לטעון את הסמארטפון בגלי הים: הרעיון הישראלי שנולד על גלשני הגלים באוקיינוס השקט

אינה ברוורמן, מייסדת משותפת בחברת Eco Wave Power: בניגוד למשל לאנרגיה סולארית שמופקת משמש וכשיש חושך אין אנרגיה - גלים יש כל הזמן; זה שוק פוטנציאלי של טריליון דולר בשנה"

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

דיוויד לב, היזם והבעלים של מחנה הגלישה Rancho Estero, ששוכן לחופי האוקיינוס השקט בפנמה, בילה שעות ארוכות מול הים. בזמן שצפה בגולשי הגלים שניצלו את הגלים העולים ויורדים, הוא החל לחשוב על רעיונות כיצד להפוך את האנרגיה לחשמל. פנמה, ספקית אנרגיה לכל מרכז אמריקה, סבלה באותה תקופה ממחסור בהיצע חשמל ולב זיהה את הפוטנציאל הגלום בים שמקיף את המדינה משני צדדיה. כך נולדה חברת Eco Wave Power שמרכז פעילותה כיום נעשה בישראל.

כבר יותר מ-100 שנה נעשים ניסיונות לייצר חשמל מגלי ים. חברות שנכנסו לתחום גילו שישנם אתגרים טכנולוגיים וטכניים מורכבים בייצור חשמל בלב ים: הציוד נהרס בסופות והתחזוקה של התחנות במרחק 5-4 ק"מ מהחוף היא יקרה ומסורבלת. בעוד שהשימוש באנרגיות חלופיות נקיות אחרות גדל, למשל בטורבינות רוח או פאנלים סולאריים, ייצור חשמל מגלי ים (Tidal Energy או Wave Energy) הוא עדיין תחום נישתי. Eco Wave, שקירבה את מתקני הפקת החשמל לחוף, מקווה לשנות את המצב.

הדמיה של תחנת הכוח המסחרית הראשונה שהקמתה תחל בשנה הקרובהצילום: אקו וייב פאוור

"המטרה שלנו היא ליצור טכנולוגיה אמינה וכלכלית לייצור חשמל מגלי ים", אומרת אינה ברוורמן, מייסדת משותפת ודירקטורית שיווק בחברה. "חשמל מגלי ים אמור להיות פתרון זול ואמין שניתן לייצר ממנו חשמל בכמויות גדולות. בניגוד למשל לאנרגיה סולארית שמופקת משמש וכשיש חושך אין אנרגיה - גלים יש כל הזמן. ארגון ה-World Energy Council מעריך את את החשמל שניתן להפיק מגלי ים בשוק פוטנציאלי של טריליון דולר בשנה. למרות זאת החברות שהוקמו עד עכשיו לא הצליחו להתמסחר ולקחת חלק משמעותי. בדרך כלל הסיבה הייתה שהן מיקמו את הטכנולוגיות עמוק בתוך הים, 4-5 ק"מ מהחוף, והתחזוקה יקרה - צריך גנרטור מיוחד, ספינות וצוללים. בפועל אף חברה לא הצליחה להיות רווחית ולכבוש נתחי שוק משמעותיים", אומרת ברוורמן.

כדי להתגבר על קשיים אלו Eco Wave בחרה למקם את הפתרון שלה על מתקנים קיימים, בשלב הראשון על שוברי גלים. כיום מערכת ראשונה של החברה שמשמשת להדגמת הטכנולוגיה מותקנת בנמל יפו בישראל והיא מספקת 10 קילוואט חשמל. בעתיד ניתן יהיה להתקין מערכות דומות למשל על אסדות קידוח בלב ים. החסרון במיקום המערכת קרוב לחוף הוא גובה גלים נמוך יותר. כדי להתגבר על מכשול זה, תיכננה החברה את המערכת כך שניתן יהיה לנצל כמות אנרגיה נמוכה ביעילות גדולה יותר. לשם כך עיצבה החברה 8 צורות שונות של מצופים שמתאימים לסביבות ימיות שונות. המצופים עולים ויורדים עם הגלים ודוחפים בוכנות. אלו מייצרות לחץ בתוך המצבר. הלחץ חזק מספיק לסובב הידרו-מוטור שמסובב גנרטור ומייצר חשמל. ברוורמן מסבירה שככל שהים גלי יותר, כך מיוצר יותר חשמל.

תחנת הכוח בשדה הניסוי בחצי האי קריםצילום: אקו וייב פאוור

לקוחות החברה הם חברות אנרגיה, ממשלות וגופים מוניציפאליים. החוזה הראשון עליו חתמה החברה הוא להקמת תחנת כוח מסחרית של 5 מגה וואט שתספק חשמל לכ-10,000 בתים (5 מגה וואט) באירופה. ברוורמן מציינת כי הציוד להפקת כל מגה וואט נפרש לאורך 70 מטר. כך למשל, על גבי שובר הגלים של אשדוד ניתן להתקין לדבריה ציוד שיספיק לייצור 50 מגה וואט, כלומר חשמל שיספיק לכ-70 אלף משקי בית. בסך הכל לחברה יש בצינור הזמנות למתקנים שייצרו 79 מגה וואט, רובם בסין, אנגליה וקפריסין.

עלות הקמת תחנה שמספקת מגה וואט היא כמיליון דולר. המודל העסקי של החברה הוא למממן את הקמת התחנה ולאחר מכן למכור חשמל למדינה או לרשות בתעריפי חשמל גבוהים כמקובל בנארגיות חליפיות. החברה נמצאת בתהליך גיוס 10 מיליון דולר למימון הפרויקטים בקנה. עד כה החברה מומנה מההון האישי של לב. החברה מעסיקה 7 עובדים בישראל ו-11 במקסיקו.

שני מייסדי החברה לא מגיעים מרקע הנדסי, אלא זיהו את הפוטנציאל שבמשאב הטבע הבלתי מנוצל. "החברות המתחרות הוקמו על ידי מהנדסים שרצו לפתח טכנולוגיות מושלמות הנדסים. הם לא יתחשבו בקהל היעד ובמחיר שבו אנשים יקנו את החשמל. בוועידות המקצועיות רואים מדענים שמציגים טכנולוגיות יקרות שיהפכו להיות ריאליות תוך 20 שנה. הגישה שלנו הייתה להתחיל למכור חשמל במחיר נמוך כדי שאנשים יקנו ויהיה שוק יעד" מסבירה ברוורמן.

דייויד לב (ראשון משמאל) בחתימה על הסכם השקעה עם קרן ממשלתית סינית במעמד ראש הממשלה נתניהוצילום: אקו ווייב פאוור

פיתוח הטכנולוגיה נעשה על ידי צוות באוקראינה, שנבחר לאחר תחרות בה התמודדו 300 מהנדסים ומהם נבחרו 5. בשלבים המוקדמים הניסויים במערכת נעשו בתחנת הדגמה שהוקמה במכון ההידרו מכני של קייב בו ראשי המכון נתנו אישור והמלצה להגדיל את המערכת. דגם ראשון שלה הותקן בים השחור בחצי האי קרים והחשמל שהמערכת ייצרה שימש להארת שובר הגלים. המערכת הועברה לישראל, למרבה המזל, שבועיים לפני שרוסיה כבשה את האזור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי