרז המציע יוכל להעלות את סכום ההצעה ב–100 אלף שקל. מציע שלא יעלה את ההצעה במשך שני סבבים, ינשור מהמכרז על אותה הרצועה.

סלקום ופרטנר יוכלו לרכוש עד שתי רצועות תדרים כל אחת, פלאפון ושאר השחקניות יוכלו לרכוש עד ארבע רצועות. סביר להניח כי החברות הגדולות לא ייקחו לעצמן את כל התדרים, כי הן רוצות להקים רשת משותפת: פרטנר עם HOT וסלקום עם גולן, ולכן כפי הנראה ישאירו חלק מהרצועות עבורן.

במקביל למכרז, משרד התקשורת יפרסם רישיון חדש בשוק, שמסדיר הקמת רשת משותפת בין שתי חברות במודל Joint Venture.

6. 
הגנת ינוקא

מפעילים קטנים שיתמודדו במכרז יוכלו לאחרי הזכייה להמיר מחצית מההון העצמי הנדרש - כלומר, 50 מיליון שקל - בערבות בנקאית.

זאת ועוד, הערבות תוחזר להם בהדרגה בהתאמה עם צבירת נתח שוק. כל גידול של 1% בנתח השוק יאפשר לחברה להקטין את הערבות הבנקאית ב-10 מיליון שקל. המטרה בסעיף זה היא להגביר את האינטרס של חברות קטנות להגדיל נתחי שוק בדור הרביעי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה