ראשי איגוד ההיי-טק: "לבנט חשוב יותר לבקר בעולם מאשר לפתור בעיות"

בכירים בענף: "בנימין נתניהו לא נפגש איתנו פעם אחת, נפתלי בנט מלא בהצהרות, יאיר לפיד נפגש איתנו לפני שלושה חודשים פעם אחת" ■ מקורב לבנט: "הוא נפגש עם ינאי שלא העלה כלל את סוגיית הדולר"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

הדולר נחלש לסביבות 3.458 שקלים, אך בכירי הממשלה ובנק ישראל לא ממהרים להיפגש עם ראשי איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתכנה שהם חלק מהתאחדות התעשיינים. בצר להם, פנו היום (א') ראשי האיגוד לתקשורת לקבלת סיוע בטענה שיש לעורר את הממשלה ובנק ישראל לפעולה.

שלמה וקס, מנכ"ל איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה הישווה את חוסר ההתיחסות של הממשלה לאזהרות התעשיינים לאותו עיוורון של הממשלה שהוביל למחדל מלחמת יום הכיפורים. לדבריו, "מיום הקמת הממשלה אנו מנסים לפגוש את מקבלי ההחלטות- שולחים מכתבים, פונים ישירות ויוצאים בתקשורת, אך אין מענה. למה? כי לשר הכלכלה חשוב יותר לבקר במרחבי תבל. לשר האוצר חשובה האג'נדה הפוליטית שלו ולא שער השקל,. ראש הממשלה מתבשם בתופעות האקזיטים, ולא חושב על עתידן של תעשיות בנות קיימא, שהולכות וקמלות ללא תחליף". וקס המשיך וטען, כי לא מדברים בתקשורת על בוגרי האקזיטים בני 40 ומעלה - על כמה מהם רשומים ברשות התעסוקה, ועל כמה מהם מתביישים להירשם שם. "כל הנורות האדומות דלוקות- הגיעה העת לעשות מעשים", אמר.

אלישע ינאי, יו"ר האיגוד מתח את מיתרי קולו למקסימום וזעק כי "בנימין נתניהו לא נפגש איתנו פעם אחת, בשתי הקדנציות האחרונות שלו. נפתלי בנט מלא בהצהרות, אך הוא הכל חוץ מאשר שר התעשייה. יאיר לפיד אכן נפגש איתנו לפני שלושה חודשים פעם אחת, וזהו". לדבריו, התקשורת משתפת פעולה עם העניין, שכן "פסטיבל הנשיא תפס 80% מהעיתון, נדל"ן- כמובן, אך אנחנו התעשיינים לא מופיעים בתקשורת, למרות שאנחנו המנוע המרכזי של המדינה".

מקורות בלשכת בנט אמרו בתגובה כי "ינאי כתב לנו פעם אחת באוגוסט 2013, נפגשנו איתו והוא לא העלה כלל את עניין הדולר, אלא דיבר על תעסוקת חרדים. אחר כך הוא נפגש עם שלום שלמה, מנהל לשכת בנט, ושוב לא העלה את עניין הדולר. יש לו גישה ללשכה והוא יודע איך להשיג את השר".

בהמשך הודה ינאי כי בבנק ישראל כלל לא חושבים שהשקל חזק בגלל ספקולנטים."לא ברור, איך הנגידה לא מבינה, שספקולנטים ובהם בנקים ישראלים וזרים משחקים בשערי המטבעות כדי להרויח ובכך מחזקים את השקל", אמר ינאי.

אלישע ינאיצילום: קובי קנטור

במשרד האוצר סבורים, שלא מתפקידם להגן על שער הדולר, ובאחרונה פעלה החשבת הכללית להגדלת ביטוח סיכוני סחר חוץ.

יו"ר התעשייה האווירית (תע"א), רפי מאור חלק על דברי ינאי בנושא הנגישות לממשלה ואמר, כי נועד עם מי שרצה, כולל שרים וראשי משרד האוצר, ובכירים בממשלה הגיעו לסיורים בתע"א. עם זאת, לדבריו, בעיית הדולר מקשה עליו ומשולה לתוספת עלות של 10% בשכר העבודה.

תע"א היא חברה ממשלתית, ובעיית הרוחיות שלה נובעת, בין השאר, ממוקד אבטלה גדולה בתוך החברה, כאשר מאות עובדים מקבלים שכר חודשי ולמעשה מושבתים מעבודה, רובם בחטיבה האזרחית שנפגעה קשה במשבר 2008 ומתקשה להתאושש מאז.

יהודה זיסאפל, מבעלי קבוצת רד אמר כי "להוציא אינטל, יצוא ההיי-טק יורד". לדבריו, "ההיי-טק הוא מקור המסים הגדול ביותר בארץ, הפרה החולבת של רשות המסים ואם לא יהיה היי טק, ייפגעו ההכנסות ממסים. ההיי טק הוא גם הקטר של הכלכלה".

גם הדרישות של ראשי האיגוד אינן חדשות. אלה כוללות ביטול הפטור ממס ממנו נהנים הזרים בהשקעות שקליות לטווח ארוך. הגדלת עסקות ה-SWAP על ידי אגף החשכ"ל באוצר. מתן אפשרות לשלם מס במט"ח בגין מכירת חברות ישראליות ולחברות המדווחת בדולרים. פרסום הצהרה משותפת שלכם,שמדינת ישראל,לא תאפשר מניפולציות על שער השקל ולא תיתן לו להידרדר לשערים לא ריאליים והתערבות של בנק ישראל במסחר במט"ח מעבר לשעות הפעילות המקובלות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי