פרסום ראשון |

בני לנדא גייס 100 מיליון יורו מקבוצת Altana

בפעם הראשונה: לנדא מצרף לחברה בעל מניות חיצוני ■ ההשקעה נעשתה בתמורה למניות מיעוט בחברה ■ גיוס ההון ישמש להקמת מפעלי ייצור מדפסות ננומטריות ודיו ננומטרי

ענבל אורפז
ענבל אורפז
ענבל אורפז
ענבל אורפז

היזם בני לנדא משלים את אחד מסבבי הגיוס הפרטיים הגדולים בהיי-טק הישראלי: פעילות הדפוס הננומטרי של בני לנדא מגייסת 100 מיליון יורו - כחצי מיליארד שקל - להקמת מפעלי ייצור והמשך פיתוח. לנדא קורפוריישן (Landa Corporation), התאגיד שהקים לנדא, הודיע אחר הצהריים כי חתם על הסכם השקעה עם קבוצת אלטנה (Altana), חברה גרמנית שעוסקת בתחום הכימיקלים. לפי ההסכם אלטנה תשקיע את הסכום בתמורה לזכויות מיעוט ב-Landa Digital Printing, חברה בת שמרכזת את פעילות הדפוס הננומטרי.

ההשקעה אינה נוגעת לשאר הפעילויות של לנדא קורפוריישן - לנדא ונצ'רס, גוף ההשקעות, לנדא לאבס, מעבדות המחקר בתחום האנרגיה והרפואה, או הפילנתרופיה. שווי ההשקעה לא נמסר, אך כבר לפני שנתיים החברה הגיעה לשווי של מעל למיליארד דולר - וההשקעות שביצעה הוערכו ב-250-150 מיליון דולר. עד כה מימן לנדא מכיסו את פעילות החברה, שמעסיקה 200 עובדים ברחובות, במשך 10 שנים וכעת זוהי הפעם הראשונה שהוא מכניס לחברה כמשקיע בעל מניות חיצוני. "קיבלנו הזמנות בקרוב למיליארד דולר. עד היום אני מממן את הכל לבד. זה לא סביר להמשיך", אמר היום לנדא בשיחה.

בני לנדא בראיון מ-2012

לנדא בחן לפני שנתיים ביצוע הנפקה פרטית בלונדון של כ-200 מיליון דולר. כמו כן, לנדא נפגש בשעתו עם בנקאי השקעות ובחן עמם אפשרות לגיוס חוב לחברה. בסופו של דבר, ההנפקה לא יצאה לפועל וכעת לנדא השלים את הגיוס ממשקיע אסטרטגי בתחום פעילות משיק. "יכולנו לעשות את הגיוס הזה מזמן אם היינו מוכנים ללכת לקבוצה של משקיעים פיננסים. אבל קבוצה של משקיעים פיננסיים היתה דורשת ממני אנשים שלא מבינים בתחום, שיושבים בדירקטוריון בלי ערך מוסף, ושצריך לטפל בהם כל הזמן בקשרי משקיעים במקום לנהל את החברה. העדפתי משקיע שמבין עניין ויכול להביא ערך מוסף לדירקטוריון. כרגע אין לנו תוכניות לא להנפקה ולא לעוד גיוס. המשימה שלנו היא להביא את המוצרים ללקוחות שרוצים אותם", אמר לנדא.

גיוס ההון ישמש להקמת מפעלי ייצור מדפסות הננומטריות ודיו ננומטרי וכמו כן להמשך פיתוח והנדסה בחברה. לנדא הדגיש בשיחה עם TheMarker שמפעלי הייצור של המדפסות והדיו יוקמו בישראל למרות כניסת המשקיע החדש. "אחד התנאים שלי לכל משקיע הוא תמיכה באסטרטגיה של המשך הייצור בישראל", אמר לנדא.

המדפסות של לנדא הוצגו לראשונה בתערוכת דרופה בגרמניה ב-2012, אז הוזמנו מהחברה מאות מדפסות בשווי כולל של קרוב למיליארד דולר. כל מדפסת נמכרה במחיר של 3-1 מיליון דולר והחברה לא המשיכה לאחר מכן במאמצי שיווק ומכירות עד שהיא תחל לשווק את המכונות. הגיוס הנוכחי עתיד להביא את החברה עד לרווחיות. המדפסות הראשונות צפויות להגיע ללקוחות ב-2015 - למרות שלפי התוכנית הראשונית הן היו אמורות לצאת כבר ב-2013. לנדא מציין כי מאז דרופה המוצר עבר הנדסה מחדש, מבפנים ובמחוץ ולממשק עם מפעיל המדפסת.

צילום: קובי קלמנוביץ

"רק ב-2015 נהיה בשוק עם המכונות - צבר הזמנות לא מכניס מזומן לקופה. לכן אנחנו צריכים את ההשקעה על מנת להקים את המפעלים לדיו ולמכונות להשלים את ההנדסה ולסיים את הפיתוח. אנחנו חושבים שהכסף הזה יקח אותנו עד רווחיות", אמר לנדא.

אלטנה, החברה המשקיעה, היא חברה גרמנית פרטית בתחום הכימיקליים עם מחזור מכירות שנתי של 1.8 מיליארד יורו ב-2013 שמעסיקה מ-5700. אלטנה מוכרת תוספי לדיו, פיגמנטים מתכתיים לדפוס וציפויים לדפוס - שלושה תחומי פעילות שמשיקים לפעילות של לנדא. בין היתר החברה מוכרת מוצרים לייצרני ציפויים, צבעים ופלסטיקה, תעשיית הדפוס, הקוסמטיקה ולתעשיות החשמל והאלקטרוניקה.

החברות מציינות בהודעה שפירסמו כי הן רואות בהסכם לא השקעה פיננסית אלא גם תחילתה של שותפות אסטרטגית ארוכת טווח שתביא את הדפוס הדיגיטלי לכלל השווקים המסחריים, לרבות שווקי האריזה וההוצאה לאור. "הסינרגיה עם אלטנה פשוטה מאוד והיא תתרחש בכמה מישורים: לחברה הזו יש ניסיון רב בצד הכימי של המרכיבים של הדיו ושאר המצרכים במכונה ובצד הכימי של הציפויים. הם מומחים ויכולים לעזור לנו בפורמולציות ובפיתוח ובסופו של דבר גם הידע שלהם בייצור יעזור לנו מאוד", אמר לנדא. כמו כן, הוא ציין כי החברה תהנה מהפרישה הבינלאומית של המעבדות של אלטנה.

לנדא הקים את Landa Corporation ב-2002, לאחר שהושלמה מכירת חברת ההדפסה הדיגיטלית אינדיגו אותה הקים ל-HP תמורת כ-830 מיליון דולר בשנת 2000. לנדא קורפוריישן מעסיקה כ-200 עובדים וכוללת יחידות לפיתוח טכנולוגיות הדפסה ננוגרפית, פיתוח טכנולוגיות אנרגיה וננו-חומרים, השקעות בתחומי הננוטכנולוגיה, ההדמיה, הדפוס והאנרגיה ופילנתרופיה.

פעילות הדפוס הננומטרי של בני לנדא מגייסת 100 מיליון יורו. לנדא קורפוריישן, התאגיד שהקים לנדא, הודיע בצהריים שחתם על הסכם השקעה עם קבוצת אלטנה (Altana), חברה גרמנית שעוסקת בתחום הכימיקלים. לפי ההסכם, אלטנה תשקיע 100 מיליון יורו (כחצי מיליארד שקל) בתמורה לזכויות מיעוט ב-Landa Digital Printing, חברה בת שמרכזת את פעילות הדפוס הננומטרי.

שווי ההשקעה לא נמסר, אך החברות ציינו כי ההשקעה נעשתה בתמורה למניות מיעוט בחברה. עד כה, מימן לנדא את פעילות החברה מכיסו במשך 10 שנים וכעת זוהי הפעם הראשונה שהוא מכניס לחברה כמשקיע בעל מניות חיצוני.

לנדא בחן לפני שנתיים ביצוע הנפקה פרטית בלונדון של כ-200 מיליון דולר. בסופו של דבר, ההנפקה לא יצאה לפועל וכעת לנדא השלים את הגיוס ממשקיע אסטרטגי בתחום פעילות משיק.

גיוס ההון ישמש להקמת מפעלי ייצור מדפסות הננומטריות ודיו ננומטרי ולהמשך פיתוח והנדסה בחברה. המדפסות של לנדא הוצגו לראשונה בתערוכת דורפה בגרמניה ב-2012, אז הוזמנו מהחברה מאות מדפסות בשווי כולל של קרוב למיליארד דולר. הגיוס הנוכחי עתיד להביא את החברה עד לרווחיות.

לנדא הקים את Landa Corporation ב-2002 לאחר שהושלמה מכירת חברת ההדפסה הדיגיטלית אינדיגו אותה הקים ל-HP תמורת כ-830 מיליון דולר בשנת 2000. לנדא קורפוריישן מעסיקה כ-200 עובדים וכוללת יחידות לפיתוח טכנולוגיות הדפסה ננוגרפית, פיתוח טכנולוגיות אנרגיה וננו-חומרים, השקעות בתחומי הננוטכנולוגיה, ההדמיה, הדפוס והאנרגיה ופילנתרופיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"